Recenzje

Barbórkowa Drama Teatralna

Nerwica Natręctw teatr gudejko bilbord Barciś HermanCykliczna impreza kulturalna - Barbórkowa Drama Teatralna - w tym roku w Tarnobrzegu odbyła się już po raz 41!

W tegorocznej odsłonie teatralnego wydarzenia, na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury wystąpiły takie grupy teatralne, jak: ,,Scena Spektrum” z Warszawy czy ,,Teatr Wierszalin” z Supraśla. Drama Teatralna rozpoczęła się 1 grudnia, a święto teatru trwało w mieście przez dziewięć dni, podczas których widzowie mogli oglądać różnorodne spektakle o różnej budowie i tematyce.

Czytaj więcej: Barbórkowa Drama Teatralna

Dywizjon 303

303 4Pod koniec wakacji do kin wleciały polskie myśliwce. 31 sierpnia  miała bowiem miejsce premiera filmu Denisa Delića pt. „Dywizjon 303.Historia prawdziwa”, czyli historia heroicznego polskiego oddziału, o którym krążą już legendy. Produkcja ma na celu przybliżenie opowieści o grupie polskich pilotów, którzy zmienili oblicze walki w powietrzu podczas drugiej wojny światowej. Często mówi się, że filmy powstające na bazie książki nie są w połowie tak dobre, jak ich literackie odpowiedniki. Jednak w tym przypadku jest zupełnie inaczej.

Czytaj więcej: Dywizjon 303

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”- recenzja

7847341.3
1940 rok. Trwa bitwa o Anglię. W czasie lotniczej batalii swoimi zasługami w szeregach brytyjskiego Royal Air Force wysławia się złożony z polskich lotników Dywizjon 303. Dwa lata później wydana zostaje napisana piórem Arkadego Fiedlera powieść z nazwą tej właśnie jednostki w tytule. I ten właśnie utwór doczekał się dwóch filmowych adaptacji, wydanych w tym samym okresie: angielskiej „303. Bitwa o Anglię” w reżyserii Davida Blaira oraz polskiej „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia.

W takiej sytuacji aż prosi się o napisanie recenzji porównującej oba filmy i rozstrzygnięcie, który to z nich jest lepszą adaptacją powieści krzepiącej ducha naszych przodków w okupowanej Polsce. Ja jednak tego nie zrobię, gdyż miałem wątpliwą przyjemność zobaczyć jedynie tę „naszą” wersję. Ale dlaczego wątpliwą? No to po kolei.

Czytaj więcej: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”- recenzja

DYWIZJON 303: HISTORIA PRAWDZIWA

7855040.631 sierpnia br. w polskich kinach pojawił się film „Dywizjon 303: Historia prawdziwa” na podstawie powieści Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Ekranowe dzieło, wyreżyserowane przez Denisa Delića, opowiada o polskich pilotach, „asach” na angielskim niebie, którzy walczą po stronie aliantów podczas bitwy o Anglię. Nasza szkoła miała przyjemność wybrać się w poniedziałek do tarnobrzeskiego kina i obejrzeć tę wzruszającą historię.

Czytaj więcej: DYWIZJON 303: HISTORIA PRAWDZIWA

13 powodów - recenzja książki i serialu


0007CSXOWS8S9VOT C122 F4„13 powodów” to poruszająca historia ukazująca motywy, przez które Hannah postanawia odebrać sobie życie. Jest ich kilkanaście, a każdy z nich napędza kolejny. Poznać je możemy, czytając książkę Jaya Ashera bądź oglądając film oparty na niej, którego twórcą jest Brian Yorkey. Produkcja ta często jest nazywana arcydziełem. Z jakiego powodu? Sądzę, iż wiąże się to z tym,
że poruszane są w niej trudne tematy, które wzbudzają w nas fale emocji. Zmusza nas to do wielu refleksji, dotyczących naszego życia.   

 

 

 

 

Czytaj więcej: 13 powodów - recenzja książki i serialu

Cudowny chłopak // Recenzja książki

271197Książka, która wśród innych ostatnio przeze mnie czytanych bardzo mnie poruszyła, to „Cudowny chłopak” autorstwa nowojorskiej pisarki R. J. Palacio. Jest to opowieść o Auguście, chłopcu ze zdeformowaną twarzą, który dzielnie walczy z uprzedzonymi do niego rówieśnikami.

Główny bohater August, to 10-letni, bardzo inteligentny chłopiec. Uczy się w domu, ponieważ urodził się ze zdeformowaną twarzą i mimo przebycia 27 operacji, nadal nie wygląda jak jego rówieśnicy. Poza tym chłopiec ma problemy ze słuchem. Unika towarzystwa innych dzieci, ponieważ w swym dotychczasowym życiu doświadczył z ich strony okrutnego wyśmiewania i niezrozumienia. August najbezpieczniej czuje się w domu, ma kochających rodziców, starszą siostrę i wiernego psa. Chłopiec, by czuć się pewniej podczas wychodzenia z domu często zakłada kask z „Gwiezdnych wojen” i w ten sposób ukrywa swoją twarz przed ciekawskimi spojrzeniami innych.

Czytaj więcej: Cudowny chłopak // Recenzja książki

Power //Recenzja serialu

power"Power"-  podwójne życie, narkotykowy biznes i bogactwo

Fabuła "Power" przenosi nas do Nowego Jorku. Serial ma dwunastu reżyserów, jednym z nich jest Anthony Hemingway. Scenariusz jest ciekawy, odpowiada za niego dziesięć osób, lecz – uwaga – pełno w nim wulgaryzmów. Muzyka tworzy atmosferę i wzmaga napięcie, zajęli się nią Jeff Russo oraz 50 Cent. Serial został wydany w 2014 roku, jego twórcą jest Courtney Kemp Agboh, a wyprodukowany go Starz. "Power" to  mieszanka gatunkowa - dramat, kryminał, thriller…Na pewno jest porywający i wciągający.

Czytaj więcej: Power //Recenzja serialu

Shadow of the Colossus // Recenzja gry

Gra komp zdjęcieShadow of the Colossus to gra stworzona przez japoński oddział Team Ico, a wydana w 2005 przez Sony Computer Entertainment. Niesamowite projekty zostały stworzone przez Fumito Uede i Kenji Kaiodu. Muzykę skomponował Kō Ōtani. Gra została uznana za kultową, ponieważ w dużym stopniu oddziałuje na emocje graczy oraz niezwykła narracja wprowadza nas w klimat dzieła.

Czytaj więcej: Shadow of the Colossus // Recenzja gry

Dziewczyna z szafy //Recenzja filmu

Eliza film„Dziewczyna z szafy” to polski komediodramat z 2012 roku. Twórcą filmu jest Bodo Kox, przedstawiciel tzw. kina off-owego. Akcja dzieje się w starym PRL-owskim bloku w Warszawie. W tym, z pozoru zwykłym domu z betonu, ukryte są skomplikowane ludzkie historie. Główni bohaterowie to trójka samotników: Jacek (Piotr Głowacki), zdolny webmaster, który opiekuje się niepełnosprawnym bratem Tomkiem (Wojciech Macweldowski) oraz Magda (Magdalena Różańska), tytułowa dziewczyna z szafy. Wszyscy oni to osoby pogruchotane emocjonalnie, uciekające przed samotnością w zmyślone światy i dziwne rytuały.

Czytaj więcej: Dziewczyna z szafy //Recenzja filmu

Ally McBeal - głos serca w mizoginistycznym korpo (recenzja serialu)

41VDRTSTAGL. SY445
Ally McBeal
to amerykański serial komediowy emitowany w USA w latach 1997-2002 (w Polsce rok później). Reżyserem i producentem jest David E. Kelly.

Akcja rozgrywa się w Bostonie. Młoda, uczuciowa i niestabilna emocjonalnie prawniczka Ally odchodzi z pracy w kancelarii z powodu molestowania seksualnego. Od razu zatrudnia się u spotkanego przypadkiem kolegi ze studiów. Wszystko idzie świetnie, kariera rozwija się, dopóki nie okazuje się, że w kancelarii tej pracuje też pierwsza i największa miłość głównej bohaterki, Billy. A ona jeszcze nie pogodziła się z rozstaniem, chociaż minęło parę lat. Na domiar złego Billy ma już żonę, i to ładną. Oprócz tego w kancelarii pracują jeszcze energiczna, uwielbiająca plotkować sekretarka Elaine i obdarzony nerwicą natręctw zabawny kawaler Cage, współwłaściciel.

