Goniec Hetmański

DYWIZJON 303: HISTORIA PRAWDZIWA

7855040.631 sierpnia br. w polskich kinach pojawił się film „Dywizjon 303: Historia prawdziwa” na podstawie powieści Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Ekranowe dzieło, wyreżyserowane przez Denisa Delića, opowiada o polskich pilotach, „asach” na angielskim niebie, którzy walczą po stronie aliantów podczas bitwy o Anglię. Nasza szkoła miała przyjemność wybrać się w poniedziałek do tarnobrzeskiego kina i obejrzeć tę wzruszającą historię.

Czytaj więcej: DYWIZJON 303: HISTORIA PRAWDZIWA

Sztuka zamknięta w szkle

sztuka zamknięta w szkleBardzo często zdarza się tak, że żyjemy wśród ludzi, nie wiedząc tak naprawdę, kim są lub czym się zajmują. Prawdą jest, że człowiek czasem z pozoru niewyróżniający się niczym szczególnym, może okazać się kimś bardzo ciekawym i zaskakującym. Takim kimś jest mój tata – Adam Watras. Przedstawię Wam jego ciekawą pracę poprzez krótki wywiad, ponieważ sam w sobie jest osobą skromną i nie lubi dużo mówić.

Czytaj więcej: Sztuka zamknięta w szkle

13 powodów - recenzja książki i serialu


0007CSXOWS8S9VOT C122 F4„13 powodów” to poruszająca historia ukazująca motywy, przez które Hannah postanawia odebrać sobie życie. Jest ich kilkanaście, a każdy z nich napędza kolejny. Poznać je możemy, czytając książkę Jaya Ashera bądź oglądając film oparty na niej, którego twórcą jest Brian Yorkey. Produkcja ta często jest nazywana arcydziełem. Z jakiego powodu? Sądzę, iż wiąże się to z tym,
że poruszane są w niej trudne tematy, które wzbudzają w nas fale emocji. Zmusza nas to do wielu refleksji, dotyczących naszego życia.   

 

 

 

 

Czytaj więcej: 13 powodów - recenzja książki i serialu

Nasz sport narodowy…

5b260f9d19003 osize1068x623q71h9d0a1fZachęcamy do przeczytania, na łamach Gońca Hetmańskiego, świetnego felietonu autorstwa jednego z absolwentów Hetmana, dotyczącego obecnego Mundialu, jego "otoczki medialnej”, wzmianki o meczu naszej reprezentacji z Senegalem i dywagacji na temat "kondycji" naszego sportu narodowego.

Czytaj więcej: Nasz sport narodowy…

Madera - tam warto pojechać na wakacje

MaderaLato to ulubiona pora roku większości z nas. Jest wtedy ciepło, później robi się ciemno, a przede wszystkim mamy wakacje. To jest chyba najważniejsze, prawda? Wszyscy lubią odpocząć od codziennych obowiązków, szkoły czy pracy. Pytanie pojawia się wtedy, gdy przychodzi czas na wybranie miejsca wypoczynku – góry czy morze? Ja zdecydowanie preferuję wczasy nad morzem – można bezkarnie poopalać się i przysłuchiwać falom bijącym w brzeg.

Czytaj więcej: Madera - tam warto pojechać na wakacje

„Ostatni samuraj”/”The last samurai” – recenzja filmu

Film Ostatni samuraj
„Ostatni samuraj” to film na miarę wielkiego hollywoodzkiego kina dla jednych, a dla innych wielka epicka opowieść o XIX - wiecznej Japonii - Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie honor, duma i walka w obronie ojczyzny to cechy stanowiące o tym, kim jest samuraj, czyli japoński wojownik. 

       Reżyserem filmu jest Edward Zwick, a scenarzystą John Logan. Obaj twórcy w bardzo piękny sposób, pełen bajecznych krajobrazów Japonii, pokazują historię jednego człowieka, który jest świadkiem upadku starej dalekowschodniej kultury. Tym człowiekiem jest kapitan i bohater wojny indiańsko – amerykańskiej Nathan Algren (Tom Cruise). Męczony koszmarami, związanymi z mordem bezbronnych Indian, alkoholik przyjmuje propozycję wyjazdu do Japonii, gdzie ma szkolić wojsko cesarza Meiji. Ta nowoczesność w armii ma zastąpić tradycyjny system opierający się na pradawnej filozofii życia pielęgnowanej przez wojowników japońskich – samurajów. 

