Goniec Hetmański

Sejm, Parlament, Komisje… a zwykłe życie uczennicy

sdm 3Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja propagująca od 1994 r. parlamentaryzm wśród młodzieży gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna Sesja w roku odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka. W tegorocznym posiedzeniu wzięły udział uczennice naszej szkoły: Aleksandra Ciżyńska, Julia Szyszkowska i Natalia Kukuła. Aleksandra Ciżyńska i Julia Szyszkowska, tworząc zespół, którego praca okazała się być jedną z najlepszych w całej Polsce dostały się do Komisji Sejmowej.

Gdy razem z Julią dowiedziałyśmy się o ogłoszeniu rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży, od razu postanowiłyśmy wziąć udział w inicjatywie. Naszym zadaniem konkursowym było przeprowadzenie kampanii wyborczej Posła pierwszego Sejmu Niepodległej.

Czytaj więcej: Sejm, Parlament, Komisje… a zwykłe życie uczennicy

Pomysł na wspaniały przedświąteczny prezent

calendar1Kto zna lepiej naszych bliskich niż my sami? Nikt. Warto przed rozpoczęciem adwentu pomyśleć o uroczym upominku. Youtube już na początku grudnia dosłownie "tonie" w świątecznej fali kalendarzy adwentowych. Znani youtuberzy często robią całą świąteczną serię. Zwieńczeniem każdego odcinka często bywa otworzenie kolejnych okienek w kalendarzach adwentowych. Możemy je nabyć najczęściej w drogeriach oraz w sieciówkach z odzieżą. Warto pomyśleć o spersonalizowaniu takiego prezentu. Nie zawsze powinniśmy iść na łatwiznę. Nie mamy pojęcia, co jest w środku i często możemy zwyczajnie przepłacić. Uważam, że samodzielne dzieło może być idealnym pomysłem.

Czytaj więcej: Pomysł na wspaniały przedświąteczny prezent

Jak okiełznać szczęście?

szczęścieJako dzieci żyliśmy w iluzji szczęścia i piękna świata. Zapewne nie doświadczyliśmy takiego szoku jak Budda, gdy opuścił mury pałacu, jednak sądzę, że w życiu każdego z nas pojawia się przełomowy moment. W tej jednej chwili czujemy, jak opada kurtyna iluzji, która wcześniej skrywała smutną prawdę – szczęście, w szczególności to długotrwałe, jest niezwykle trudne do osiągnięcia. To zadanie, z którym możemy bezskutecznie zmagać się przez całe życie. Czy nie ma więc jakiegoś niezawodnego sposobu na tę upragnioną wartość?

Czytaj więcej: Jak okiełznać szczęście?

Zwolnieni z teorii

Zwolnieni z teoriiCo to jest? O co w tym chodzi? Kto może brać w tym udział?  Olimpiada „Zwolnieni z teorii" ostatnio cieszy się dużą popularnością. W naszej szkole we wtorek pojawił się tajemniczy gość - Zuzia, która wprowadziła Hetmaniaków w temat.  „Zwolnieni z teorii" jest to ogólnopolska olimpiada skierowana do młodych ludzi, którzy chcą coś zmienić w swoim otoczeniu lub zaangażować się w życie społeczne. Podczas uczestnictwa w olimpiadzie w grupie przygotowujemy projekt o tematyce, jaka nas interesuje. Ponadto podczas czteroetapowego programu przechodzimy przez kursy, po czym możemy dostać certyfikaty cenione na rynku pracy. "Na starcie" mamy możliwość wyboru, o jaki certyfikat będziemy się starać (są zarówno darmowe, jak i płatne). Każdy z grupy może wybrać zupełnie inny. Jeśli ktoś się waha, czy jego pomysł jest wystarczająco dobry, to proszę się nie martwić. Zawsze można spróbować! W internecie możemy znaleźć wiele informacji na temat olimpiady. Polecam obejrzenie tego filmiku: https://zwolnienizteorii.pl Są w nim zawarte skondensowane wiadomości. Na youtubie możemy znaleźć informacje na temat innych projektów. Niektóre prowadzą także profile na Instagramie, dlatego warto sprawdzić, wyszukując "#zwolnienizteorii". Jest to okazja do wykazania się kreatywnością. Jeśli lubisz planować lub pomagać, to jest to Twoja szansa.

