Goniec Hetmański

Shadow of the Colossus // Recenzja gry

Gra komp zdjęcieShadow of the Colossus to gra stworzona przez japoński oddział Team Ico, a wydana w 2005 przez Sony Computer Entertainment. Niesamowite projekty zostały stworzone przez Fumito Uede i Kenji Kaiodu. Muzykę skomponował Kō Ōtani. Gra została uznana za kultową, ponieważ w dużym stopniu oddziałuje na emocje graczy oraz niezwykła narracja wprowadza nas w klimat dzieła.

Czytaj więcej: Shadow of the Colossus // Recenzja gry

Ally McBeal - głos serca w mizoginistycznym korpo (recenzja serialu)

41VDRTSTAGL. SY445
Ally McBeal
to amerykański serial komediowy emitowany w USA w latach 1997-2002 (w Polsce rok później). Reżyserem i producentem jest David E. Kelly.

Akcja rozgrywa się w Bostonie. Młoda, uczuciowa i niestabilna emocjonalnie prawniczka Ally odchodzi z pracy w kancelarii z powodu molestowania seksualnego. Od razu zatrudnia się u spotkanego przypadkiem kolegi ze studiów. Wszystko idzie świetnie, kariera rozwija się, dopóki nie okazuje się, że w kancelarii tej pracuje też pierwsza i największa miłość głównej bohaterki, Billy. A ona jeszcze nie pogodziła się z rozstaniem, chociaż minęło parę lat. Na domiar złego Billy ma już żonę, i to ładną. Oprócz tego w kancelarii pracują jeszcze energiczna, uwielbiająca plotkować sekretarka Elaine i obdarzony nerwicą natręctw zabawny kawaler Cage, współwłaściciel.

 

 

Czytaj więcej: Ally McBeal - głos serca w mizoginistycznym korpo (recenzja serialu)

Pułapki konsumpcjonizmu

aaaaa3Świat. Kiedyś był całkowicie dziki, pojawiające się istoty musiały walczyć o swoje życie. Człowiek pojawiając się na Ziemi kilka tysięcy lat temu, zrewolucjonizował świat, obracając go o 180 stopni. Odwróciły się role, bo to nie świat panował nad człowiekiem, ale człowiek zapanował nad światem. W grze było tylko dwóch zawodników: człowiek i natura. Z biegiem czasu zaczęli dochodzić nowi zawodnicy: popyt, podaż, chęć zysku, konsumpcja, komercja. Te wyimaginowane postaci nie mają ciała, nie mają również ducha, nie mają umysłu, nie mają uczuć, a jednak zawładnęły człowiekiem doszczętnie.

Czytaj więcej: Pułapki konsumpcjonizmu

„Ostatni samuraj”/”The last samurai” – recenzja filmu

Film Ostatni samuraj
„Ostatni samuraj” to film na miarę wielkiego hollywoodzkiego kina dla jednych, a dla innych wielka epicka opowieść o XIX - wiecznej Japonii - Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie honor, duma i walka w obronie ojczyzny to cechy stanowiące o tym, kim jest samuraj, czyli japoński wojownik. 

       Reżyserem filmu jest Edward Zwick, a scenarzystą John Logan. Obaj twórcy w bardzo piękny sposób, pełen bajecznych krajobrazów Japonii, pokazują historię jednego człowieka, który jest świadkiem upadku starej dalekowschodniej kultury. Tym człowiekiem jest kapitan i bohater wojny indiańsko – amerykańskiej Nathan Algren (Tom Cruise). Męczony koszmarami, związanymi z mordem bezbronnych Indian, alkoholik przyjmuje propozycję wyjazdu do Japonii, gdzie ma szkolić wojsko cesarza Meiji. Ta nowoczesność w armii ma zastąpić tradycyjny system opierający się na pradawnej filozofii życia pielęgnowanej przez wojowników japońskich – samurajów. 

