Goniec Hetmański

Rozważania o roli człowieka we współczesnym świecie

700 FO61689981 cc2a1ea3d14722ca6a487746986842e7W obecnych czasach człowiek zdobywa coraz większą wiedzę. Dzięki niej jest zdolny do poprawienia jakości życia, usprawnienia wielu dziedzin, jak motoryzacja czy medycyna, ale również do naginania praw natury. Im większe możliwości zyskuje rasa ludzka, tym bardziej pod znakiem zapytania stoi moralność postępu. Warte rozważenia jest również miejsce człowieka we wszechświecie oraz jego rola, a także jej rozbieżność od pierwotnego zadania ludzkiego pochodzącego z Biblii lub mitologii.

Biblia mówi, że człowiek został stworzony na obraz Boga. Stwórca po zakończeniu aktu stworzenia rzekł „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziem”. Bóg będący bytem omnipotentnym, idealnym, dał człowiekowi wolną wolą i władzę nad Ziemią.

Czytaj więcej: Rozważania o roli człowieka we współczesnym świecie

Recenzja filmu pt. „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”

3063 Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł
Grudzień 1970 roku był prawdopodobnie najtragiczniejszym i zarazem jednym z najważniejszych miesięcy w dziejach PRL. Poprzedził go kryzys społeczno-polityczny, który władze próbowały opanować, przygotowując, tuż przed świętami, reformę gospodarczą - jej zapowiedzią stała się podwyżka cen wszystkich artykułów spożywczych. Protesty oburzonych brakiem podwyżek robotników zaczęły się 14 grudnia.

Film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reż. A. Krauzego nie pokazuje wydarzeń z Gdańska, jak można by się spodziewać. Są one jedynie tłem głównego wątku filmu. Miastem, w którym dzieje się akcja, jest Gdynia. Na początku wydarzenia przyjmują mniej dramatyczny przebieg. Dochodzi nawet do podpisania, po raz pierwszy w PRL, porozumienia między przewodniczącym Rady Miasta a strajkującymi. Nie podoba się to jednak ludziom na wyższych szczeblach władzy, którzy nie uznają owej ugody. Wahają się jednak nad dalszym postępowaniem. Na Wybrzeże przybywa członek Biura Politycznego KC PZPR (Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) – Zenon Kliszko, który rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jak mówi: „Z kontrrewolucją się nie rozmawia. Do kontrrewolucji się strzela”.

Czytaj więcej: Recenzja filmu pt. „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”

Moja pasja - robotyka

robotyMoje pierwsze doświadczenie z robotyką zaczęło się 10 lat temu. Było to na zajęciach z robotyki, które odbywały się na feriach zimowych w Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu. Wcześniej interesowałem się elektroniką, a w moim pokoju miałem pełno własnych konstrukcji z klocków LEGO, lecz dopiero po kursie spojrzałem na to z innej strony. Później byłem jeszcze na dwóch innych warsztatach. Spodobało mi się konstruowanie i programowanie, dlatego postanowiłem kupić własny zestaw. Musiałem długo oszczędzać, ponieważ nie jest to tania pasja. Zacząłem wtedy programować. Tworzyłem pierwsze roboty, autonomiczne pojazdy. Sprawiało mi to ogromną frajdę i satysfakcję. Potrafiłem spędzać mnóstwo czasu ze swoim zestawem LEGO MINDSTORM. Oszczędności przeznaczałem na zakup kolejnych części i podzespołów. Warto było.

Czytaj więcej: Moja pasja - robotyka

Podziemny krąg - recenzja filmu

fight club dualizm ludzkiej natury5
Podziemny krąg to film powstały na przełomie lat 1998-1999. Krajami produkcji są Niemcy oraz Stany Zjednoczone. Nakręcono go na kanwie książki Chucka Palahniuka pod tym samym tytułem (z ang. „Fight Club”).


Scenariusz napisał Jim Uhls, natomiast reżyserem został wybitny Amerykanin-David Fincher. Piękną muzykę przygotowało dwoje utalentowanych Anglików, czyli zespół Dust Brothers, a kunsztowną scenerią zajął się Chris Gorak. W rolę Tylera Durdena wcielił się genialny Brad Pitt, a Edward Norton zagrał Jacka oraz podłożył głos narratora bezpośredniego.

