wolność

 

 

 

 

 

Pokoleniowy, rodzinny wywiad ze swoim dziadkiem przeprowadziła Martyna Krępa

- Witam bardzo serdecznie Pana Konstantego Krępę, który udzieli nam wywiadu na temat wolności i niepodległości.

Konstanty Krępa: Bardzo mi miło, z chęcią odpowiem na parę pytań.

- Na początku zacznijmy od tego, czym dla Pana jest wolność?

- Wolność jest dla mnie swobodą, możliwością wyrażania własnego zdania. Utożsamiam się ze słynnymi słowami  Jana Pawła II, które mówią, że wolności nigdy nie można posiadać, ponieważ jest niebezpieczna dla człowieka. Trzeba ją dlatego przez całe swoje życie zdobywać.

- Czy idea wolności znaczy dla Pana dziś to samo ,co 50 lat temu, kiedy Pan był bardzo młodym człowiekiem ?

- Mając już 80 lat wiele widziałem i przeżyłem. Dlatego idea wolności, którą miałem przekazywaną te parędziesiąt lat temu, była zupełnie inna. Mogę tylko powiedzieć tyle, że wolność dzisiaj już nie jest rzeczywistością. Oczywiście kiedyś wolność była uważana jako złudzenie, a wręcz utopia. Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku mogliśmy mówić o sobie, że jesteśmy krajem wolnym. Jednak czasy się zmieniają, jak dobrze wiemy, i ja jako osoba starsza nie widzę, aby nasza rzeczywistość w jakikolwiek sposób odzwierciedlała idee wolności.

- Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, czy w Pana domu rodzinnym mówiono o wolności?

- Oczywiście że tak, ale nie sądzę, żeby tylko u mnie mówiono o tym. Wiele razy słyszałem długie, a przede wszystkim zatrważające historie od moich rodziców czy dziadków, którzy walczyli podczas I czy II wojny światowej. Cała moja rodzina była związana z walką o wolność i niepodległość naszej ojczyzny – jako żołnierze wyklęci oraz w ruchu oporu Armii Krajowej. Wszyscy mi powtarzali, że będziemy w końcu niepodlegli, pewni siebie oraz najważniejsze - w końcu wolni.

- Ile zatem wolności potrzebuje człowiek?

- Odpowiem tak, bez względu na wszystko każdy człowiek potrzebuje tyle wolności, ile na nią zasłużył oraz ile sobie jej weźmie.

- Co powinno się kojarzyć współczesnemu człowiekowi z wolnością ?

- Na pewno bezpośrednio niezależność, patriotyzm, suwerenność oraz niepodległość. Młodzi nie potrafią sobie wyobrazić, jak mogłoby być, gdyby wolność została im odebrana. Nie przeżyli najtrudniejszych lat przed odzyskaniem niepodległości. Dlatego czasami się zastanawiam, co dla takich młodych ludzi oznacza termin „wolność”. Może Pani jako młoda osoba właśnie by mi odpowiedziała. W jaki sposób określana jest wolność przez młode pokolenie?

- Nie wiem czy jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w żaden sposób nie potrafię czuć się ani być wolna. Tylko wewnątrz siebie jestem w stanie stwierdzić, że jestem wolna, natomiast świat zewnętrzny stawia przede mną bariery, które zaprzeczają wolności. W jaki sposób zatem Pan obchodzi dzień odzyskania niepodległości?

- Kiedyś, jak jeszcze byłem o wiele młodszy, brałem udział w organizowanych biegach niepodległości. Teraz natomiast w tym szczególnym dniu często wybieram się z małżonka do kościoła, gdzie wysłuchujemy słowa Bożego, a potem cieszymy się tym dniem, który stał się wolny dla nas i dla całej Polski.

- Słowo „niepodległość” możemy zastępować słowem „wolność”?

- Moim zdaniem nie powinno się tych słów w żaden sposób zastępować. Niekiedy słyszałem, że „niepodległość” jest synonimem „dowolności”, z czym się mogę zgodzić, ale skoro „dowolność” jest „niepodległością” czy też jest „wolnością”? Otóż, właśnie nie możemy „wolności” określić „dowolnością”, bo dowolność prędzej czy później będzie prowadziła do bezładu, a to do utraty wolności.

- Czy wolność mogła być dla Pana ciężarem ?

wolność 2

- Nie doświadczyłem w swoim życiu wolności jako ciężaru. Wiem natomiast, że wielu moich już nieżyjących przyjaciół określało wolność wyboru, która to była ograniczona, jako może nie ciężar, ale nieszczęśliwą wolność. Chciałbym jeszcze, aby współcześni młodzi ludzie uświadomili sobie czy są wolni. Również pragnę, aby się zastanowić nad pewnym stwierdzeniem, które brzmi: „ Wolność jest wszystkim, a miłość to cała reszta”.

- Dziękuję bardzo Panu za rozmowę. Mam nadzieję, że każdy współczesny człowiek chociaż zastanowi się przez chwilę, czy jest w stanie nazwać się „człowiekiem wolnym”.

- Było mi niezmiernie przyjemnie wypowiedzieć się na ten temat, bardzo ważny, a jednocześnie nie do końca rozumiany przez wszystkich.