 

 

 

Czytaj więcej: „Ostatni samuraj”/”The last samurai” – recenzja filmu

Malware, czyli chroń swój komputer

648924 636425378029088335 16x9Obrazowo komputer można porównać do mieszkania, które powinno być zabezpieczone przed włamaniem. Podobnie jak dbamy o bezpieczeństwo naszego mieszkania, tak też powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszego komputera, który codziennie narażony jest na różne szkodliwe ataki. Zagrożeń, jakie czyhają na nasz komputer, jest mnóstwo. Często nie zdajemy sobie do końca sprawy jak jest ich wiele. Złośliwe oprogramowanie, inaczej malware to nic innego jak różne aplikacje i skrypty, które mają szkodliwe i przestępcze bądź złośliwe działanie w stosunku do użytkowników komputerów. Warto podkreślić tutaj, że jest to głównie problem dotykający tych komputerów, które pracują w środowisku Microsoft Windows.

Czytaj więcej: Malware, czyli chroń swój komputer

Japonia – ten kraj warto poznać…

Japonia 1Japonia - kraj, w którym nowoczesność idzie w parze z tradycją, a dbałość o przyrodę z postępem technologicznym i gospodarczym. Jej mieszkańcy, na co dzień pochłonięci pracą, w dni świąteczne szukają kontaktu z naturą. To dość nietypowe połączenie doprowadziło do zbudowania niesamowicie ciekawej kultury, którą warto poznać i wyciągnąć z niej wiele wniosków dotyczących współczesnego świata i jego funkcjonowania. Jednak Japonia to nie tylko ludzie, ale też zapierający dech w piersiach krajobraz, zarówno ten naturalny, jak i miejski.

Czytaj więcej: Japonia – ten kraj warto poznać…

Chorwacja – tam warto pojechać na wakacje

Chorwacja 3Chorwacja jest to idealne miejsce, by wypocząć od pracy, szkoły, zapomnieć o problemach i wszystkich niepotrzebnych sprawach. Miejsce, które odwiedziłem, nazywa się Primosten i jest jednym z najładniejszych, w jakich byłem.

Czeka tam na nas wiele atrakcji, takich jak: dmuchany park zabaw, pływanie rowerami wodnymi, występy okolicznych talentów, wieczorne potańcówki i wiele więcej.

Czytaj więcej: Chorwacja – tam warto pojechać na wakacje

Cuda z nieba – recenzja filmu

Cuda z Nieba
Czym jest cud? Niewytłumaczalnym dla nauki i logiki zjawiskiem? Zdarzeniem przeczącym wszelkiemu rozumowi i zdrowemu rozsądkowi? Jedynie przypadkiem, czy jednak ingerencją bożą? Od czasu do czasu, w różnych miejscach na świecie, zdarzają się takie sytuacje, które można nazwać właśnie cudem. Osoby głęboko wierzące nie mają tu żadnych wątpliwości, że w tej czy innej okoliczności doszło do działania ”tego drugiego lepszego świata”.
Film taki jak "Cuda z nieba" mają swoją specyfikę i charakter. Raczej nie próbują one tworzyć szczególnie artystycznej, wyrafinowanej formy. Są zazwyczaj prostym przekazem, pozostając najczęściej nieskomplikowaną, ciepłą obyczajową opowieścią. "Cuda z nieba" to wzruszająca, familijna opowieść z bardzo wyraźnym religijnym akcentem.

 

 

 

 

Czytaj więcej: Cuda z nieba – recenzja filmu

Cudowny chłopak // Recenzja książki

271197Książka, która wśród innych ostatnio przeze mnie czytanych bardzo mnie poruszyła, to „Cudowny chłopak” autorstwa nowojorskiej pisarki R. J. Palacio. Jest to opowieść o Auguście, chłopcu ze zdeformowaną twarzą, który dzielnie walczy z uprzedzonymi do niego rówieśnikami.