Czytaj więcej: Podziemny krąg - recenzja filmu

Otwarcie schroniska dla zwierząt //Przedmowa

sassy1.PNGw630Drodzy zgromadzeni,

Zebraliśmy się tu wszyscy w jednym, ważnym celu. Cel ten to m.in zapewnienie zwierzętom dobrej przyszłości. Owszem, można kupić rasowego psa z rodowodem, lecz idąc tą drogą, nie uratujemy życia biednych, porzuconych psów. Nie skazujmy ich na zimno, głód, a nawet śmierć. Spełnijmy marzenia tych czworonogów, które znalazły się tu z winy ludzi, takich jak my. Traktowane przedmiotowo i porzucone. Zapewnijmy im godziwe warunki do życia i rozwoju. Poświęćmy im swój wolny czas.

Wyobraźcie sobie, że nagle tracicie dom. Jakbyście się czuli? Niektóre psy traktują później ludzi jak wrogów, stronią od nich. Dlatego potrzebujemy wolontariuszy, którzy będą socjalizować naszych podopiecznych.

Czytaj więcej: Otwarcie schroniska dla zwierząt //Przedmowa

GRA O TRON - recenzja serialu

Game of Thrones title card 1024x576
GRA O TRON
to serial telewizyjny emitowany na kanale HBO. Jest on wzorowany na książce pt. "Pieśń lodu i ognia" pisarza George'a R.R Martina, a jego ekranizacją zajęli się David Benioff oraz D.B Weiss.

Pierwszy odcinek tego znakomitego serialu, który przyjął się bardzo dobrze na świecie, został puszczony 17 kwietnia 2011r. W Polsce „zadebiutował” on dzień później. Odcinki pojawiały się w poniedziałek o godzinie 22. Gra o tron podzielona jest na 8 sezonów, a sezon na 10 odcinków trwających mniej więcej godzinę.

Czytaj więcej: GRA O TRON - recenzja serialu

Dzień otwarty schroniska dla zwierząt połączony z akcją adopcyjną - przemówienie

55c0e49adc646 o
Witam wszystkich zgromadzonych i dziękuję za przybycie! Zorganizowaliśmy ten dzień otwarty, aby uświadomić Państwu, jak niewiele potrzeba do zapewnienia szczęścia tak niewinnej istocie, jaką jest pies. Na pewno każdy z nas kiedyś chciał mieć psa… Zawsze jednak coś stawało temu na przeszkodzie: rodzice, praca, brak czasu i motywacji. Ale czy na pewno wiedzą Państwo, ile to naprawdę zajmuje?

 

 

 

Czytaj więcej: Dzień otwarty schroniska dla zwierząt połączony z akcją adopcyjną - przemówienie

Drew Karpyshyn, "The Old Republic: Revan" //Recenzja książki

okładka książki Star Wars the old republic RevanCzytelnicy w końcu doczekali się dalszych losów najpopularniejszej postaci uniwersum - Revana, którego każdy fan mógł poznać wcześniej w grach "Knights of the Old Republic". Powstała książka wypełniająca miejsce pomiędzy "Kotorem" a "The Old Republic".

Revan był rycerzem Jedi, który podczas wojen mandaloriańskich przeszedł na Ciemną Stronę Mocy, aby potem zostać z powrotem nawrócony na jasną stronę. Jako jeden z niewielu pojmuje całkowitą istotę Mocy, bez dzielenia na Jasną i Ciemną stronę. Po przygodach w "Kotorach" pozostało wiele niedopowiedzeń związanych z Revanem, które w tej książce zdradza Drew Karpyshyn.

Czytaj więcej: Drew Karpyshyn, "The Old Republic: Revan" //Recenzja książki

Purpurowa róża z Kairu – recenzja filmu

polish poster02688
Wszyscy znają Woodego Allena jako twórcę komedii, nieodmiennie kojarzonego z erotyzmem, filozofią i nade wszystko absurdem. Może właśnie dlatego zdecydowałem się, zamiast filmów postrzeganych pod względem treści jako klasyka Allena, na początku napisać o tym intrygującym tytule.  Był on prawdopodobnie próbą napisania czegoś głębszego, nie przemycającego poważnej refleksji między dowcipami, lecz we wzruszającej historii, która, choć jest nieprawdopodobna, jest częścią życia każdego   z nas. Bo czy komukolwiek nie zdarzyło się odpłynąć w swój własny świat, gdzie rzeczywistość miesza się   z fikcją? Odpowiedź zawarta jest w słowach bohaterki:

Właśnie poznałam wspaniałego mężczyznę! Jest postacią fikcyjną, ale przecież nikt nie jest doskonały.

 

 

 

Czytaj więcej: Purpurowa róża z Kairu – recenzja filmu

Skazani na Shawshank //Recenzja filmu

Skazani Na Shawshank 1994Skazani na Shawshank to film powstały w 1994 w Stanach Zjednoczonych na kanwie opowiadania Stephana Kinga pt. "Rita Hayworth and Shawshank Redemption".
Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny był Frank Darabont, piękną muzykę przygotował Thomas Newman, a przytłaczającą scenerią więzienia zajęli się Terence Marsh, Peter Landsdown Smith oraz Michael Sirton.
W roli Andy'ego Dufrense'a wystąpił Tim Robbins, za świetną kreację Ellisa Boyd’a Redding’a dziękujemy Morganowi Freemanowi, a w Boba Guntona wcielił się Samuel Norton.

Czytaj więcej: Skazani na Shawshank //Recenzja filmu

Jak nauczyć się uczyć? //Przemówienie

uczeniesieWitam serdecznie wszystkich gości zgromadzonych na VI Światowym Kongresie Nauki. Podczas dzisiejszego spotkania zajmiemy się kwestią, nad którą niewielu z nas się zastanawia. Zazwyczaj rozmawiamy o różnych reformach, ustawach, jednak niewielu nas wie, jak powinniśmy się uczyć, aby coś osiągnąć. Myślę, że jest to sprawa, o której bardzo dużo ludzi zapomina. A to od niej zależy, jak potoczy się nasza późniejsza droga.

Zastanówmy się teraz wspólnie: czy lepiej jest dłużej się uczyć ze słabym później skutkiem, czy może krócej, ale z lepszymi efektami ? Myślę, że odpowiedź jest oczywista. Wiadomo, że każdy z nas chciałby jak najmniej czasu spędzić nad nauką i następnie mieć bardzo dobre efekty.

Czytaj więcej: Jak nauczyć się uczyć? //Przemówienie

Żeglarstwo to sztuka!

Żeglarstwo zdjęcieWielu uważa, iż żeglarstwo to tylko sport. Nie mogę się z nimi zgodzić. Żeglarstwo to również sztuka.

Rodzice od małego wysyłali mnie na różne kolonie i obozy, często o zabarwieniu sportowym, których fanem nie byłem. Gdy pierwszy raz jechałem na żagle, miałem podobne podejście jak do innych wyjazdów. Jednak po dotarciu na miejsce okazało się, że mimo iż to dalej obóz zorganizowany, cały dzień miałem przepełniony żeglowaniem. Niestety, tylko po jednym akwenie, a dokładniej po jednym obszarze akwenu, ale na tamte czasy i mój niski poziom wtajemniczenia, w ogóle mi to nie przeszkadzało. Właśnie wtedy coś we mnie zaiskrzyło. Pokochałem żeglarstwo.

Czytaj więcej: Żeglarstwo to sztuka!

Japońska ceremonia parzenia herbaty

tea0Chanoyu (茶の湯) to tradycyjne japońskie spotkanie, mające na celu połączenie człowieka z naturą. Tradycję wywodzącą się z nauczania Rikyū kultywują do dziś jego potomkowie, należący do trzech rodów/szkół: Ura-Senke, Omote-Senke, Mushanokōji-Senke. Dzięki ich nauczaniu ceremoniał wypracowany przez mistrza został przechowany do czasów obecnych. Do ceremonii używa się sproszkowanych liści zielonej herbaty zwanych matcha (抹茶).

Czytaj więcej: Japońska ceremonia parzenia herbaty

Zwiadowcy – recenzja książki

Zwiadowcy
Autorem dwunastotomowej serii książek pt. ,,Zwiadowcy” jest australijski pisarz John Flanagan znany również z popularnego cyklu powieści ,,Drużyna” i ,,Zwiadowcy - Wczesne Lata’’. Urodził się w Sydney w Australii 22 maja 1944r.

Wielomilionowa sprzedaż w ponad 30 krajach przyczyniła się do popularności książek tego pisarza. Obecnie „Zwiadowcy” znajdują się na liście bestselerów w czasopiśmie New York Times.

 

 

 

Czytaj więcej: Zwiadowcy – recenzja książki

"Spider-Man: Homecoming" hit czy kolejna nieudana próba?

SMH Trailer2 5 1

"Spider-Man: Homeconing" to najnowszy film wytwórni Marvel Studios oraz pierwszy Człowiek Pająk przez nią wykonany.

Główny bohater, Peter Parker, zostaje ugryziony przez pająka, dzięki czemu pozyskuje supermoce i zaczyna ratować ludzi, wszystkim nam znana historia. "With great power comes great responsibility" to zdanie było w stanie podsumować filmy Spider-Mana - te wyprodukowane przez firmę Sony. Marvel Studios zabiera nas o krok dalej, nie pokazuje od nowa pozyskania mocy, ale przedstawia dalsze zdarzenia. Akcja filmu dzieje się dwa miesiące po walce Iron-Mana i Kapitana Ameryki, do której zwerbowany został Peter (Captain America: Civil War). Chłopak zostaje po niej odesłany do rodzinnego miasta oraz otrzymuje ulepszony kostium zrobiony przez Tony'ego Starka. Tam staje się "bohaterem z sąsiedztwa", co do końca nie jest jego wymarzoną rolą. Dzięki kilku zbiegom okoliczności trafia na organizacje handlującą nowym, zaawansowanym typem broni.

Czytaj więcej: "Spider-Man: Homecoming" hit czy kolejna nieudana próba?

Sandomierz - miasto, które warto odwiedzić

Sandomierz lotnicze 1

Sandomierz należy do najstarszych i ważnych historycznie ośrodków w Polsce. Pierwsze pisane wzmianki o mieście pochodzą z Kroniki Galla Anonima.

   W tym pięknym mieście nad Wisłą nie brakuje atrakcji, które spodobają się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Zwiedzanie Sandomierza najlepiej rozpocząć od Bramy Opatowskiej - jedynej ocalałej do dziś bramy, która w XIV w. umożliwiała wjazd do miasta od strony Opatowa. Stojąc na tarasie widokowym, możemy zachwycać się kompleksem klasztornym z kościołem św. Michała z XVII w., barokowym kościołem św. Józefa, w którego kryptach w oszklonej trumnie spoczywa zmumifikowane ciało sandomierskiej wojewodzianki Teresy Morsztynówny. W oddali na środku rynku stoi ratusz z białą wieżą, a na niej umieszczony jest zegar słoneczny. Rynek otoczony jest trzydziestoma urokliwymi kamienicami, w których kiedyś zamieszkiwały ważne osobistości miasta. Nieco dalej pośród zieleni widoczna jest strzelista wieżyczka Bazyliki Katedralnej.

Czytaj więcej: Sandomierz - miasto, które warto odwiedzić

PARK ORLICH GNIAZD - to miejsce warto odwiedzić

orle gniazda
Wiadomo, że w Polsce jest wiele pięknych miejsc. Jedno z nich to
PARK ORLICH GNIAZD. Pragnę zachęcić was do poznania tej części naszej ojczyzny.

Pionowe, trudno dostępne skały są charakterystyczne dla opisywanej krainy. Właśnie w takich miejscach lokują swe gniazda orły. Trudno się dziwić, że zamki, warownie i strażnice budowane na wapiennych wzniesieniach, skojarzone zostały właśnie z orlimi gniazdami. Pamiętające jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego budowle, powstawały z okolicznych wapieni. Naturalnie stały się więc częścią okolicznego krajobrazu do tego stopnia, że czasami trudno od razu stwierdzić, gdzie kończy się skała, a gdzie zaczyna postawiony przez człowieka mur. W pełnych uroku miejscach na Szlaku Orlich Gniazd można zetknąć się z opowieściami niezwykłymi, bohaterami legend i przede wszystkim fascynującą, często nieznaną historią naszego kraju. Pełno tu zbójców, duchów, strachów i tajemniczych wydarzeń. Każdy obiekt to inna opowieść, legenda i możliwości. Zamki zbudowane zostały, by bronić Polski przed najazdem wroga. Dobrze spełniały swoją rolę, pozostając przez prawie 300 lat niezdobyte.

Czytaj więcej: PARK ORLICH GNIAZD - to miejsce warto odwiedzić

Power //Recenzja serialu

power"Power"-  podwójne życie, narkotykowy biznes i bogactwo

Fabuła "Power" przenosi nas do Nowego Jorku. Serial ma dwunastu reżyserów, jednym z nich jest Anthony Hemingway. Scenariusz jest ciekawy, odpowiada za niego dziesięć osób, lecz – uwaga – pełno w nim wulgaryzmów. Muzyka tworzy atmosferę i wzmaga napięcie, zajęli się nią Jeff Russo oraz 50 Cent. Serial został wydany w 2014 roku, jego twórcą jest Courtney Kemp Agboh, a wyprodukowany go Starz. "Power" to  mieszanka gatunkowa - dramat, kryminał, thriller…Na pewno jest porywający i wciągający.

