Goniec Hetmański

Jak nauczyć się uczyć? //Przemówienie

uczeniesieWitam serdecznie wszystkich gości zgromadzonych na VI Światowym Kongresie Nauki. Podczas dzisiejszego spotkania zajmiemy się kwestią, nad którą niewielu z nas się zastanawia. Zazwyczaj rozmawiamy o różnych reformach, ustawach, jednak niewielu nas wie, jak powinniśmy się uczyć, aby coś osiągnąć. Myślę, że jest to sprawa, o której bardzo dużo ludzi zapomina. A to od niej zależy, jak potoczy się nasza późniejsza droga.

Zastanówmy się teraz wspólnie: czy lepiej jest dłużej się uczyć ze słabym później skutkiem, czy może krócej, ale z lepszymi efektami ? Myślę, że odpowiedź jest oczywista. Wiadomo, że każdy z nas chciałby jak najmniej czasu spędzić nad nauką i następnie mieć bardzo dobre efekty.

Czytaj więcej: Jak nauczyć się uczyć? //Przemówienie

Japońska ceremonia parzenia herbaty

tea0Chanoyu (茶の湯) to tradycyjne japońskie spotkanie, mające na celu połączenie człowieka z naturą. Tradycję wywodzącą się z nauczania Rikyū kultywują do dziś jego potomkowie, należący do trzech rodów/szkół: Ura-Senke, Omote-Senke, Mushanokōji-Senke. Dzięki ich nauczaniu ceremoniał wypracowany przez mistrza został przechowany do czasów obecnych. Do ceremonii używa się sproszkowanych liści zielonej herbaty zwanych matcha (抹茶).

Czytaj więcej: Japońska ceremonia parzenia herbaty

"Spider-Man: Homecoming" hit czy kolejna nieudana próba?

SMH Trailer2 5 1

"Spider-Man: Homeconing" to najnowszy film wytwórni Marvel Studios oraz pierwszy Człowiek Pająk przez nią wykonany.

Główny bohater, Peter Parker, zostaje ugryziony przez pająka, dzięki czemu pozyskuje supermoce i zaczyna ratować ludzi, wszystkim nam znana historia. "With great power comes great responsibility" to zdanie było w stanie podsumować filmy Spider-Mana - te wyprodukowane przez firmę Sony. Marvel Studios zabiera nas o krok dalej, nie pokazuje od nowa pozyskania mocy, ale przedstawia dalsze zdarzenia. Akcja filmu dzieje się dwa miesiące po walce Iron-Mana i Kapitana Ameryki, do której zwerbowany został Peter (Captain America: Civil War). Chłopak zostaje po niej odesłany do rodzinnego miasta oraz otrzymuje ulepszony kostium zrobiony przez Tony'ego Starka. Tam staje się "bohaterem z sąsiedztwa", co do końca nie jest jego wymarzoną rolą. Dzięki kilku zbiegom okoliczności trafia na organizacje handlującą nowym, zaawansowanym typem broni.

Czytaj więcej: "Spider-Man: Homecoming" hit czy kolejna nieudana próba?

PARK ORLICH GNIAZD - to miejsce warto odwiedzić

orle gniazda
Wiadomo, że w Polsce jest wiele pięknych miejsc. Jedno z nich to
PARK ORLICH GNIAZD. Pragnę zachęcić was do poznania tej części naszej ojczyzny.

Pionowe, trudno dostępne skały są charakterystyczne dla opisywanej krainy. Właśnie w takich miejscach lokują swe gniazda orły. Trudno się dziwić, że zamki, warownie i strażnice budowane na wapiennych wzniesieniach, skojarzone zostały właśnie z orlimi gniazdami. Pamiętające jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego budowle, powstawały z okolicznych wapieni. Naturalnie stały się więc częścią okolicznego krajobrazu do tego stopnia, że czasami trudno od razu stwierdzić, gdzie kończy się skała, a gdzie zaczyna postawiony przez człowieka mur. W pełnych uroku miejscach na Szlaku Orlich Gniazd można zetknąć się z opowieściami niezwykłymi, bohaterami legend i przede wszystkim fascynującą, często nieznaną historią naszego kraju. Pełno tu zbójców, duchów, strachów i tajemniczych wydarzeń. Każdy obiekt to inna opowieść, legenda i możliwości. Zamki zbudowane zostały, by bronić Polski przed najazdem wroga. Dobrze spełniały swoją rolę, pozostając przez prawie 300 lat niezdobyte.

Czytaj więcej: PARK ORLICH GNIAZD - to miejsce warto odwiedzić

Dziewczyna z szafy //Recenzja filmu

Eliza film„Dziewczyna z szafy” to polski komediodramat z 2012 roku. Twórcą filmu jest Bodo Kox, przedstawiciel tzw. kina off-owego. Akcja dzieje się w starym PRL-owskim bloku w Warszawie. W tym, z pozoru zwykłym domu z betonu, ukryte są skomplikowane ludzkie historie. Główni bohaterowie to trójka samotników: Jacek (Piotr Głowacki), zdolny webmaster, który opiekuje się niepełnosprawnym bratem Tomkiem (Wojciech Macweldowski) oraz Magda (Magdalena Różańska), tytułowa dziewczyna z szafy. Wszyscy oni to osoby pogruchotane emocjonalnie, uciekające przed samotnością w zmyślone światy i dziwne rytuały.

Czytaj więcej: Dziewczyna z szafy //Recenzja filmu

Łowcy głów //Recenzja książki

lowcy glow jo nesboKsiążka Jo Nesbo pod tytułem „Łowcy głów” jest powieścią kryminalną z emocjonującymi elementami thrillera.  Możemy znaleźć w niej wszystko, czego każdy wielbiciel tego gatunku oczekuje; od intrygi począwszy poprzez utrzymanie w napięciu aż do zaskakującego finału. Śledztwo, które w kryminałach zazwyczaj wysuwa się na pierwszy plan, tutaj jest jakby tłem dla mrocznych wydarzeń . Czytając tę książkę, początek może wydać się nudny, wszystko dzieje się powoli. Poznajemy pracę ,,Łowcy głów”- headhuntera od podstaw, podobnie obowiązki Rogera Browna uznawanego za najlepszego łowcę głów w Norwegii. Łamie on wszelkie zasady, a wszyscy klienci wierzą mu bezgranicznie. Bohater, niestety, nie czuje się usatysfakcjonowany finansowymi gratyfikacjami pracodawców, ponieważ żyje bardzo wystawnie, tak jak jego atrakcyjna żona prowadząca galerię sztuki. Dlatego znajduje sposób na dodatkowy zarobek, polując na dzieła sztuki swoich klientów. Wszystko  układa sie po jego myśli aż do momentu poznania Clasa Greve’a - najlepszego kandydata na dyrektora w firmie produkującej urządzenia śledzące. Wybór tej kandydatury ma również związek z posiadanym przez Greve’a obrazem Rubensa. Roger Brown, niestety, nie zdaje sobie sprawy, z jakim przeciwnikiem przyjdzie mu się zmierzyć i jakie kłopoty się z tym wiążą.

Czytaj więcej: Łowcy głów //Recenzja książki

Muzyka elektroniczna. Czy każdy może ją tworzyć?

Dj
Żyjemy w nowoczesnych czasach. Komputery są wszędzie: na naszych biurkach, w telefonach, samochodach, automatach z colą i w dozownikach paszy dla krów. Są też w naszych studiach nagrań. Służą nie tylko do rejestracji i obróbki dźwięku, ale też do jego generowania. Innymi słowy zastąpiły wiele instrumentów. Ogromna część muzyki, którą słyszymy w radiu lub w kinie, powstała od początku do końca w komputerze. Takie czasy.

 

 

Czytaj więcej: Muzyka elektroniczna. Czy każdy może ją tworzyć?

Artystka na ciężkie czasy

petra collins tytul
Ma dwadzie
ścia cztery lata, pochodzi z Toronto i jest niezwykle utalentowaną fotografką, modelką i reżyserką. Na instagramie, gdzie zamieszcza część swoich prac, obserwuje ją ponad sześćset tysięcy osób.

Mowa tu o Petrze Collins, która na swoim koncie ma już między innymi udział w nowej kampani Gucci czy realizację teledysków dla takich artystów jak Lil Yachty i Selena Gomez.

 

Czytaj więcej: Artystka na ciężkie czasy

Rimworld //Recenzja gry

rimworld„Rimworld” jest niezależną grą strategiczną stworzoną przez Ludeon Studios w 2014 roku. Od tego czasu jest stale rozwijana i jeszcze nie doczekała się oficjalnego wydania. Kod gry został napisany przez Tynana Sylvestera i Piotra Walczaka, natomiast udźwiękowieniem zajął się Alistair Lindsay. Zadaniem gracza jest kierowanie kolonią rozbitków na obcej planecie i umożliwienie im opuszczenia tego niegościnnego świata.