Aleksandra Ramos

Chorwacja – tam warto pojechać na wakacje

Chorwacja 3Chorwacja jest to idealne miejsce, by wypocząć od pracy, szkoły, zapomnieć o problemach i wszystkich niepotrzebnych sprawach. Miejsce, które odwiedziłem, nazywa się Primosten i jest jednym z najładniejszych, w jakich byłem.

Czeka tam na nas wiele atrakcji, takich jak: dmuchany park zabaw, pływanie rowerami wodnymi, występy okolicznych talentów, wieczorne potańcówki i wiele więcej.

Czytaj więcej: Chorwacja – tam warto pojechać na wakacje

Dywizjon 303

303 4Pod koniec wakacji do kin wleciały polskie myśliwce. 31 sierpnia  miała bowiem miejsce premiera filmu Denisa Delića pt. „Dywizjon 303.Historia prawdziwa”, czyli historia heroicznego polskiego oddziału, o którym krążą już legendy. Produkcja ma na celu przybliżenie opowieści o grupie polskich pilotów, którzy zmienili oblicze walki w powietrzu podczas drugiej wojny światowej. Często mówi się, że filmy powstające na bazie książki nie są w połowie tak dobre, jak ich literackie odpowiedniki. Jednak w tym przypadku jest zupełnie inaczej.

Czytaj więcej: Dywizjon 303

Cudowny chłopak // Recenzja książki

271197Książka, która wśród innych ostatnio przeze mnie czytanych bardzo mnie poruszyła, to „Cudowny chłopak” autorstwa nowojorskiej pisarki R. J. Palacio. Jest to opowieść o Auguście, chłopcu ze zdeformowaną twarzą, który dzielnie walczy z uprzedzonymi do niego rówieśnikami.

Główny bohater August, to 10-letni, bardzo inteligentny chłopiec. Uczy się w domu, ponieważ urodził się ze zdeformowaną twarzą i mimo przebycia 27 operacji, nadal nie wygląda jak jego rówieśnicy. Poza tym chłopiec ma problemy ze słuchem. Unika towarzystwa innych dzieci, ponieważ w swym dotychczasowym życiu doświadczył z ich strony okrutnego wyśmiewania i niezrozumienia. August najbezpieczniej czuje się w domu, ma kochających rodziców, starszą siostrę i wiernego psa. Chłopiec, by czuć się pewniej podczas wychodzenia z domu często zakłada kask z „Gwiezdnych wojen” i w ten sposób ukrywa swoją twarz przed ciekawskimi spojrzeniami innych.

Czytaj więcej: Cudowny chłopak // Recenzja książki

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”- recenzja

7847341.3
1940 rok. Trwa bitwa o Anglię. W czasie lotniczej batalii swoimi zasługami w szeregach brytyjskiego Royal Air Force wysławia się złożony z polskich lotników Dywizjon 303. Dwa lata później wydana zostaje napisana piórem Arkadego Fiedlera powieść z nazwą tej właśnie jednostki w tytule. I ten właśnie utwór doczekał się dwóch filmowych adaptacji, wydanych w tym samym okresie: angielskiej „303. Bitwa o Anglię” w reżyserii Davida Blaira oraz polskiej „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia.

W takiej sytuacji aż prosi się o napisanie recenzji porównującej oba filmy i rozstrzygnięcie, który to z nich jest lepszą adaptacją powieści krzepiącej ducha naszych przodków w okupowanej Polsce. Ja jednak tego nie zrobię, gdyż miałem wątpliwą przyjemność zobaczyć jedynie tę „naszą” wersję. Ale dlaczego wątpliwą? No to po kolei.

Czytaj więcej: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”- recenzja

Dan Brown Kod Leonarda da Vinci - recenzja książki

K. Basak zdjęcie
Dan Brown
jest amerykańskim pisarzem, autorem siedmiu powieści sensacyjnych. Bez wątpienia jest jednym z najbardziej popularnych współczesnych autorów. Nakłady powieści Browna sięgają łącznie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy. ”Kod Leonarda da Vinci” to czwarta, najbardziej znana i popularna powieść tego autora. Utwór jest napisany prostym językiem w bardzo interesujący sposób. Czytelnik zostaje porwany w wir akcji już od pierwszej strony, a akcja trzyma w napięciu aż do zaskakującego zakończenia. Dodatkowo w powieści zawarte są ciekawe fakty historyczne, jest to jednak utwór z gatunku fikcji literakciej.

 

 

 

Czytaj więcej: Dan Brown Kod Leonarda da Vinci - recenzja książki

DYWIZJON 303: HISTORIA PRAWDZIWA

7855040.631 sierpnia br. w polskich kinach pojawił się film „Dywizjon 303: Historia prawdziwa” na podstawie powieści Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Ekranowe dzieło, wyreżyserowane przez Denisa Delića, opowiada o polskich pilotach, „asach” na angielskim niebie, którzy walczą po stronie aliantów podczas bitwy o Anglię. Nasza szkoła miała przyjemność wybrać się w poniedziałek do tarnobrzeskiego kina i obejrzeć tę wzruszającą historię.

Czytaj więcej: DYWIZJON 303: HISTORIA PRAWDZIWA

Nikola Tesla - ojciec elektryczności

Tesla zdjęciePrzełom XVIII i XIX wieku to okres bardzo szybkiego rozwoju nauki i techniki na tle poprzednich lat. Wielkich osiągnięciami tego czasu jest wynalezienie żarówki przez Thomasa Edisona oraz silnika elektrycznego przez Nikolę Teslę. Obaj mężczyźni pracowali nad zjawiskiem elektryczności. Edison był pracodawcą Tesli, przez co powstało wiele teorii na temat ich wynalazków, a zwłaszcza na podkradanie ich od Tesli przez właśnie Edisona.

Czytaj więcej: Nikola Tesla - ojciec elektryczności

Komiks to też sztuka

4521992e8396de75be5ec886cb697d4c original        Wielu z nas literaturę czytaną kojarzy wyłącznie z książkami. Jest to powszechne oraz nie można tego nazwać niepoprawnym, ale nie jest to jedyny typ.

Ludzie uwielbiają książki - pisać je czy czytać. Pokazują one nowe przygody i obrazują wiele historii. Komiks daje to samo co książka, jednak przedstawia nam od razu “obraz” utworu. Niektórzy uważają, że jest ona dobry dla osób leniwych czy ze słabą wypracowaną wyobraźnią, na szczęście to tylko niektórzy. Przyznam, że komiksy nie pozwalają wyobraźni aż tak swobodnie działać, ale wcale nie zmniejszają jej „użycia”. Podczas kiedy widzimy rysunki, dostrzegamy więcej szczegółów, lepiej poznajemy emocje oraz bardziej przeżywamy historię bohaterów. Można stwierdzić, że wygląd postaci czy miejsc zostaje nam narzucony, ale to sprawia, że wszystko “trzyma się razem” i pozwala na lepsze zrozumienie przedstawianej sytuacji.

Czytaj więcej: Komiks to też sztuka

Sztuka zamknięta w szkle

sztuka zamknięta w szkleBardzo często zdarza się tak, że żyjemy wśród ludzi, nie wiedząc tak naprawdę, kim są lub czym się zajmują. Prawdą jest, że człowiek czasem z pozoru niewyróżniający się niczym szczególnym, może okazać się kimś bardzo ciekawym i zaskakującym. Takim kimś jest mój tata – Adam Watras. Przedstawię Wam jego ciekawą pracę poprzez krótki wywiad, ponieważ sam w sobie jest osobą skromną i nie lubi dużo mówić.