 

 

 

Czytaj więcej: „Ostatni samuraj”/”The last samurai” – recenzja filmu

Japonia – ten kraj warto poznać…

Japonia 1Japonia - kraj, w którym nowoczesność idzie w parze z tradycją, a dbałość o przyrodę z postępem technologicznym i gospodarczym. Jej mieszkańcy, na co dzień pochłonięci pracą, w dni świąteczne szukają kontaktu z naturą. To dość nietypowe połączenie doprowadziło do zbudowania niesamowicie ciekawej kultury, którą warto poznać i wyciągnąć z niej wiele wniosków dotyczących współczesnego świata i jego funkcjonowania. Jednak Japonia to nie tylko ludzie, ale też zapierający dech w piersiach krajobraz, zarówno ten naturalny, jak i miejski.

Czytaj więcej: Japonia – ten kraj warto poznać…

Cuda z nieba – recenzja filmu

Cuda z Nieba
Czym jest cud? Niewytłumaczalnym dla nauki i logiki zjawiskiem? Zdarzeniem przeczącym wszelkiemu rozumowi i zdrowemu rozsądkowi? Jedynie przypadkiem, czy jednak ingerencją bożą? Od czasu do czasu, w różnych miejscach na świecie, zdarzają się takie sytuacje, które można nazwać właśnie cudem. Osoby głęboko wierzące nie mają tu żadnych wątpliwości, że w tej czy innej okoliczności doszło do działania ”tego drugiego lepszego świata”.
Film taki jak "Cuda z nieba" mają swoją specyfikę i charakter. Raczej nie próbują one tworzyć szczególnie artystycznej, wyrafinowanej formy. Są zazwyczaj prostym przekazem, pozostając najczęściej nieskomplikowaną, ciepłą obyczajową opowieścią. "Cuda z nieba" to wzruszająca, familijna opowieść z bardzo wyraźnym religijnym akcentem.

 

 

 

 

Czytaj więcej: Cuda z nieba – recenzja filmu

Egipt - doskonałe miejsce na zabawę i zwiedzanie

egipt1Egipt to najciekawsze miejsce na Ziemi, w którym dotychczas byłem. Dokładnie Marsa Alam, jest tutaj wiele świetnych hoteli oraz kurortów. Wokół nich są drogi i pustynia, praktycznie nic więcej, ale czasem zdarzy się jakaś wioska. Ta miejscowość położona jest nad Morzem Czerwonym, w którym znajdują się najlepsze rafy koralowe w Egipcie oraz najczystsze plaże. Są tutaj doskonałe warunki do nurkowania dla początkujących oraz zaawansowanych nurków. Nurkując z samą maską, można zobaczyć, na przykład żółwie wielkości człowieka oraz kolorowe rafy, które, niestety, zanikają. Z tego powodu jest zakaz wchodzenia do morza z brzegu, gdzie jest rafa, są za to ogromne kary. Jeśli ktoś weźmie jej kawałek do walizki i będzie chciał wywieźć do swojego kraju, to grozi mu kara pieniężna. W Egipcie temperatury w lecie sięgają 50°C w dzień, a w okresie naszej zimy temperatura w dzień to około 25-30°C, a w nocy 15-20°C. Egipcjanie w zimie chodzą w bluzach, czasem kurtkach i mówią, że jest im zimno. W Egipcie znajduje się dużo hoteli, w których można czuć się bardzo bezpiecznie. Ochrona jest na każdym kroku, przed wejściem do hotelu zawsze jest się sprawdzanym, czy nie ma się czegoś, co może zagrażać innym. Kiedy byłem na wycieczce, to w mieście widziałem wielu uzbrojonych policjantów. Egipt to jeden z krajów, w których bardzo dba się o bezpieczeństwo turystów. Warto wybrać się na wyjazd, na quadach po pustyni, do wioski Beduinów, gdzie można zjeść z nimi posiłek, napić się egipskiej herbaty i zapalić shishę. Ci pustynni koczownicy są biedni, lecz chodzą uśmiechnięci i są mili.

Czytaj więcej: Egipt - doskonałe miejsce na zabawę i zwiedzanie

Pułapka pewności

filing images 9159f51fd029 6Mówi się, że gdzie trzej Polacy tam muszą być cztery zdania. Abstrahując od prawdziwości tego twierdzenia, można by, z lekkim wahaniem, stwierdzić, że to nawet dobrze. W końcu wielopoglądowość w narodzie czy w jakimkolwiek innym zbiorze ludzi, jest cechą dobrą. Problem, jaki stoi na drodze do wygłaszania powyższego powiedzonka z dumą, a nie smutkiem, leży w typowo ludzkiej, nie tylko polskiej, naturze.

