Lubimy rozmawiać

Po tureckuOstatnio naszą szkołę odwiedził wolontariusz, Onur Akan, przebywający w Polsce na zaproszenie tarnobrzeskiego Stowarzyszenia Esteka, w ramach projektu Erasmus. Onur pochodzi z Turcji i na co dzień mieszka i uczy się w Istambule. Uczniowie Hetmana wzięli udział w zajęciach prowadzonych w języku angielskim dotyczących tureckich tradycji i zwyczajów takich jak parzenie kawy czy ceremonia zaślubin. Poznali również kilka wyrazów w rodzimym języku Onura. W drugiej części spotkania młodzież przeprowadzała wywiad z naszym gościem oraz zaprezentowała scenki rodzajowe związane z różnicami kulturowymi. Były to już kolejne zajęcia z cyklu „Lubimy rozmawiać”, a także wspaniała okazja do przełamania bariery językowej, poćwiczenia umiejętności mówienia tak przydatnej chociażby na maturze ustnej z języka angielskiego. (SW)

Coetzee Lata szkolne Jezusa 500pcx 2017Przez cały miniony rok fani polszczyzny i języka angielskiego z naszej szkoły spotykali się na zajęciach translatorskich, by zgłębiać tajniki sztuki przekładu. Warsztaty w fascynujący sposób prowadził p. Mieczysław Godyń, zawodowy tłumacz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Nasz mistrz właśnie doczekał się kolejnego wydania książki we własnym przekładzie. Wydawnictwo ZNAK na 22 stycznia 2018 r. zapowiada premierę na polskim rynku księgarskim. Będzie to powieść noblisty, Johna Maxwella Coetzee „Lata szkolne Jezusa” w tłumaczeniu Mieczysława Godynia. Polecamy! Świetna książka i świetne tłumaczenie! (nan)

 

Tomasz Kin w Bibliotece Pedagogicznej w TBGW piątek, 24 listopada pan Tomasz Kin odwiedził swoją rodzinną miejscowość i poprowadził dwa spotkania w Bibliotece Pedagogicznej, w tym jedno dla młodzieży, na które wybrali się uczniowie klasy 2 „a” liceum.

 

 

 

Huta szkła lubimy rozmawiaćIdeą naszych spotkań z cyklu „Lubimy rozmawiać” jest zapraszanie do naszej szkoły ciekawych ludzi, z którymi będzie można podyskutować na różne tematy. Tym razem takie spotkanie miało miejsce na wycieczce podsumowującej projekt „Dziękuję, nie piję”, w którym wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum. Hutnik artysta – pan Henryk Rysz, założyciel i właściciel Huty Szkła Artystycznego „Sabina” w Rymanowie – opowiedział nam o swojej pracy i jednocześnie ogromnej pasji. W szkle tworzy już od czterdziestu lat i nie straszny mu żar bijący od pieca, pot zlewający czoło czy zmęczenie. Przez dwadzieścia cztery lata pracy w Krośnieńskiej Hucie Szkła wyroby gospodarcze nie dawały mu jednak pełnej satysfakcji artystycznej, dlatego postanowił wybudować własne Studio Szkła. Unikatowe projekty artystyczne Henryka Rysza zdobią światowe galerie.

zywalekcjawosWe czwartek 26 października uczniowie klasy 2 gimnazjum na lekcjach wiedzy o społeczeństwie mieli okazję spotkać się z Sekretarzem Powiatu Sandomierskiego Pawłem Niedźwiedziem. Zajęcia obejmowały swoją tematyką samorząd terytorialny. Młodzież została zapoznana z funkcjonowaniem i rolą samorządu, a także z zakresem działania instytucji samorządowych. Urzędnik zachęcał uczniów do rozwijania postawy samorządności w gminie jako podstawowej jednostce terytorialnej. Pan Paweł Niedźwiedź podkreślał zasadnicze znaczenie samorządu dla funkcjonowania każdego ustroju demokratycznego.