Czytaj więcej: Sztuka zamknięta w szkle

Shadow of the Colossus // Recenzja gry

Gra komp zdjęcieShadow of the Colossus to gra stworzona przez japoński oddział Team Ico, a wydana w 2005 przez Sony Computer Entertainment. Niesamowite projekty zostały stworzone przez Fumito Uede i Kenji Kaiodu. Muzykę skomponował Kō Ōtani. Gra została uznana za kultową, ponieważ w dużym stopniu oddziałuje na emocje graczy oraz niezwykła narracja wprowadza nas w klimat dzieła.

Czytaj więcej: Shadow of the Colossus // Recenzja gry

13 powodów - recenzja książki i serialu


0007CSXOWS8S9VOT C122 F4„13 powodów” to poruszająca historia ukazująca motywy, przez które Hannah postanawia odebrać sobie życie. Jest ich kilkanaście, a każdy z nich napędza kolejny. Poznać je możemy, czytając książkę Jaya Ashera bądź oglądając film oparty na niej, którego twórcą jest Brian Yorkey. Produkcja ta często jest nazywana arcydziełem. Z jakiego powodu? Sądzę, iż wiąże się to z tym,
że poruszane są w niej trudne tematy, które wzbudzają w nas fale emocji. Zmusza nas to do wielu refleksji, dotyczących naszego życia.   

 

 

 

 

Czytaj więcej: 13 powodów - recenzja książki i serialu

Ally McBeal - głos serca w mizoginistycznym korpo (recenzja serialu)

41VDRTSTAGL. SY445
Ally McBeal
to amerykański serial komediowy emitowany w USA w latach 1997-2002 (w Polsce rok później). Reżyserem i producentem jest David E. Kelly.

Akcja rozgrywa się w Bostonie. Młoda, uczuciowa i niestabilna emocjonalnie prawniczka Ally odchodzi z pracy w kancelarii z powodu molestowania seksualnego. Od razu zatrudnia się u spotkanego przypadkiem kolegi ze studiów. Wszystko idzie świetnie, kariera rozwija się, dopóki nie okazuje się, że w kancelarii tej pracuje też pierwsza i największa miłość głównej bohaterki, Billy. A ona jeszcze nie pogodziła się z rozstaniem, chociaż minęło parę lat. Na domiar złego Billy ma już żonę, i to ładną. Oprócz tego w kancelarii pracują jeszcze energiczna, uwielbiająca plotkować sekretarka Elaine i obdarzony nerwicą natręctw zabawny kawaler Cage, współwłaściciel.

 

 

Czytaj więcej: Ally McBeal - głos serca w mizoginistycznym korpo (recenzja serialu)

Nasz sport narodowy…

5b260f9d19003 osize1068x623q71h9d0a1fZachęcamy do przeczytania, na łamach Gońca Hetmańskiego, świetnego felietonu autorstwa jednego z absolwentów Hetmana, dotyczącego obecnego Mundialu, jego "otoczki medialnej”, wzmianki o meczu naszej reprezentacji z Senegalem i dywagacji na temat "kondycji" naszego sportu narodowego.

Czytaj więcej: Nasz sport narodowy…

Pułapki konsumpcjonizmu

aaaaa3Świat. Kiedyś był całkowicie dziki, pojawiające się istoty musiały walczyć o swoje życie. Człowiek pojawiając się na Ziemi kilka tysięcy lat temu, zrewolucjonizował świat, obracając go o 180 stopni. Odwróciły się role, bo to nie świat panował nad człowiekiem, ale człowiek zapanował nad światem. W grze było tylko dwóch zawodników: człowiek i natura. Z biegiem czasu zaczęli dochodzić nowi zawodnicy: popyt, podaż, chęć zysku, konsumpcja, komercja. Te wyimaginowane postaci nie mają ciała, nie mają również ducha, nie mają umysłu, nie mają uczuć, a jednak zawładnęły człowiekiem doszczętnie.

Czytaj więcej: Pułapki konsumpcjonizmu

Madera - tam warto pojechać na wakacje

MaderaLato to ulubiona pora roku większości z nas. Jest wtedy ciepło, później robi się ciemno, a przede wszystkim mamy wakacje. To jest chyba najważniejsze, prawda? Wszyscy lubią odpocząć od codziennych obowiązków, szkoły czy pracy. Pytanie pojawia się wtedy, gdy przychodzi czas na wybranie miejsca wypoczynku – góry czy morze? Ja zdecydowanie preferuję wczasy nad morzem – można bezkarnie poopalać się i przysłuchiwać falom bijącym w brzeg.

Czytaj więcej: Madera - tam warto pojechać na wakacje

„Ostatni samuraj”/”The last samurai” – recenzja filmu

Film Ostatni samuraj
„Ostatni samuraj” to film na miarę wielkiego hollywoodzkiego kina dla jednych, a dla innych wielka epicka opowieść o XIX - wiecznej Japonii - Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie honor, duma i walka w obronie ojczyzny to cechy stanowiące o tym, kim jest samuraj, czyli japoński wojownik. 

       Reżyserem filmu jest Edward Zwick, a scenarzystą John Logan. Obaj twórcy w bardzo piękny sposób, pełen bajecznych krajobrazów Japonii, pokazują historię jednego człowieka, który jest świadkiem upadku starej dalekowschodniej kultury. Tym człowiekiem jest kapitan i bohater wojny indiańsko – amerykańskiej Nathan Algren (Tom Cruise). Męczony koszmarami, związanymi z mordem bezbronnych Indian, alkoholik przyjmuje propozycję wyjazdu do Japonii, gdzie ma szkolić wojsko cesarza Meiji. Ta nowoczesność w armii ma zastąpić tradycyjny system opierający się na pradawnej filozofii życia pielęgnowanej przez wojowników japońskich – samurajów. 

 

 

 

Czytaj więcej: „Ostatni samuraj”/”The last samurai” – recenzja filmu

Malware, czyli chroń swój komputer

648924 636425378029088335 16x9Obrazowo komputer można porównać do mieszkania, które powinno być zabezpieczone przed włamaniem. Podobnie jak dbamy o bezpieczeństwo naszego mieszkania, tak też powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszego komputera, który codziennie narażony jest na różne szkodliwe ataki. Zagrożeń, jakie czyhają na nasz komputer, jest mnóstwo. Często nie zdajemy sobie do końca sprawy jak jest ich wiele. Złośliwe oprogramowanie, inaczej malware to nic innego jak różne aplikacje i skrypty, które mają szkodliwe i przestępcze bądź złośliwe działanie w stosunku do użytkowników komputerów. Warto podkreślić tutaj, że jest to głównie problem dotykający tych komputerów, które pracują w środowisku Microsoft Windows.

Czytaj więcej: Malware, czyli chroń swój komputer

Japonia – ten kraj warto poznać…

Japonia 1Japonia - kraj, w którym nowoczesność idzie w parze z tradycją, a dbałość o przyrodę z postępem technologicznym i gospodarczym. Jej mieszkańcy, na co dzień pochłonięci pracą, w dni świąteczne szukają kontaktu z naturą. To dość nietypowe połączenie doprowadziło do zbudowania niesamowicie ciekawej kultury, którą warto poznać i wyciągnąć z niej wiele wniosków dotyczących współczesnego świata i jego funkcjonowania. Jednak Japonia to nie tylko ludzie, ale też zapierający dech w piersiach krajobraz, zarówno ten naturalny, jak i miejski.

Czytaj więcej: Japonia – ten kraj warto poznać…