 

 

Czytaj więcej: Ally McBeal - głos serca w mizoginistycznym korpo (recenzja serialu)

Łowcy głów //Recenzja książki

lowcy glow jo nesboKsiążka Jo Nesbo pod tytułem „Łowcy głów” jest powieścią kryminalną z emocjonującymi elementami thrillera.  Możemy znaleźć w niej wszystko, czego każdy wielbiciel tego gatunku oczekuje; od intrygi począwszy poprzez utrzymanie w napięciu aż do zaskakującego finału. Śledztwo, które w kryminałach zazwyczaj wysuwa się na pierwszy plan, tutaj jest jakby tłem dla mrocznych wydarzeń . Czytając tę książkę, początek może wydać się nudny, wszystko dzieje się powoli. Poznajemy pracę ,,Łowcy głów”- headhuntera od podstaw, podobnie obowiązki Rogera Browna uznawanego za najlepszego łowcę głów w Norwegii. Łamie on wszelkie zasady, a wszyscy klienci wierzą mu bezgranicznie. Bohater, niestety, nie czuje się usatysfakcjonowany finansowymi gratyfikacjami pracodawców, ponieważ żyje bardzo wystawnie, tak jak jego atrakcyjna żona prowadząca galerię sztuki. Dlatego znajduje sposób na dodatkowy zarobek, polując na dzieła sztuki swoich klientów. Wszystko  układa sie po jego myśli aż do momentu poznania Clasa Greve’a - najlepszego kandydata na dyrektora w firmie produkującej urządzenia śledzące. Wybór tej kandydatury ma również związek z posiadanym przez Greve’a obrazem Rubensa. Roger Brown, niestety, nie zdaje sobie sprawy, z jakim przeciwnikiem przyjdzie mu się zmierzyć i jakie kłopoty się z tym wiążą.

Czytaj więcej: Łowcy głów //Recenzja książki

Cuda z nieba – recenzja filmu

Cuda z Nieba
Czym jest cud? Niewytłumaczalnym dla nauki i logiki zjawiskiem? Zdarzeniem przeczącym wszelkiemu rozumowi i zdrowemu rozsądkowi? Jedynie przypadkiem, czy jednak ingerencją bożą? Od czasu do czasu, w różnych miejscach na świecie, zdarzają się takie sytuacje, które można nazwać właśnie cudem. Osoby głęboko wierzące nie mają tu żadnych wątpliwości, że w tej czy innej okoliczności doszło do działania ”tego drugiego lepszego świata”.
Film taki jak "Cuda z nieba" mają swoją specyfikę i charakter. Raczej nie próbują one tworzyć szczególnie artystycznej, wyrafinowanej formy. Są zazwyczaj prostym przekazem, pozostając najczęściej nieskomplikowaną, ciepłą obyczajową opowieścią. "Cuda z nieba" to wzruszająca, familijna opowieść z bardzo wyraźnym religijnym akcentem.

 

 

 

 

Czytaj więcej: Cuda z nieba – recenzja filmu

Chłopiec w pasiastej piżamie //Recenzja filmu

Laura zdjęciePodczas długiego i nudnego wieczoru postanowiłam, że obejrzę film. Długo zastanawiałam się i szukałam odpowiedniego, aż w końcu znalazłam - ,,Chłopiec w pasiastej piżamie''. Dużo słyszałam o tym filmie i widziałam wiele pozytywnych opinii na jego temat.

Film pt. ,,Chłopiec w pasiastej piżamie'' został wyreżyserowany przez Marka Hermana, on także opracował scenariusz. Jest to dramat wojenny wyprodukowany w 2008 roku w USA oraz Wielkiej Brytanii. Głównych bohaterów grają Asa Butterfield, Jack Scanlon, Vera Farmiga oraz David Thewlis. Film jest adaptacją książki pod tym samym tytułem z 2006 roku.

Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej. Ośmioletni Bruno razem z rodziną mieszka w Berlinie. Jego ojciec należy do armii niemieckiej i pewnego dnia dostaje awans na komendanta obozu koncentracyjnego. Ośmiolatkowi trudno było rozstać się z kolegami i przeprowadzić się na wieś, gdzie nikogo nie znał. Bruno nie uczęszcza do szkoły, ani nie może wychodzić z domu. Bawi się jedynie na jego własnoręcznie robionej huśtawce i czyta książki, lecz szybko zaczyna go to nudzić.

Czytaj więcej: Chłopiec w pasiastej piżamie //Recenzja filmu

Dan Brown Anioły i demony – recenzja książki

aniolyidemony
„Robert Langdon zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych CERN. Jego zadanie – zidentyfikować zagadkowy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka. Langdon ze zdumieniem stwierdza, że jest to symbol tajemnego bractwa iluminatów – potężnej, aczkolwiek nieistniejącej od czterystu lat organizacji walczącej z Kościołem, do której należały najświetniejsze umysły Europy, jak choćby Galileusz. Jak się okazuje, iluminaci przetrwali w ukryciu do czasów współczesnych i planują straszliwą wendettę - wysadzenie Watykanu przy użyciu antymaterii wykradzionej z genewskiego laboratorium.