Czytaj więcej: Pułapka pewności

RECENZJA KSIĄŻKI: ARTHUR CONAN DOYLE, "PRZYGODY SHERLOCKA HOLMESA"

przygody sherlocka holmesa 400 1
Każdy zapewne słyszał o genialnej postaci literackiej, jaką jest Sherlock Holmes, detektyw kojarzony większości z lupą, fajką i ponadprzeciętnymi zdolnościami dedukcji. Sam sięgnąłem po tę książkę, będąc zafascynowany postacią Holmesa z filmów i seriali, oczekując kolejnych wrażeń. Oczywiście nie zawiodłem się.

Autorem cyklu opowiadań o przesławnym detektywie jest pochodzący ze Szkocji Arthur Conan Doyle (1859-1930). Zdolności pisarskie Doyle’a ujawniły się już w szkole. Rychło więc zaczął komponować krótkie powiastki „pełne przygód” i wysyłać je do różnych czasopism. W tamtej epoce beletrystyka była chlebem powszednim milionów czytelników. Ogromne zapotrzebowanie na „ciekawe” książki stworzyło ogrom literatów, którzy za niewielką opłatą tworzyli setki utworów mniej lub bardziej udanych. Conan Doyle okazał się jednym z najbieglejszych w sztuce pisarskiej.

Czytaj więcej: RECENZJA KSIĄŻKI: ARTHUR CONAN DOYLE, "PRZYGODY SHERLOCKA HOLMESA"

Fizyka cząstek

fizyka czastekNa początku gimnazjum, gdy poznawaliśmy budowę atomu na lekcjach chemii, schematycznie ukazywaliśmy go podobnie do Układu Słonecznego – jądro, w którym zawierała się prawie cała masa drobiny wewnątrz, oraz krążące wokół niego po okrągłych orbitalach elektrony. Od czasów Keplera wiemy, że planety krążą co prawda wokół dziennej gwiazdy, lecz po orbitach eliptycznych.  Jednakże gdy spojrzymy na świat kwadrylion (1024) razy mniejszy – sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Czytaj więcej: Fizyka cząstek

Rozważania o roli człowieka we współczesnym świecie

700 FO61689981 cc2a1ea3d14722ca6a487746986842e7W obecnych czasach człowiek zdobywa coraz większą wiedzę. Dzięki niej jest zdolny do poprawienia jakości życia, usprawnienia wielu dziedzin, jak motoryzacja czy medycyna, ale również do naginania praw natury. Im większe możliwości zyskuje rasa ludzka, tym bardziej pod znakiem zapytania stoi moralność postępu. Warte rozważenia jest również miejsce człowieka we wszechświecie oraz jego rola, a także jej rozbieżność od pierwotnego zadania ludzkiego pochodzącego z Biblii lub mitologii.

Biblia mówi, że człowiek został stworzony na obraz Boga. Stwórca po zakończeniu aktu stworzenia rzekł „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziem”. Bóg będący bytem omnipotentnym, idealnym, dał człowiekowi wolną wolą i władzę nad Ziemią.

Czytaj więcej: Rozważania o roli człowieka we współczesnym świecie

Czytanie - chwila relaksu czy obowiązek?

book dream sketch 400 clr 11954 300x168
Jak czytanie postrzegają ludzie? Jak wyglądają raporty na ten temat, które możemy znaleźć w internecie? Czytanie kiedyś i dziś.

Czytanie jest dla wielu osób odskocznią od życia codziennego, dla mnie również. Często w wolnym czasie sięgam po dobrą książkę. U moich przyjaciół również zaobserwowałam to zjawisko. Niestety, statystyki na temat czytania przedstawiają nieco inną sytuację. Liczba czytanych książek przez Polaków z roku na rok spadała. Sytuacja ta ustabilizowała się w 2014 roku. Niestety, nie jest ona zadowalająca. Ludzie coraz rzadziej sięgają do książek, jak i długich tekstów. Dlaczego tak jest? Tego nie wiem, mogę się tylko domyślać. Obecnie wiele osób woli spędzać godziny w wirtualnym świecie. Teraz internet jest już powszechny, nie tak jak np. 15 lat temu, kiedy nie każda osoba miała w domu jakiekolwiek urządzenie z dostępem do sieci. Pragnę nadmienić, że nie uważam, że sam internet jest czymś złym. Według mnie, jest on niezmiernie pomocny i sama nie wyobrażam sobie życia bez możliwości szybkiego kontaktu z dużą liczbą osób, jak i bez możliwości szybkiego sprawdzenia informacji. Daje nam on wiele możliwości, ale musimy pamiętać, że ze wszystkiego musimy korzystać mądrze.

Czytaj więcej: Czytanie - chwila relaksu czy obowiązek?

Recenzja filmu pt. „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”

3063 Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł
Grudzień 1970 roku był prawdopodobnie najtragiczniejszym i zarazem jednym z najważniejszych miesięcy w dziejach PRL. Poprzedził go kryzys społeczno-polityczny, który władze próbowały opanować, przygotowując, tuż przed świętami, reformę gospodarczą - jej zapowiedzią stała się podwyżka cen wszystkich artykułów spożywczych. Protesty oburzonych brakiem podwyżek robotników zaczęły się 14 grudnia.

Film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reż. A. Krauzego nie pokazuje wydarzeń z Gdańska, jak można by się spodziewać. Są one jedynie tłem głównego wątku filmu. Miastem, w którym dzieje się akcja, jest Gdynia. Na początku wydarzenia przyjmują mniej dramatyczny przebieg. Dochodzi nawet do podpisania, po raz pierwszy w PRL, porozumienia między przewodniczącym Rady Miasta a strajkującymi. Nie podoba się to jednak ludziom na wyższych szczeblach władzy, którzy nie uznają owej ugody. Wahają się jednak nad dalszym postępowaniem. Na Wybrzeże przybywa członek Biura Politycznego KC PZPR (Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) – Zenon Kliszko, który rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jak mówi: „Z kontrrewolucją się nie rozmawia. Do kontrrewolucji się strzela”.

Czytaj więcej: Recenzja filmu pt. „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”

Czy egoizm może być zdrowy?

Kanapka czyli zdrowy egoizm 1Jakiś czas temu spotkałam się z pojęciem, „zdrowy egoizm”. Powiem szczerze, że bardzo mnie to zaciekawiło, bo do tej pory słowo egoizm miało dla mnie raczej negatywne zabarwienie. Zaczęłam więc zgłębiać temat i jakież było moje zdziwienie, gdy dotarłam do materiałów, które mówiły o tym i wskazywały popularyzatora hasła „zdrowy egoizm”. Był nim Josef Kirschner, austriacki dziennikarz i autor wielu książek, między innymi "Trening egoizmu. Twoje decyzje na przekór", "100 kroków do szczęścia. Jak własnymi siłami zmienić życie”, "Biblia egoistów. Od stanu zależności do pełnej wolności". Swoje rozważania zaczęłam od encyklopedycznej definicji słowa egoizm. Zgodnie z tym, co tam znalazłam – egoizm to nadmierna albo wyłączna miłość do samego siebie, zaś egoista to człowiek, który kieruje się przeważnie własnym dobrem i interesem, nie zwracając uwagi na potrzeby i oczekiwania innych. Według tej definicji, prawdziwy egoizm to nic dobrego. Na pewno nikt z nas nie chciałby być nazwany egoistą. Słowo to wyzwala w każdym z nas raczej poczucie winy.

Czytaj więcej: Czy egoizm może być zdrowy?

Moja pasja - robotyka

robotyMoje pierwsze doświadczenie z robotyką zaczęło się 10 lat temu. Było to na zajęciach z robotyki, które odbywały się na feriach zimowych w Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu. Wcześniej interesowałem się elektroniką, a w moim pokoju miałem pełno własnych konstrukcji z klocków LEGO, lecz dopiero po kursie spojrzałem na to z innej strony. Później byłem jeszcze na dwóch innych warsztatach. Spodobało mi się konstruowanie i programowanie, dlatego postanowiłem kupić własny zestaw. Musiałem długo oszczędzać, ponieważ nie jest to tania pasja. Zacząłem wtedy programować. Tworzyłem pierwsze roboty, autonomiczne pojazdy. Sprawiało mi to ogromną frajdę i satysfakcję. Potrafiłem spędzać mnóstwo czasu ze swoim zestawem LEGO MINDSTORM. Oszczędności przeznaczałem na zakup kolejnych części i podzespołów. Warto było.