Główny bohater August, to 10-letni, bardzo inteligentny chłopiec. Uczy się w domu, ponieważ urodził się ze zdeformowaną twarzą i mimo przebycia 27 operacji, nadal nie wygląda jak jego rówieśnicy. Poza tym chłopiec ma problemy ze słuchem. Unika towarzystwa innych dzieci, ponieważ w swym dotychczasowym życiu doświadczył z ich strony okrutnego wyśmiewania i niezrozumienia. August najbezpieczniej czuje się w domu, ma kochających rodziców, starszą siostrę i wiernego psa. Chłopiec, by czuć się pewniej podczas wychodzenia z domu często zakłada kask z „Gwiezdnych wojen” i w ten sposób ukrywa swoją twarz przed ciekawskimi spojrzeniami innych.

Czytaj więcej: Cudowny chłopak // Recenzja książki

Pułapka pewności

filing images 9159f51fd029 6Mówi się, że gdzie trzej Polacy tam muszą być cztery zdania. Abstrahując od prawdziwości tego twierdzenia, można by, z lekkim wahaniem, stwierdzić, że to nawet dobrze. W końcu wielopoglądowość w narodzie czy w jakimkolwiek innym zbiorze ludzi, jest cechą dobrą. Problem, jaki stoi na drodze do wygłaszania powyższego powiedzonka z dumą, a nie smutkiem, leży w typowo ludzkiej, nie tylko polskiej, naturze.

Czytaj więcej: Pułapka pewności

Dan Brown Kod Leonarda da Vinci - recenzja książki

K. Basak zdjęcie
Dan Brown
jest amerykańskim pisarzem, autorem siedmiu powieści sensacyjnych. Bez wątpienia jest jednym z najbardziej popularnych współczesnych autorów. Nakłady powieści Browna sięgają łącznie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy. ”Kod Leonarda da Vinci” to czwarta, najbardziej znana i popularna powieść tego autora. Utwór jest napisany prostym językiem w bardzo interesujący sposób. Czytelnik zostaje porwany w wir akcji już od pierwszej strony, a akcja trzyma w napięciu aż do zaskakującego zakończenia. Dodatkowo w powieści zawarte są ciekawe fakty historyczne, jest to jednak utwór z gatunku fikcji literakciej.

 

 

 

Czytaj więcej: Dan Brown Kod Leonarda da Vinci - recenzja książki

Fizyka cząstek

fizyka czastekNa początku gimnazjum, gdy poznawaliśmy budowę atomu na lekcjach chemii, schematycznie ukazywaliśmy go podobnie do Układu Słonecznego – jądro, w którym zawierała się prawie cała masa drobiny wewnątrz, oraz krążące wokół niego po okrągłych orbitalach elektrony. Od czasów Keplera wiemy, że planety krążą co prawda wokół dziennej gwiazdy, lecz po orbitach eliptycznych.  Jednakże gdy spojrzymy na świat kwadrylion (1024) razy mniejszy – sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Czytaj więcej: Fizyka cząstek

Nikola Tesla - ojciec elektryczności

Tesla zdjęciePrzełom XVIII i XIX wieku to okres bardzo szybkiego rozwoju nauki i techniki na tle poprzednich lat. Wielkich osiągnięciami tego czasu jest wynalezienie żarówki przez Thomasa Edisona oraz silnika elektrycznego przez Nikolę Teslę. Obaj mężczyźni pracowali nad zjawiskiem elektryczności. Edison był pracodawcą Tesli, przez co powstało wiele teorii na temat ich wynalazków, a zwłaszcza na podkradanie ich od Tesli przez właśnie Edisona.

Czytaj więcej: Nikola Tesla - ojciec elektryczności

Czytanie - chwila relaksu czy obowiązek?

book dream sketch 400 clr 11954 300x168
Jak czytanie postrzegają ludzie? Jak wyglądają raporty na ten temat, które możemy znaleźć w internecie? Czytanie kiedyś i dziś.