 

 

 

Czytaj więcej: Dan Brown Anioły i demony – recenzja książki

Rimworld //Recenzja gry

rimworld„Rimworld” jest niezależną grą strategiczną stworzoną przez Ludeon Studios w 2014 roku. Od tego czasu jest stale rozwijana i jeszcze nie doczekała się oficjalnego wydania. Kod gry został napisany przez Tynana Sylvestera i Piotra Walczaka, natomiast udźwiękowieniem zajął się Alistair Lindsay. Zadaniem gracza jest kierowanie kolonią rozbitków na obcej planecie i umożliwienie im opuszczenia tego niegościnnego świata.

Czytaj więcej: Rimworld //Recenzja gry

Recenzja filmu ,,Cudowny chłopak’’

cudowny chlopak film 1180x852Zastanawiałeś się kiedyś, jak radzi sobie rodzina, w której jeden z członków jest dotknięty poważną chorobą? Odpowiedź na to pytanie uzyskasz w filmie pt. ,,Cudowny chłopak’’w reżyserii Stephena Chbosky’ego.Jest to dzieło, do któregoscenariusz powstał w oparciu o wydaną w 2012 roku powieść R.J. Palacio ,,Cud chłopak’’.

 

 

 

Czytaj więcej: Recenzja filmu ,,Cudowny chłopak’’

Who Am I - recenzja filmu

0003RYI5FDLXTDBJ C303
Akcja filmu ,,Who Am I" rozgrywa się w Niemczech w czasach współczesnych, fabuła przedstawiana jest jako opowiadanie minionych wydarzeń przez głównego bohatera - Benjamina podczas przesłuchania.

 

 

 

Czytaj więcej: Who Am I - recenzja filmu

RECENZJA KSIĄŻKI: ARTHUR CONAN DOYLE, "PRZYGODY SHERLOCKA HOLMESA"

przygody sherlocka holmesa 400 1
Każdy zapewne słyszał o genialnej postaci literackiej, jaką jest Sherlock Holmes, detektyw kojarzony większości z lupą, fajką i ponadprzeciętnymi zdolnościami dedukcji. Sam sięgnąłem po tę książkę, będąc zafascynowany postacią Holmesa z filmów i seriali, oczekując kolejnych wrażeń. Oczywiście nie zawiodłem się.

Autorem cyklu opowiadań o przesławnym detektywie jest pochodzący ze Szkocji Arthur Conan Doyle (1859-1930). Zdolności pisarskie Doyle’a ujawniły się już w szkole. Rychło więc zaczął komponować krótkie powiastki „pełne przygód” i wysyłać je do różnych czasopism. W tamtej epoce beletrystyka była chlebem powszednim milionów czytelników. Ogromne zapotrzebowanie na „ciekawe” książki stworzyło ogrom literatów, którzy za niewielką opłatą tworzyli setki utworów mniej lub bardziej udanych. Conan Doyle okazał się jednym z najbieglejszych w sztuce pisarskiej.

Czytaj więcej: RECENZJA KSIĄŻKI: ARTHUR CONAN DOYLE, "PRZYGODY SHERLOCKA HOLMESA"

Geniusz Kubricka

default kubrick archive exc 02 0706251445 id 57586
Jednym z najbardziej znanych, a z pewnością najcharakterystyczniejszych reżyserów w kinematografii jest Stanley Kubrick. Choć jego filmy były nominowane do Oscara aż trzynastokrotnie, to nie otrzymał za nie ani jednej statuetki. Należą jednak one do klasyki światowego kina, a atmosfera w nich panująca jest niespotykana w produkcjach innych reżyserów.

 

 

 

Czytaj więcej: Geniusz Kubricka

Recenzja filmu pt. „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”

3063 Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł
Grudzień 1970 roku był prawdopodobnie najtragiczniejszym i zarazem jednym z najważniejszych miesięcy w dziejach PRL. Poprzedził go kryzys społeczno-polityczny, który władze próbowały opanować, przygotowując, tuż przed świętami, reformę gospodarczą - jej zapowiedzią stała się podwyżka cen wszystkich artykułów spożywczych. Protesty oburzonych brakiem podwyżek robotników zaczęły się 14 grudnia.

Film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” w reż. A. Krauzego nie pokazuje wydarzeń z Gdańska, jak można by się spodziewać. Są one jedynie tłem głównego wątku filmu. Miastem, w którym dzieje się akcja, jest Gdynia. Na początku wydarzenia przyjmują mniej dramatyczny przebieg. Dochodzi nawet do podpisania, po raz pierwszy w PRL, porozumienia między przewodniczącym Rady Miasta a strajkującymi. Nie podoba się to jednak ludziom na wyższych szczeblach władzy, którzy nie uznają owej ugody. Wahają się jednak nad dalszym postępowaniem. Na Wybrzeże przybywa członek Biura Politycznego KC PZPR (Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) – Zenon Kliszko, który rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jak mówi: „Z kontrrewolucją się nie rozmawia. Do kontrrewolucji się strzela”.

Czytaj więcej: Recenzja filmu pt. „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”

Sinister 2 //Recenzja filmu

Sinister2PosterNiedawno znajomy polecił mi drugą część horroru Sinister. Nie mogłem przekonać się do tego filmu, mimo że pierwszy epizod bardzo mi się spodobał. Mimo wszystko pewnego wieczoru postanowiłem, że w końcu włączę Sinister 2.

Sinister Scotta Derricksona jest naprawdę dobrym filmem. Świetnie poprowadzona fabuła, dopiero na drugim miejscu jest nasączona krwią walka z mocami nadnaturalnymi. Sinister miał fantastyczny, niemal namacalny klimat, który kształtowała m.in. znakomita oprawa muzyczna. Była to zamknięta, doskonale dograna całość z zaskakującym zakończeniem. Pierwsza część podniosła poprzeczkę w świecie horrorów naprawdę wysoko, właśnie to w końcu przekonało mnie, by sprawdzić, czy Sinister 2 reżyserowany tym razem przez Ciarana Foya dorówna “jedynce”.

Czytaj więcej: Sinister 2 //Recenzja filmu

Skazani na Shawshank //Recenzja filmu

Skazani Na Shawshank 1994Skazani na Shawshank to film powstały w 1994 w Stanach Zjednoczonych na kanwie opowiadania Stephana Kinga pt. "Rita Hayworth and Shawshank Redemption".
Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny był Frank Darabont, piękną muzykę przygotował Thomas Newman, a przytłaczającą scenerią więzienia zajęli się Terence Marsh, Peter Landsdown Smith oraz Michael Sirton.
W roli Andy'ego Dufrense'a wystąpił Tim Robbins, za świetną kreację Ellisa Boyd’a Redding’a dziękujemy Morganowi Freemanowi, a w Boba Guntona wcielił się Samuel Norton.

Czytaj więcej: Skazani na Shawshank //Recenzja filmu

Breaking Bad //Recenzja serialu

Breaking Bad logo.svgSeriale telewizyjne są świetnym sposobem na miłe spędzenie wolnego czasu oraz stanowią  doskonałą odskocznię od codziennych problemów i obowiązków. Są też jednak okropnymi „zjadaczami czasu”, dlatego jeśli decydujemy się na rozpoczęcie śledzenia losów coraz to nowszych bohaterów – wybierzmy serial, który faktycznie warto obejrzeć. Uważam, że właśnie taki jest „Breaking Bad”.

Czytaj więcej: Breaking Bad //Recenzja serialu

Zwiadowcy – recenzja książki

Zwiadowcy
Autorem dwunastotomowej serii książek pt. ,,Zwiadowcy” jest australijski pisarz John Flanagan znany również z popularnego cyklu powieści ,,Drużyna” i ,,Zwiadowcy - Wczesne Lata’’. Urodził się w Sydney w Australii 22 maja 1944r.

Wielomilionowa sprzedaż w ponad 30 krajach przyczyniła się do popularności książek tego pisarza. Obecnie „Zwiadowcy” znajdują się na liście bestselerów w czasopiśmie New York Times.

 

 

 

Czytaj więcej: Zwiadowcy – recenzja książki

J. Green, "Gwiazd naszych wina" //Recenzja

large Gwiazd 20Naszych 20Wina okl.wst 500Już drugi raz wybieram książkę Johna Greena do polecenia, ponieważ autor ten jest genialny, według mnie, w tym co robi. „Gwiazd naszych wina" to książka, przed przeczytaniem której miałam pewne obawy, gdyż wiedziałam, że dotyczy ona choroby bohaterki i zastanawiałam się, czy podołam emocjonalnie takiej próbie. Nastawiłam się na coś bardzo ciężkiego, co niekoniecznie moja psychika udźwignie. Spotkałam się jednak z niezwykle pozytywnymi opiniami na temat tej powieści, więc postanowiłam zaryzykować. I już pierwsze strony sprawiły niezłą niespodziankę. Nie była to przerażająca, łzawa, wprawiająca w depresyjny nastrój opowieść, ale wręcz pełna pozytywnego myślenia, woli życia, miłości i wiary w marzenia pomimo tragicznych realiów. Oczywiście ,,łezka’’poleciała.

Czytaj więcej: J. Green, "Gwiazd naszych wina" //Recenzja