Włodzimierz PapiernikW czwartek, 29 listopada, lekcje języka polskiego i historii w klasach trzecich gimnazjum, miały nietypową oprawę. Hetmańską społeczność zaszczycił swoją obecnością pan Włodzimierz Papiernik - człowiek o niezwykłym życiorysie: warszawiak (urodzony i wychowany na Żoliborzu), członek Szarych Szeregów, powstaniec warszawski, sybirak i weteran wojenny. Było to kolejne spotkanie z cyklu „Lubimy rozmawiać”, tym razem z naocznym świadkiem historii. Zdarzenia, które uczniowie znają z lektur i podręczników, mogli poznać bezpośrednio z ust czynnego uczestnika działań wojennych, w formie bardzo emocjonalnej i żywiołowej relacji. Przygody, jakie w życiu spotkały pana Włodzimierza są wręcz niewiarygodne i aż ciężko uwierzyć, że jego życiorys to nie fikcja literacka.

 

Dla naszego gościa przygoda z wojskiem zaczęła się już w dzieciństwie za sprawą ojca bohatera – Bolesława Papiernika, byłego legionisty, aktywnego działacza niepodległościowego, walczącego z armią gen. Andersa pod Monte Casino. Syn, od małego wychowywany w duchu patriotyzmu, swoją działalność konspiracyjną po wybuchu wojny zaczął od pogotowia harcerskiego, później były Szare Szeregi, walka w powstaniu warszawskim (205 pluton „Żaglowiec”, pseudonim „Szczur”), niewola niemiecka, tajna działalność polegająca na przerzucaniu ludzi do alianckich stref okupacyjnych w Legnicy a w końcu zesłanie na Syberię.

Ciekawe opowieści były urozmaicane przez poznanie w namacalny sposób wojennej broni oraz zaznajomienie się z wydawanymi podczas okupacji gazetami, oryginalnymi niemieckimi i radzieckimi dokumentami, obwieszczeniami czy amnestiami. Niezwykłej wartości spotkaniu dodała możliwość zaznajomienia się z historią żołnierza w jej ludzkim wymiarze i poznania wielu ciekawych anegdot z czasów wojny i okupacji. Po oficjalnym zakończeniu uczestnicy mieli szansę na nawiązanie z naszym gościem swobodnej dyskusji, a werwa i charyzma wypowiedzi pana Papiernika wzbudziły u słuchaczy wielkie zainteresowanie. Młodzież bardzo żywiołowo reagowała na opowieści, szczególnie gdy pan Włodzimierz wspomniał o bliskich relacjach z bohaterami książki A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec” (znał osobiście Słonia, jednego z przyjaciół Rudego, Alka i Zośki, siedzieli nawet razem w szkolnej ławie). Pan Włodzimierz Papiernik cieszy się doskonałym zdrowiem i kondycją. Uczestniczy w patriotycznych uroczystościach, uwielbia spotykać się z młodzieżą, by nie tylko dzielić się z nią swoimi wspomnieniami ale przede wszystkim uczyć ich tym samym prawdziwego patriotyzmu i miłości do ojczyzny. (an)

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg