sprzatanie 1024Tradycyjnie, jak co roku Hetmaniacy z pierwszych klas liceum i trzecich gimnazjum wzięli udział w Akcji „Sprzątanie Świata - Polska 2018”. Na wstępie młodzieży przypomniane zostały zasady segregacji odpadów i śmieci. Terenem, na którym przeprowadziliśmy akcję były tereny zielone osiedla Przywiśle – ulice Skalana Góra i Wianek. Młodzież zaopatrzona została w rękawiczki jednorazowe i kolorowe worki do segregacji odpadów. Najwięcej śmieci było na skarpie, głównie szklanych opakowań. Wśród uczniów wyróżniały się osoby świadome idei, jaka przyświeca tej akcji, co odzwierciedlało się w ilości zebranych przez nich odpadów.

Osiecka po męskuBożyszcze romantyków, słynny lord Byron zwykł mawiać: „Muzyka jest rzeczą nadzwyczajną”, zwłaszcza taka, która zespala się w nierozerwalną całość z niezwykłym tekstem poetyckim. A tak się dzieje podczas występów Marcina Januszkiewicza – „Osiecka po męsku”. Najwyższą ocenę po wysłuchaniu koncertu tego wykonawcy wystawiła artyście nasza absolwentka, Zosia Dobrowolska. Zachęcamy do przeczytania bardzo ciekawej, entuzjastycznej recenzji jej autorstwa na stronach gazetki szkolnej „Gońca Hetmańskiego". Jeśli szukacie niebanalnego wydarzenia kulturalnego, wybierzcie się na „Osiecką po męsku”. Jeśli szukacie interesujących nowych głosów i nietuzinkowych interpretacji znanych utworów, zapamiętajcie to nazwisko: Marcin Januszkiewicz. Nie zawiedziecie się, bo – jak pisze autorka recenzji – „Nikt tak nie spłaca kredytów zaufania jak Marcin Januszkiewicz i jego zespół”. (nan)

wywiadowka wrzesiene

kino17 września młodzież naszej szkoły, pod opieką nauczycieli, udała się do Tarnobrzeskiego Domu Kultury na projekcję filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa zainspirowanego książką Arkadego Fiedlera pod tym samym tytułem. Książka jest lekturą gimnazjalną, uczniowie mogli więc porównać wersję pisaną z filmową. Wkrótce na stronie e – gazetki szkolnej pt. Goniec Hetmański ukaże się recenzja filmu. Zapraszamy do lektury! (DRz)

3a w Bibliotece PedagogicznejTego roku akcja Narodowego Czytania „Przedwiośnia” S. Żeromskiego odbyła się w całym kraju 8 września, ale dodatkowe czytanie tej powieści dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zorganizowała 14 września Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu. W tym wydarzeniu naszą szkołę reprezentowała klasa III „a” wraz ze swoim wychowawcą. Trzecioklasiści zaprezentowali się wspaniale – wszyscy zostali zaangażowani do popisowego odczytania fragmentu części II „Przedwiośnia” – opisu balu w Odolanach. Natomiast Renata Dąbrowska – hetmańska polonistka - wygłosiła wykład wprowadzający do lektury powieści S. Żeromskiego.

112 września, na długiej przerwie, w szkolnej altance miał miejsce kiermasz podręczników. Wielu uczniów Hetmana skorzystało z okazji zakupu lub sprzedaży książki. Przyszli również absolwenci. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie… (DRz)