Czytaj więcej: Rimworld //Recenzja gry

Logan // Recenzja filmu

LOGAN„Logan: Wolverine” to film z uniwersum Marvela, łączący dramat z science-ficiton. Jego premiera w Polsce miała miejsce 3 marca 2017. Reżyser James Mangold, współpracując ze Scottem Frankiem i Michaelem Greenem napisał ciekawy scenariusz. Muzyka Marco Beltramiego nadaje akcji świetnego klimatu. W tytułowego bohatera Logana wcielił Hugh Jackman. Warto też wspomnieć o oryginalnych rolach 12-letniej Dafne Keen i 77-letniego Patricka Stewarta.

Czytaj więcej: Logan // Recenzja filmu

Ten region warto odwiedzić…TOSKANIA

toskania 0
Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Toskanii!

Toskania-kraina historyczna i region administracyjny w środkowych Włoszech, położony w Apeninach Północnych (Apeniny Toskańskie) oraz nad morzami: Liguryjskim i Tyrreńskim. Od północy graniczy z Ligurią oraz Emilią-Romanią, na wschodzie z Marche i Umbrią, a na południu z Lacjum. Stolicą regionu jest Florencja.  W środkowej części Toskanii znajduje się kraina historyczna, a także region winiarski o nazwie Chianti.

Tonące we mgle, porośnięte piękną roślinnością wzgórza i kryjące się na nich winnice – tego charakterystycznego krajobrazu nie da się pomylić z niczym innym. Toskania, jedno z najważniejszych centrów turystyki w Europie, należy do najpiękniejszych miejsc na całym świecie. Słynie z malowniczo położonych miasteczek, w których można skosztować regionalnej kuchni i doskonałego wina. Region jest w większości górzysty i wyżynny - obejmuje zachodnie zbocza Apeninów, ale ma także dostęp do morza, co stwarza idealne warunki do urozmaiconego wypoczynku.

Czytaj więcej: Ten region warto odwiedzić…TOSKANIA

Świat dysku //Recenzja książki

swiat dysku tom 1 kolor magii b iext44133564Niesamowity świat, z własną kulturą, historią i ogromną liczbą barwnych postaci – to wszystko jest zawarte w serii "Świat Dysku” brytyjskiego pisarza Terry'ego Pratchetta. Pisarz sam stworzył fantastyczną, liczącą ponad czterdzieści tomów serię. Pierwszym tomem był wydany w 1983 "Kolor magii”, natomiast ostatnim "Pasterska korona” z 2015. Sam autor niestety zmarł 12 marca 2015 roku.

Fabuła książek toczy się w tytułowym Świecie Dysku, płynącym przez kosmos na grzbiecie gigantycznego żółwia i czterech słoni. Można tam znaleźć wiele fascynujących lądów, oceanów, państw, miast i krain, z których każda ma swoją osobną ciekawą historię. Oprócz ludzi, żyją tam takie rasy jak krasnoludy, trolle czy wilkołaki. Cały świat przesiąknięty jest magią, ma wielu własnych bogów i Śmierć, będącą niezwykle barwną postacią. Duża część historii dzieje się w największym na Dysku mieście Ankh – Morpork, rządzonym przez lorda Vetinariego. W Dyskowych krainach możemy znaleźć bardzo wiele nawiązań do znanego nam świata, często przedstawionych w komiczny sposób. Autor często też przedstawia typowe, ludzkie zachowania i porusza różne problemy, a to wszystko jest okraszone obecnym w każdym tomie niesamowitym humorem.

Czytaj więcej: Świat dysku //Recenzja książki

Relacja ze spotkania autorskiego z Reginą Brett

Ola zdjęcieRegina Brett to amerykańska pisarka, felietonistka. Kobieta, która prawie całe swoje życie miała "pod górkę". W ostatnich latach zyskała duże uznanie także wśród polskich czytelników, którzy z chęcią sięgają po jej książki. Jesteś zagubiony? Szukasz rozwiązania? Jeśli tak, to seria jej książek jest skierowana właśnie do Ciebie.

 

Czytaj więcej: Relacja ze spotkania autorskiego z Reginą Brett

Ten zawód warto wybrać- wywiad z fizjoterapeutą

zdjęcie patryka
Wywiad z fizjoterapeutą

Fizjoterapia to obecnie jeden z ciekawszych kierunków studiów w Polsce. Co roku wielu absolwentów szkół średnich wybiera taką drogę na przyszłość. Część z nich marzy o pracy w sporcie. Jak ważny to zawód, byłam zmuszona poznać w szóstej klasie szkoły podstawowej. Wówczas zdiagnozowano u mnie torbiel pod kolanem, którą leczył fizjoterapeuta. Zabiegi stosowane przez niego pomogły mi częściowo wrócić do uprawiania pływania. To jeden z przykładów zastosowania fizjoterapii w życiu codziennym. Jak ona w rzeczywistości wygląda?  – zapytałam o to Patryka Biedę, jednego ze znanych mi fizjoterapeutów.