Czytaj więcej: Moja pasja - robotyka

Dan Brown Anioły i demony – recenzja książki

aniolyidemony
„Robert Langdon zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych CERN. Jego zadanie – zidentyfikować zagadkowy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka. Langdon ze zdumieniem stwierdza, że jest to symbol tajemnego bractwa iluminatów – potężnej, aczkolwiek nieistniejącej od czterystu lat organizacji walczącej z Kościołem, do której należały najświetniejsze umysły Europy, jak choćby Galileusz. Jak się okazuje, iluminaci przetrwali w ukryciu do czasów współczesnych i planują straszliwą wendettę - wysadzenie Watykanu przy użyciu antymaterii wykradzionej z genewskiego laboratorium.

 

 

 

Czytaj więcej: Dan Brown Anioły i demony – recenzja książki

Podziemny krąg - recenzja filmu

fight club dualizm ludzkiej natury5
Podziemny krąg to film powstały na przełomie lat 1998-1999. Krajami produkcji są Niemcy oraz Stany Zjednoczone. Nakręcono go na kanwie książki Chucka Palahniuka pod tym samym tytułem (z ang. „Fight Club”).


Scenariusz napisał Jim Uhls, natomiast reżyserem został wybitny Amerykanin-David Fincher. Piękną muzykę przygotowało dwoje utalentowanych Anglików, czyli zespół Dust Brothers, a kunsztowną scenerią zajął się Chris Gorak. W rolę Tylera Durdena wcielił się genialny Brad Pitt, a Edward Norton zagrał Jacka oraz podłożył głos narratora bezpośredniego.

Czytaj więcej: Podziemny krąg - recenzja filmu

Ludzie po drugiej stronie internetu

euWktkqTURBXy8zMTg2OGYwMTc3NWFjYzc1NTk4MmYyMDIzMGY2Y2Q5MS5qcGVnkpUDAADNAyDNAcKTBc0DUs0B3g
Internet staje się coraz bardziej nieodłącznym elementem w życiu ludzi. Jednym z ważnych jego elementów są obecnie tak zwane memy, czyli, według definicji, chwytliwa porcja informacji, która może przybrać wiele form. Zazwyczaj spotykamy je pod postacią pewnego obrazka z podpisem, który ma za zadanie nas rozbawić. Często na tym właśnie obrazku jest wizerunek innych ludzi i to właśnie z nich śmiejemy się „przeglądając internety” - bo akurat wyszli śmiesznie na zdjęciu, bo przedstawiają swoim wyglądem cechy, z których lubimy się śmiać. Czy jednak kiedyś 
pomyśleliśmy o ludziach z memów jak o tych, z którymi spotykamy się codziennie?

Czytaj więcej: Ludzie po drugiej stronie internetu

Otwarcie schroniska dla zwierząt //Przedmowa

sassy1.PNGw630Drodzy zgromadzeni,

Zebraliśmy się tu wszyscy w jednym, ważnym celu. Cel ten to m.in zapewnienie zwierzętom dobrej przyszłości. Owszem, można kupić rasowego psa z rodowodem, lecz idąc tą drogą, nie uratujemy życia biednych, porzuconych psów. Nie skazujmy ich na zimno, głód, a nawet śmierć. Spełnijmy marzenia tych czworonogów, które znalazły się tu z winy ludzi, takich jak my. Traktowane przedmiotowo i porzucone. Zapewnijmy im godziwe warunki do życia i rozwoju. Poświęćmy im swój wolny czas.

Wyobraźcie sobie, że nagle tracicie dom. Jakbyście się czuli? Niektóre psy traktują później ludzi jak wrogów, stronią od nich. Dlatego potrzebujemy wolontariuszy, którzy będą socjalizować naszych podopiecznych.

