Wywiadowka listopad page 001

k fot plenerKorzystając z wyjątkowo łagodnej jesieni, „hetmańska” grupa fotograficzna postanowiła wykorzystać ten moment i udać się na krótką wycieczkę w plener. Zadaniem grupy było wykorzystanie ostatnich słonecznych promieni w czasie, tzw. „golden hour”, czyli ostatniej godziny przed zachodem slońca, podczas której światło jest zawsze miękkie, częściowo rozproszone i idealnie nadaje się do np. portretów.

Kopalnia Strajkuje pl. 718x10246 listopada uczniowie klasy I „a” oraz III „a” uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu – wernisażu wystawy w Tarnobrzeskim Domu Kultury: „Kopalnia strajkuje…” – strajk i pacyfikacja Kopalni „Wujek” 13-16 grudnia 1981 r.

Ekspozycja - którą można oglądać w TDK do 25 listopada - przygotowana została przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności we współpracy ze Społecznym Komitetem Pamięci Górników KWK „Wujek” Poległych 16 grudnia 1981 r.

Pazdziernik2018Październik, najdłuższy miesiąc w roku (o godzinę „przebijający” inne 31-dniowe miesiące, ze względu na zmianę czasu z letniego na zimowy), miał 23 dni robocze i 3 „pracujące soboty”. Od jego początku borykamy się z różnymi statystykami, licząc, zestawiając, porównując, gdyż tego wymaga od nas SIO (System Informacji Oświatowej – do którego dane podawaliśmy na 5 października). Obserwując różne zestawienia, wyciągamy jeden wniosek – dane zdecydowanie rosną! Drastycznie bowiem wzrosła liczba zapowiadanych sprawdzianów, klasówek, wypracowań czy niezapowiedzianych kartkówek, a kserowane kartki trzeba liczyć w tysiącach. Liczba ocen, po 2 miesiącach nauki, jest zastanawiająca (w gimnazjum 1360, w liceum 6236 – bez plusów, minusów, zer, np. czy bz.), co daje średnio 35 ocen dla gimnazjalisty i 27 dla licealisty …. Średnie ocen poszczególnych klas w szkole można zaliczyć do stanów wysokich (np. 4,87, 4,77, 4,71), a frekwencja waha się od najwyższej 95,98% do 87,56% …. Nie ukrywamy więc, że lubimy szkołę, a zwłaszcza lubimy wszystko, co się w niej dzieje planowo i poza planem lekcji …

WilnoStulecie Odzyskania Niepodległości stało się doskonałą okazją do wizyty na Litwie śladami polskiej kultury i historii.

Ostatni weekend października nauczycielki naszej szkoły, Magdalena Ciach i Urszula Żak, spędziły odwiedzając polskie szkoły, zabytki kultury polskiej, a także nekropolie wybitnych Polaków na Wileńszczyźnie. Wizytę zorganizowało i sfinansowało Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Fundacja „Wspólnota Polska”.

dwudziestolecie 1W czwartek, 25 października, grupy humanistyczne z I oraz II klasy liceum odbyły podróż w przeszłość. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładzie historycznym „Życie obyczajowe w okresie dwudziestolecia międzywojennego” organizowanym przez Miejską Bibliotekę im. Marczaka – Filia nr 1 w Tarnobrzegu. Prowadzącą prelekcję i warsztaty była Katarzyna Kyc, pracownik rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Prezentacja dotyczyła historii Polski w latach 1918-1939. Okres ten zwany jest II Rzeczypospolitą.

lekcja interdyscyplinarnaŚrodowe zajęcia uczniowie - klas II LO (rozszerzenie z j. polskiego) i klas III gimnazjum (kółko geograficzne) – rozpoczęli od dwugodzinnej lekcji interdyscyplinarnej pod hasłem „Syberia”. Zajęcia łączyły problematyką geograficzną, historyczną, literacką i plastyczną, podporządkowaną kluczowemu zagadnieniu Sybiru. Spotkanie poprowadziły: Urszula Żak (nauczyciel geografii) i Renata Dąbrowska (nauczyciel j. polskiego).