 

Czytaj więcej: Ten zawód warto wybrać- wywiad z fizjoterapeutą

Ten zawód warto wybrać…

thb 2438
Kilka lat temu preferencje pracodawców w Polsce różniły się diametralnie od preferencji pracodawców w pozostałych państwach Europy. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że taki problem nie ma już miejsca. Dlatego chciałbym przedstawić wam kilka zawodów, które są najbardziej poszukiwanymi w Polsce jak i na świecie.

 

 

 

Czytaj więcej: Ten zawód warto wybrać…

Mr. Robot //Recenzja serialu

Zdjęcie Mr RobotWitaj przyjacielu... Co by się stało, gdyby w jednej chwili zniknęły wszystkie pożyczki, lokaty i konta bankowe na całym świecie? Taki świat przedstawia nam serial stworzony przez amerykańskiego reżysera - Sama Esmaila, pt. "Mr. Robot". Elliot Alderson to żyjący w Nowym Jorku pracownik biura bezpieczeństwa cybernetycznego "Allsafe Cybersecurity" oraz znakomity hacker. Cierpi on na schizofrenię i fobię społeczną, przez co nie utrzymuje praktycznie żadnych kontaktów z innymi ludźmi. Ma niewielką garstkę osób, którym może zaufać, jednak w późniejszym czasie okazuje się, że zaczyna mieć też co do nich wątpliwości. Przez swoją samotność zaczyna zażywać przeróżne używki, które kupuje od sąsiadki Shayli. Jego przeszłość nie jest nam do końca znana. Widz, jako obserwator, jest dla Elliota jego wymyślonym przyjacielem, któremu z każdym odcinkiem serialu opowiada o swoim dzieciństwie i aktualnej sytuacji, zazwyczaj dla niego bardzo trudnej. Nie jesteśmy jednak dla niego przyjacielem zasługującym na zaufanie w 100%... Elliot zmaga się z firmą-gigantem - E Corp, która według niego "podporządkowuje sobie ludzi, robiąc z nich swoich niewolników". Poznaje on mężczyznę, okazuje się później, że to tytułowy Mr. Robot... Razem z "fsociety" - grupą hackerską znaną na całym świecie poprzez m.in. ataki DDOS czy MITM skierowane na strony rządowe czy też stacje telewizyjne, Elliot wymyśla plan, dzięki któremu uwolni wszystkich od "Evil Corp". Sytuacja jednak komplikuje się bardziej niż ktokolwiek by przypuszczał…

Czytaj więcej: Mr. Robot //Recenzja serialu

Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie - co to znaczy?

zdrowy styl życia 11
Pojęcie zdrowy styl życia obecnie to hasło, które towarzyszy nam na co dzień. Mamy z nim do czynienia praktycznie wszędzie: w mediach, w prasie, swoim zdrowym trybem życia zasypują nas celebryci. Zapanowała moda na zdrowie. I to akurat, moim zdaniem, jeden z najlepszych trendów ostatnich lat.

 

 

 

Czytaj więcej: Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie - co to znaczy?

Chłopiec w pasiastej piżamie //Recenzja filmu

Laura zdjęciePodczas długiego i nudnego wieczoru postanowiłam, że obejrzę film. Długo zastanawiałam się i szukałam odpowiedniego, aż w końcu znalazłam - ,,Chłopiec w pasiastej piżamie''. Dużo słyszałam o tym filmie i widziałam wiele pozytywnych opinii na jego temat.

Film pt. ,,Chłopiec w pasiastej piżamie'' został wyreżyserowany przez Marka Hermana, on także opracował scenariusz. Jest to dramat wojenny wyprodukowany w 2008 roku w USA oraz Wielkiej Brytanii. Głównych bohaterów grają Asa Butterfield, Jack Scanlon, Vera Farmiga oraz David Thewlis. Film jest adaptacją książki pod tym samym tytułem z 2006 roku.

Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej. Ośmioletni Bruno razem z rodziną mieszka w Berlinie. Jego ojciec należy do armii niemieckiej i pewnego dnia dostaje awans na komendanta obozu koncentracyjnego. Ośmiolatkowi trudno było rozstać się z kolegami i przeprowadzić się na wieś, gdzie nikogo nie znał. Bruno nie uczęszcza do szkoły, ani nie może wychodzić z domu. Bawi się jedynie na jego własnoręcznie robionej huśtawce i czyta książki, lecz szybko zaczyna go to nudzić.