Czytanie jest dla wielu osób odskocznią od życia codziennego, dla mnie również. Często w wolnym czasie sięgam po dobrą książkę. U moich przyjaciół również zaobserwowałam to zjawisko. Niestety, statystyki na temat czytania przedstawiają nieco inną sytuację. Liczba czytanych książek przez Polaków z roku na rok spadała. Sytuacja ta ustabilizowała się w 2014 roku. Niestety, nie jest ona zadowalająca. Ludzie coraz rzadziej sięgają do książek, jak i długich tekstów. Dlaczego tak jest? Tego nie wiem, mogę się tylko domyślać. Obecnie wiele osób woli spędzać godziny w wirtualnym świecie. Teraz internet jest już powszechny, nie tak jak np. 15 lat temu, kiedy nie każda osoba miała w domu jakiekolwiek urządzenie z dostępem do sieci. Pragnę nadmienić, że nie uważam, że sam internet jest czymś złym. Według mnie, jest on niezmiernie pomocny i sama nie wyobrażam sobie życia bez możliwości szybkiego kontaktu z dużą liczbą osób, jak i bez możliwości szybkiego sprawdzenia informacji. Daje nam on wiele możliwości, ale musimy pamiętać, że ze wszystkiego musimy korzystać mądrze.

Czytaj więcej: Czytanie - chwila relaksu czy obowiązek?

Komiks to też sztuka

4521992e8396de75be5ec886cb697d4c original        Wielu z nas literaturę czytaną kojarzy wyłącznie z książkami. Jest to powszechne oraz nie można tego nazwać niepoprawnym, ale nie jest to jedyny typ.

Ludzie uwielbiają książki - pisać je czy czytać. Pokazują one nowe przygody i obrazują wiele historii. Komiks daje to samo co książka, jednak przedstawia nam od razu “obraz” utworu. Niektórzy uważają, że jest ona dobry dla osób leniwych czy ze słabą wypracowaną wyobraźnią, na szczęście to tylko niektórzy. Przyznam, że komiksy nie pozwalają wyobraźni aż tak swobodnie działać, ale wcale nie zmniejszają jej „użycia”. Podczas kiedy widzimy rysunki, dostrzegamy więcej szczegółów, lepiej poznajemy emocje oraz bardziej przeżywamy historię bohaterów. Można stwierdzić, że wygląd postaci czy miejsc zostaje nam narzucony, ale to sprawia, że wszystko “trzyma się razem” i pozwala na lepsze zrozumienie przedstawianej sytuacji.

Czytaj więcej: Komiks to też sztuka

Czy egoizm może być zdrowy?

Kanapka czyli zdrowy egoizm 1Jakiś czas temu spotkałam się z pojęciem, „zdrowy egoizm”. Powiem szczerze, że bardzo mnie to zaciekawiło, bo do tej pory słowo egoizm miało dla mnie raczej negatywne zabarwienie. Zaczęłam więc zgłębiać temat i jakież było moje zdziwienie, gdy dotarłam do materiałów, które mówiły o tym i wskazywały popularyzatora hasła „zdrowy egoizm”. Był nim Josef Kirschner, austriacki dziennikarz i autor wielu książek, między innymi "Trening egoizmu. Twoje decyzje na przekór", "100 kroków do szczęścia. Jak własnymi siłami zmienić życie”, "Biblia egoistów. Od stanu zależności do pełnej wolności". Swoje rozważania zaczęłam od encyklopedycznej definicji słowa egoizm. Zgodnie z tym, co tam znalazłam – egoizm to nadmierna albo wyłączna miłość do samego siebie, zaś egoista to człowiek, który kieruje się przeważnie własnym dobrem i interesem, nie zwracając uwagi na potrzeby i oczekiwania innych. Według tej definicji, prawdziwy egoizm to nic dobrego. Na pewno nikt z nas nie chciałby być nazwany egoistą. Słowo to wyzwala w każdym z nas raczej poczucie winy.

Czytaj więcej: Czy egoizm może być zdrowy?

Shadow of the Colossus // Recenzja gry

Gra komp zdjęcieShadow of the Colossus to gra stworzona przez japoński oddział Team Ico, a wydana w 2005 przez Sony Computer Entertainment. Niesamowite projekty zostały stworzone przez Fumito Uede i Kenji Kaiodu. Muzykę skomponował Kō Ōtani. Gra została uznana za kultową, ponieważ w dużym stopniu oddziałuje na emocje graczy oraz niezwykła narracja wprowadza nas w klimat dzieła.