Czytaj więcej: Otwarcie schroniska dla zwierząt //Przedmowa

Recenzja filmu ,,Cudowny chłopak’’

cudowny chlopak film 1180x852Zastanawiałeś się kiedyś, jak radzi sobie rodzina, w której jeden z członków jest dotknięty poważną chorobą? Odpowiedź na to pytanie uzyskasz w filmie pt. ,,Cudowny chłopak’’w reżyserii Stephena Chbosky’ego.Jest to dzieło, do któregoscenariusz powstał w oparciu o wydaną w 2012 roku powieść R.J. Palacio ,,Cud chłopak’’.

 

 

 

Czytaj więcej: Recenzja filmu ,,Cudowny chłopak’’

GRA O TRON - recenzja serialu

Game of Thrones title card 1024x576
GRA O TRON
to serial telewizyjny emitowany na kanale HBO. Jest on wzorowany na książce pt. "Pieśń lodu i ognia" pisarza George'a R.R Martina, a jego ekranizacją zajęli się David Benioff oraz D.B Weiss.

Pierwszy odcinek tego znakomitego serialu, który przyjął się bardzo dobrze na świecie, został puszczony 17 kwietnia 2011r. W Polsce „zadebiutował” on dzień później. Odcinki pojawiały się w poniedziałek o godzinie 22. Gra o tron podzielona jest na 8 sezonów, a sezon na 10 odcinków trwających mniej więcej godzinę.

Czytaj więcej: GRA O TRON - recenzja serialu

Na ile możemy ufać temu, co postrzegamy?

do esejuSiedmioletni chłopiec wybuchł płaczem po tym, jak jego rodzicielka odmówiła kupna kolejnej zabawki. Kobieta zawstydzona zachowaniem syna zdecydowała się na zakup, żeby tylko nie zwracał uwagi całego sklepu. Następnego dnia owa kobieta zagroziła synowi odebranie wcześniej kupionej zabawki, jeśli ten nie skończy obiadu. Kto z nas nie zna takich sytuacji? Rodzice manipulują dziećmi, dzieci rodzicami. Manipulacja stosowana jest od szczebla pojedynczych relacji interpersonalnych aż po stopień ogólnoświatowy, lecz niezależnie od skali, metody jej stosowania wyglądają podobnie i opierają się o te same mechanizmy. To forma wywierania wpływu na osobę, by nieświadomie i z własnej woli realizowała cele manipulatora, często sprzecznie z jej dobrze pojętym interesem.

Czytaj więcej: Na ile możemy ufać temu, co postrzegamy?

Drew Karpyshyn, "The Old Republic: Revan" //Recenzja książki

okładka książki Star Wars the old republic RevanCzytelnicy w końcu doczekali się dalszych losów najpopularniejszej postaci uniwersum - Revana, którego każdy fan mógł poznać wcześniej w grach "Knights of the Old Republic". Powstała książka wypełniająca miejsce pomiędzy "Kotorem" a "The Old Republic".

Revan był rycerzem Jedi, który podczas wojen mandaloriańskich przeszedł na Ciemną Stronę Mocy, aby potem zostać z powrotem nawrócony na jasną stronę. Jako jeden z niewielu pojmuje całkowitą istotę Mocy, bez dzielenia na Jasną i Ciemną stronę. Po przygodach w "Kotorach" pozostało wiele niedopowiedzeń związanych z Revanem, które w tej książce zdradza Drew Karpyshyn.

Czytaj więcej: Drew Karpyshyn, "The Old Republic: Revan" //Recenzja książki

S.T.A.L.K.E.R. Cień Czarnobyla - w tę grę warto zagrać

30210wide
S.T.A.L.K.E.R. Cień Czarnobyla
to gra akcji z czasem i miejscem akcji osadzonym w Zonie w roku 2012, 6 lat po eksplozji czarnobylskiego sarkofagu. Wcielamy się tutaj w postać jednego z tytułowych stalkerów, który przemierza zakamarki postapokaliptycznej Strefy w poszukiwaniu artefaktów i innych wartościowych przedmiotów.

Gra, produkcji ukraińskiego studia GSC Game World, wydana jedynie na komputery osobiste w 2007 r., to w pełni trójwymiarowa „strzelanka" z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPS). Rozgrywka łączy elementy gry taktycznej, przygodowej i RPG.

 

Czytaj więcej: S.T.A.L.K.E.R. Cień Czarnobyla - w tę grę warto zagrać