Lubimy rozmawiać

Coetzee Lata szkolne Jezusa 500pcx 2017Przez cały miniony rok szkolny fani polszczyzny i języka angielskiego z naszej szkoły spotykali się na zajęciach translatorskich, by zgłębiać tajniki sztuki przekładu. Warsztaty w fascynujący sposób prowadził p. Mieczysław Godyń, zawodowy tłumacz, członek Związku Pisarzy Polskich. Nasz mistrz właśnie doczekał się kolejnego wydania książki we własnym przekładzie. Wydawnictwo ZNAK na 22 stycznia 2018 r. zapowiada premierę na polskim rynku księgarskim. Będzie to powieść noblisty, Johna Maxwella Coetzee „Lata szkolne Jezusa” w tłumaczeniu Mieczysława Godynia. Polecamy! Świetna książka i świetne tłumaczenie! (nan)

Tomasz Kin w Bibliotece Pedagogicznej w TBGW piątek, 24 listopada pan Tomasz Kin odwiedził swoją rodzinną miejscowość i poprowadził dwa spotkania w Bibliotece Pedagogicznej, w tym jedno dla młodzieży, na które wybrali się uczniowie klasy 2 „a” liceum.

 

 

 

Huta szkła lubimy rozmawiaćIdeą naszych spotkań z cyklu „Lubimy rozmawiać” jest zapraszanie do naszej szkoły ciekawych ludzi, z którymi będzie można podyskutować na różne tematy. Tym razem takie spotkanie miało miejsce na wycieczce podsumowującej projekt „Dziękuję, nie piję”, w którym wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum. Hutnik artysta – pan Henryk Rysz, założyciel i właściciel Huty Szkła Artystycznego „Sabina” w Rymanowie – opowiedział nam o swojej pracy i jednocześnie ogromnej pasji. W szkle tworzy już od czterdziestu lat i nie straszny mu żar bijący od pieca, pot zlewający czoło czy zmęczenie. Przez dwadzieścia cztery lata pracy w Krośnieńskiej Hucie Szkła wyroby gospodarcze nie dawały mu jednak pełnej satysfakcji artystycznej, dlatego postanowił wybudować własne Studio Szkła. Unikatowe projekty artystyczne Henryka Rysza zdobią światowe galerie.

zywalekcjawosWe czwartek 26 października uczniowie klasy 2 gimnazjum na lekcjach wiedzy o społeczeństwie mieli okazję spotkać się z Sekretarzem Powiatu Sandomierskiego Pawłem Niedźwiedziem. Zajęcia obejmowały swoją tematyką samorząd terytorialny. Młodzież została zapoznana z funkcjonowaniem i rolą samorządu, a także z zakresem działania instytucji samorządowych. Urzędnik zachęcał uczniów do rozwijania postawy samorządności w gminie jako podstawowej jednostce terytorialnej. Pan Paweł Niedźwiedź podkreślał zasadnicze znaczenie samorządu dla funkcjonowania każdego ustroju demokratycznego.

lubimy rozmawiać po angielskuOstatnio w naszej szkole, uczniowie mieli możliwość konwersacji w języku angielskim prowadzonej przez native speakera. Hetmana odwiedził Ian Boon, Anglik, urodzony i wychowany w Londynie, mieszkający na stałe w Tarnobrzegu. W zajęciach wzięły udział klasy Ib i Ie liceum. Głównym tematem rozmów były różnice kulturowe, historia, stereotypy oraz życie codzienne cudzoziemca w naszym mieście. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ młodzież mogła skupić się na praktycznym wykorzystaniu języka w kontakcie z rodowitym Brytyjczykiem. Przede wszystkim była to okazja do wsłuchania się w mowę osoby, której dany język towarzyszy już od lat, która posługuje się nim swobodnie oraz ma idealny akcent. Dodatkowo uczniowie poznali nowe słówka, mieli okazję podszkolić gramatykę oraz przełamać barierę językową, która często pojawia się w konwersacji z obcokrajowcem. Spotkanie z Ianem było już kolejnym z cyklu „Lubimy rozmawiać”, tym razem w języku angielskim.   (AN)