Czytaj więcej: Shadow of the Colossus // Recenzja gry

Dan Brown Anioły i demony – recenzja książki

aniolyidemony
„Robert Langdon zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych CERN. Jego zadanie – zidentyfikować zagadkowy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka. Langdon ze zdumieniem stwierdza, że jest to symbol tajemnego bractwa iluminatów – potężnej, aczkolwiek nieistniejącej od czterystu lat organizacji walczącej z Kościołem, do której należały najświetniejsze umysły Europy, jak choćby Galileusz. Jak się okazuje, iluminaci przetrwali w ukryciu do czasów współczesnych i planują straszliwą wendettę - wysadzenie Watykanu przy użyciu antymaterii wykradzionej z genewskiego laboratorium.

 

 

 

Czytaj więcej: Dan Brown Anioły i demony – recenzja książki

Ally McBeal - głos serca w mizoginistycznym korpo (recenzja serialu)

41VDRTSTAGL. SY445
Ally McBeal
to amerykański serial komediowy emitowany w USA w latach 1997-2002 (w Polsce rok później). Reżyserem i producentem jest David E. Kelly.

Akcja rozgrywa się w Bostonie. Młoda, uczuciowa i niestabilna emocjonalnie prawniczka Ally odchodzi z pracy w kancelarii z powodu molestowania seksualnego. Od razu zatrudnia się u spotkanego przypadkiem kolegi ze studiów. Wszystko idzie świetnie, kariera rozwija się, dopóki nie okazuje się, że w kancelarii tej pracuje też pierwsza i największa miłość głównej bohaterki, Billy. A ona jeszcze nie pogodziła się z rozstaniem, chociaż minęło parę lat. Na domiar złego Billy ma już żonę, i to ładną. Oprócz tego w kancelarii pracują jeszcze energiczna, uwielbiająca plotkować sekretarka Elaine i obdarzony nerwicą natręctw zabawny kawaler Cage, współwłaściciel.

 

 

Czytaj więcej: Ally McBeal - głos serca w mizoginistycznym korpo (recenzja serialu)

Ludzie po drugiej stronie internetu

euWktkqTURBXy8zMTg2OGYwMTc3NWFjYzc1NTk4MmYyMDIzMGY2Y2Q5MS5qcGVnkpUDAADNAyDNAcKTBc0DUs0B3g
Internet staje się coraz bardziej nieodłącznym elementem w życiu ludzi. Jednym z ważnych jego elementów są obecnie tak zwane memy, czyli, według definicji, chwytliwa porcja informacji, która może przybrać wiele form. Zazwyczaj spotykamy je pod postacią pewnego obrazka z podpisem, który ma za zadanie nas rozbawić. Często na tym właśnie obrazku jest wizerunek innych ludzi i to właśnie z nich śmiejemy się „przeglądając internety” - bo akurat wyszli śmiesznie na zdjęciu, bo przedstawiają swoim wyglądem cechy, z których lubimy się śmiać. Czy jednak kiedyś 
pomyśleliśmy o ludziach z memów jak o tych, z którymi spotykamy się codziennie?

Czytaj więcej: Ludzie po drugiej stronie internetu

Pułapki konsumpcjonizmu

aaaaa3Świat. Kiedyś był całkowicie dziki, pojawiające się istoty musiały walczyć o swoje życie. Człowiek pojawiając się na Ziemi kilka tysięcy lat temu, zrewolucjonizował świat, obracając go o 180 stopni. Odwróciły się role, bo to nie świat panował nad człowiekiem, ale człowiek zapanował nad światem. W grze było tylko dwóch zawodników: człowiek i natura. Z biegiem czasu zaczęli dochodzić nowi zawodnicy: popyt, podaż, chęć zysku, konsumpcja, komercja. Te wyimaginowane postaci nie mają ciała, nie mają również ducha, nie mają umysłu, nie mają uczuć, a jednak zawładnęły człowiekiem doszczętnie.

Czytaj więcej: Pułapki konsumpcjonizmu

Recenzja filmu ,,Cudowny chłopak’’

cudowny chlopak film 1180x852Zastanawiałeś się kiedyś, jak radzi sobie rodzina, w której jeden z członków jest dotknięty poważną chorobą? Odpowiedź na to pytanie uzyskasz w filmie pt. ,,Cudowny chłopak’’w reżyserii Stephena Chbosky’ego.Jest to dzieło, do któregoscenariusz powstał w oparciu o wydaną w 2012 roku powieść R.J. Palacio ,,Cud chłopak’’.

 

 

 

Czytaj więcej: Recenzja filmu ,,Cudowny chłopak’’