Czytaj więcej: Chłopiec w pasiastej piżamie //Recenzja filmu

Wakacje w USA - "co do czego"?

71XwfQBpKL. UX385
Przed wyjazdem do USA należy pamiętać o złożeniu podania o wizę. Bez niej nie uda nam się wjechać do tego kraju. Jeśli mamy już wizę, trzeba myśleć o kupnie biletu. Trzeba liczyć się z niemałym kosztem, ale gdy poszukiwania zaczniemy już co najmniej pół roku przed planowanym wyjazdem, możliwe, że uda nam się znaleźć atrakcyjną okazję. Warto też zaopatrzyć się w ubezpieczenie, które w razie potrzeby pokryje koszty leczenia.

 

 

 

Czytaj więcej: Wakacje w USA - "co do czego"?

Ten program warto obejrzeć…Krzysztof Gonciarz – Daily Vlog

Zdjęcie Goniec 2Jak byłem mały wydawało mi się, że nauka geografii to wkuwanie mapy na pamięć, tak jakby wszystkie te miejsca istniały tylko w wiadomościach ze świata i na globusie…”-cytat z filmu „Więcej niż jedno życie”.

Krzysztof Gonciarz, czyli historia człowieka, który postanowił stworzyć najlepiej wyglądającą serię na YouTube. Swoją karierę zaczynał niewinnie. Nagrywał recenzje gier wideo, różne konwenty związane z grami. Spełniał swoje marzenia i pomimo odrzucenia podania na wymarzone studia nie poddał się. Pracował nad sobą i się rozwijał. Wiele lat później wyjechał do Japonii. Tam też założył firmę tworzącą filmy na zamówienia. Teraz, mieszkając na Dalekim Wschodzie, prowadzi jedną z najlepszych, o ile nie najlepszą serię vlogów. Dla tych, którzy nie wiedzą, czym jest vlog. Jest to rodzaj bloga, gdzie głównym środkiem przekazu jest wideo i dźwięk.

Czytaj więcej: Ten program warto obejrzeć…Krzysztof Gonciarz – Daily Vlog

Who Am I - recenzja filmu

0003RYI5FDLXTDBJ C303
Akcja filmu ,,Who Am I" rozgrywa się w Niemczech w czasach współczesnych, fabuła przedstawiana jest jako opowiadanie minionych wydarzeń przez głównego bohatera - Benjamina podczas przesłuchania.

 

 

 

Czytaj więcej: Who Am I - recenzja filmu

Ten kanał warto zasubskrybować – Uwaga! Naukowy Bełkot

UNBbgCzy wiesz, że gołąb jest dinozaurem, jak działa placebo albo czy można stworzyć homunculusa? Odpowiedzi na te pytania i wiele więcej możesz znaleźć na kanale Dawida Myśliwca pod tytułem „Uwaga! Naukowy Bełkot”.

Pracuje on nad doktoratem z chemii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a jego największymi pasjami są nauka i koszykówka. Wierzy w to, że każdy człowiek ma w sobie pragnienie powiększania swojej wiedzy. Swój popularnonaukowy kanał na YouTube stworzył w listopadzie 2014 roku i w mniej niż sześć miesięcy zebrał ponad 1,6 miliona wyświetleń, 22 tysiące subskrybcji, a pozytywne oceny jego filmów stanowiły prawie 98% wszystkich. Należy nadmienić, że do tego czasu nagrywał swoim telefonem komórkowym i najtańszym mikrofonem. Skłoniło go to do założenia zbiórki pieniędzy na zwiększenie jakości produkcji. Zebrał ponad 18,5 tysiąca złotych, co pozwoliło mu jeszcze bardziej niż zakładał, rozwinąć kanał.

Czytaj więcej: Ten kanał warto zasubskrybować – Uwaga! Naukowy Bełkot

Geniusz Kubricka

default kubrick archive exc 02 0706251445 id 57586
Jednym z najbardziej znanych, a z pewnością najcharakterystyczniejszych reżyserów w kinematografii jest Stanley Kubrick. Choć jego filmy były nominowane do Oscara aż trzynastokrotnie, to nie otrzymał za nie ani jednej statuetki. Należą jednak one do klasyki światowego kina, a atmosfera w nich panująca jest niespotykana w produkcjach innych reżyserów.

 

 

 

Czytaj więcej: Geniusz Kubricka