MaturaMatura 2019 powoli staje się już historią. Niedługo pewnie okaże się po prostu jednym, dla wielu może nawet najsympatyczniejszym, ze wspomnień szkolnych. A jeszcze miesiąc temu na słowo „matura” najstarsze hetmańskie roczniki reagowały nerwowo, zaś w tygodniu poprzedzającym egzaminacyjny maraton, w gorączce przygotowań, niektórzy szukali ochłody w poezji, oczywiście przesyconej „czarnym humorem”. Poniżej prezentujemy bezcenny materiał dokumentujący ów „ból istnienia”. Dziś chyba wszyscy jednogłośnie powtórzą: „Nie taki diabeł straszny, jak go malują!”. Dziękujemy Mikołajowi Basce za odwagę i podzielenie się z nami swoim wierszem!

***

Matura to maruda

A ja narzekam

Matura to bzdura

A ja czekam

Aż będzie lipiec

Przyjdą nekrologi

„Kryć się! Kryć się!”

„Ruszaj, w nogi”

I zostaniesz w domu

Gdy nadejdzie wrzesień

Bo na teście sprzed pół roku

Dobrze miałeś tylko PESEL.