Czytaj więcej: Power //Recenzja serialu

Dziewczyna z szafy //Recenzja filmu

Eliza film„Dziewczyna z szafy” to polski komediodramat z 2012 roku. Twórcą filmu jest Bodo Kox, przedstawiciel tzw. kina off-owego. Akcja dzieje się w starym PRL-owskim bloku w Warszawie. W tym, z pozoru zwykłym domu z betonu, ukryte są skomplikowane ludzkie historie. Główni bohaterowie to trójka samotników: Jacek (Piotr Głowacki), zdolny webmaster, który opiekuje się niepełnosprawnym bratem Tomkiem (Wojciech Macweldowski) oraz Magda (Magdalena Różańska), tytułowa dziewczyna z szafy. Wszyscy oni to osoby pogruchotane emocjonalnie, uciekające przed samotnością w zmyślone światy i dziwne rytuały.

Czytaj więcej: Dziewczyna z szafy //Recenzja filmu

Dlaczego watro zagrać w PUBG?

PUBG 886916
PUBG to Playerunknown's , czyli obecnie jedna z najpopularniejszych gier na platformie Steam. Jest to grą typu Battle Royal, została ona wydana w sierpniu 2017r przez studio BlueHole. Nad grą pracował m.in. Brendan Greene, pionier i twórca wielu gier Batlle Royal, takich jak modyfikacja do ARMY oraz H1Z1 "King of the Kill", co gwarantuje wysoki poziom rozgrywki. Warto dodać, że PUBG jest jedną z najczęściej transmitowanych na żywo gier na platformie Twitch.

 

 

 

Czytaj więcej: Dlaczego watro zagrać w PUBG?

Łowcy głów //Recenzja książki

lowcy glow jo nesboKsiążka Jo Nesbo pod tytułem „Łowcy głów” jest powieścią kryminalną z emocjonującymi elementami thrillera.  Możemy znaleźć w niej wszystko, czego każdy wielbiciel tego gatunku oczekuje; od intrygi począwszy poprzez utrzymanie w napięciu aż do zaskakującego finału. Śledztwo, które w kryminałach zazwyczaj wysuwa się na pierwszy plan, tutaj jest jakby tłem dla mrocznych wydarzeń . Czytając tę książkę, początek może wydać się nudny, wszystko dzieje się powoli. Poznajemy pracę ,,Łowcy głów”- headhuntera od podstaw, podobnie obowiązki Rogera Browna uznawanego za najlepszego łowcę głów w Norwegii. Łamie on wszelkie zasady, a wszyscy klienci wierzą mu bezgranicznie. Bohater, niestety, nie czuje się usatysfakcjonowany finansowymi gratyfikacjami pracodawców, ponieważ żyje bardzo wystawnie, tak jak jego atrakcyjna żona prowadząca galerię sztuki. Dlatego znajduje sposób na dodatkowy zarobek, polując na dzieła sztuki swoich klientów. Wszystko  układa sie po jego myśli aż do momentu poznania Clasa Greve’a - najlepszego kandydata na dyrektora w firmie produkującej urządzenia śledzące. Wybór tej kandydatury ma również związek z posiadanym przez Greve’a obrazem Rubensa. Roger Brown, niestety, nie zdaje sobie sprawy, z jakim przeciwnikiem przyjdzie mu się zmierzyć i jakie kłopoty się z tym wiążą.

Czytaj więcej: Łowcy głów //Recenzja książki

Marsjanin //Recenzja filmu

marsjaninChcę dzisiaj napisać o filmie, który zapadł mi szczególnie w pamięć. Film, który po prostu trzeba zobaczyć. Mam na myśli dzieło Ridleya Scotta pt. "Marsjanin".

Film opowiada o losach pewnego astronauty Marka Watney'a, który przez przypadek zostaje pozostawiony na Marsie sam na sam z obcą planetą. Poznajemy jego historię w momencie trwania misji na Marsa, która się ewakuuje, a przez przypadek zostawia biednego Marka na Marsie. Astronauta musi stawić czoło bezlitosnej planecie, która przeszkadza mu jak może. Mark musi walczyć o przetrwanie, gdyż nie zamierza umierać poza ojczystą Ziemią. Walczy z wszystkimi przeciwnościami, takim jak brak jedzenia, tlenu, wody. Ma wielki problem, aby wydostać się z Marsa.

Czytaj więcej: Marsjanin //Recenzja filmu

Artystka na ciężkie czasy

petra collins tytul
Ma dwadzie
ścia cztery lata, pochodzi z Toronto i jest niezwykle utalentowaną fotografką, modelką i reżyserką. Na instagramie, gdzie zamieszcza część swoich prac, obserwuje ją ponad sześćset tysięcy osób.

Mowa tu o Petrze Collins, która na swoim koncie ma już między innymi udział w nowej kampani Gucci czy realizację teledysków dla takich artystów jak Lil Yachty i Selena Gomez.

 

Czytaj więcej: Artystka na ciężkie czasy