kangur 1024Co roku w trzeci czwartek marca odbywa się na całym świecie najpopularniejszy szkolny konkurs - Kangur Matematyczny. W tym roku wzięły w nim udział ponad 4 miliony uczniów, w tym 45 uczniów z naszego Hetmana. Reprezentowali szkołę w kategoriach: Kadet, Junior i Student. Konkurs przeprowadzany jest w formie 75-minutowego testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 30 pytań. Główną umiejętnością badaną przez Kangura jest umiejętność myślenia logicznego, a nie czysta wiedza i znajomość wzorów. Na koniec, każdy uczestnik konkursu otrzymał jedną z pięciu zabawek logicznych. Trzymamy kciuki za naszych młodych matematyków i z niecierpliwością czekamy na wyniki. (BS)

Grafika w HetmanieZa nami już drugie spotkanie z grafiką komputerową. W świat cyfrowych zdjęć i grafik wprowadza nas pan Kamil Pionkowski - grafik, fotograf, który tworzył kampanie reklamowe dla marek takich jak Coca-Cola, Adidas, Reebok. Aktualnie zajmujemy się słynnym Photoshopem. Jest to jeden z najlepszych programów do tworzenia grafiki rastrowej oraz obróbki i retuszu zdjęć. Na ostatnich warsztatach poznaliśmy podstawowe operacje edycyjne i już tworzyliśmy własne grafiki. Omówiliśmy interfejs użytkownika i ustawienia obszaru roboczego. Zmienialiśmy rozmiar i rozdzielczość zdjęć. Nie straszne już nam są: obracanie, transformacja i skalowanie fotografii. Składanie obrazu z warstw okazało się niezwykle pasjonującym i wciągającym zajęciem. Z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty.(mc)

28876196 1562969997072569 1510413232 oW miniony piątek 2 marca w Tarnobrzeskim Centrum Tenisa Stołowego odbył się Turniej Tenisa Stołowego z udziałem 22 uczniów naszej szkoły, w którym nagrodą był puchar Prezesa Tarnobrzeskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego- pana Tadeusza Żaka. Wydarzenie rozpoczęło się krótką rozgrzewką, po której nastąpiło losowanie przeciwników . Pierwszą rundę rozegrano w dwóch turach. Warto dodać, że turniej prowadzony był w innowacyjny sposób z zastosowaniem systemu rosyjskiego i pucharowego. Po pierwszych rozgrywkach zawodnicy trafili do dwóch grup : grupa A- wygranych oraz grupa B- osoby, które odpadły w pierwszych meczach. Następnie zawodnicy grali do momentu, aż z każdego zespołu wyłonieni zostali zwycięzcy i mogli zmierzyć się w finale.

 

 

Gorąco polecamy następną odsłonę telewizji szkolnej, w której znajduje się kolejna dawka hetmańskich newsów z minionego semestru. Nowe wyzwania i wrażenia zapewni w nim profesjonalny skład redaktorski, który rozwija się bardzo prężnie. Cieszy fakt, że telewizja zyskuje coraz więcej widzów i duże zainteresowanie. Co się wydarzy w premierowym odcinku, zobaczcie sami.

20180216 162137Po powrocie z ferii zimowych odbyły się zajęcia taneczne, na których uczyliśmy się tańca latynoamerykańskiego o nazwie „Jive”. Zajęcia rozpoczęła profesjonalna instruktorka Dominika Buś, która pokazywała zebranym kroki podstawowe, które każdy samodzielnie przećwiczył.  Następnie ruchy wykonywane były w rytm muzyki, która w tym tańcu jest swingująca, o szybkim, synkopowanym rytmie. Jive'a można wykonywać także do rock and rolla. Taniec ten wymagał od naszych tancerzy kondycji, koordynacji i dużego zgrania. Jednocześnie wspólne  ćwiczenia jive'a dały partnerom dużo radości. Hetmańska grupa radziła sobie wymienicie. Na marcowych zajęciach poznamy figury tego żywiołowego tańca. Zapraszamy wszystkich zwolenników dobrej zabawy. (DS)

rekolekcjeSpołeczność Hetmana (uczniowie i nauczyciele) uczestniczyła przez trzy kolejne dni (21-23 lutego) w szkolnych rekolekcjach wielkopostnych. Duchowym przewodnikiem, prowadzącym wielkopostne nauki był o. Janusz Andrzejewski OP z pobliskiego Klasztoru Ojców Dominikanów. Rekolekcjonista w swoich konferencjach kładł nacisk na znaczenie prawdy oraz wymagań jakie niesie ze sobą Ewangelia. Jednocześnie podkreślał znaczenie radości i nadziei w życiu człowieka, który do końca zaufał Chrystusowi i daje się prowadzić Duchowi Świętemu. Zwieńczeniem rekolekcji była wspólna Eucharystia z oprawą liturgiczno-muzyczną uczniów naszej szkoły.

MW

 

28408041 10215233845342125 1572362857 oSpieszymy poinformować społeczność Hetmana, że w szkole pojawił się w ostatnich dniach nowy relaksujący kącik obok sali 22. Wspomniane pomieszczenie zyskało niebanalnego wyglądu dzięki wygodnym i uniwersalnym pufom, które dopasowują się do kształtu ciała. Chilloutowy element aranżacji nie tylko wzbogacił wnętrze ale dzięki niemu uczniowie zyskują dodatkowe miejsce do komfortowego wypoczynku. Jak widać chętnych do zregenerowania sił przed wyczerpującymi lekcjami nie brakuje. (MS)