303 4Pod koniec wakacji do kin wleciały polskie myśliwce. 31 sierpnia  miała bowiem miejsce premiera filmu Denisa Delića pt. „Dywizjon 303.Historia prawdziwa”, czyli historia heroicznego polskiego oddziału, o którym krążą już legendy. Produkcja ma na celu przybliżenie opowieści o grupie polskich pilotów, którzy zmienili oblicze walki w powietrzu podczas drugiej wojny światowej. Często mówi się, że filmy powstające na bazie książki nie są w połowie tak dobre, jak ich literackie odpowiedniki. Jednak w tym przypadku jest zupełnie inaczej.

Film pokazuje, że polski Dywizjon 303 nie od razu cieszył się wielką sławą. Początki polskich pilotów były trudne. Byli niedoceniani przez angielskich dowódców. Nikt nie chciał dać im szansy w  powietrzu, lecz gdy ją wreszcie otrzymali, zachwycili cały świat. Jesteśmy świadkami ich niezwykłej odwagi i nieprzeciętnych umiejętności. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” świetnie obrazuje odwagę polskich lotników i podkreśla ich kluczową rolę w obronie brytyjskiego nieba przed niemieckimi nalotami. Podczas oglądania filmu poczułem dumę z bycia Polakiem.
Reżyser skupia się jednak niemal wyłącznie na jasnych stronach życia pilotów.  Patrząc na ekran, mamy wrażenie, że wojna nie jest aż taka straszna. Nasi bohaterowie zdają się żyć bez zmartwień.  Po wylądowaniu udają się do barów  i knajp, gdzie beztrosko się bawią i piją . Młody widz  może odnieść wrażenie, że wojna to elementy walki z nielicznymi ofiarami oraz świetna zabawa. Trochę zabrakło mi w tym obrazie przedstawienia ponurych realiów tamtych strasznych czasów.
Niewątpliwą zaletę filmu stanowią rozmaite efekty specjalne oraz wierne odwzorowanie wojskowych samolotów . Mnie najbardziej podobało się realistyczne i niezwykle widowiskowe przedstawienie batalii w powietrzu. Oko cieszy również dobra obsada. Na pochwałę zasługują Piotr Adamczyk, czyli filmowy Witold Urbanowicz oraz  Maciej Zakościelny, odtwarzający rolę legendarnego Jana Zumbacha. Obaj aktorzy stanęli na wysokości zadania, a widz, oglądając film, utożsamia się z bohaterami i przeżywa z nimi wydarzenia.

Moim zdaniem „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” jest obrazem wartym uwagi. Może nie do końca wiernie odwzorowuje on tamte czasy, jednak opowiada o ludziach i wydarzeniach, o których my Polacy mamy obowiązek pamiętać. Stanowi hołd oddany polskim bohaterskim lotnikom. Świetne efekty specjalne oraz znane twarze polskich aktorów sprawiają, że film Denisa Delića jest seansem, który przyjemnie się ogląda. Polecam ten film każdemu, niezależnie od gustu filmowego.

Jakub Saramak