Sąd nad BalladynąCzy Balladyna, bohaterka słynnego dramatu Juliusza Słowackiego, zasługuje na obronę? A może jako bezwzględna morderczyni powinna być surowo ukarana? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy IIa i IIb gimnazjum, zamieniając w poniedziałek, 18 grudnia, salę lekcyjną w salę rozpraw.

Na zajęciach z języka polskiego próbowaliśmy sprawiedliwie osądzić największą zbrodniarkę w historii literatury. W roli głównej wystąpili więc: sędziowie, prokuratorzy i obrońcy, a także bohaterowie tragedii.  Metodą dramy odegraliśmy sąd nad główną bohaterką. Każdy wcielił się w inną rolę, do której musiał się odpowiednio przygotować. Wszyscy bardzo poważnie podeszli do zadania: wykonali i pożyczyli stroje (m.in. autentyczną togę sędziowską i prokuratorską, strój Goplany), rekwizyty (dowody przeciwko oskarżonej) a co najważniejsze -  swoje wypowiedzi. Relacje z wydarzeń poszczególnych świadków doprowadziły do wyroku – córka ubogiej wdowy, ambitna królowa i żądna władzy morderczyni, została skazana na dożywotnią karę pozbawienia wolności.

Metoda dramy wyrabia umiejętność współżycia i pracy w grupie. Młodzież ma możliwość zwerbalizowania własnych przemyśleń i skojarzeń, skonfrontowania ich z ocenami innych. Taka forma zajęć uczy prawidłowej argumentacji, tolerancji, rozszerza słownictwo, podnosi kulturę słowa. Stosowane techniki dramowe sprawiają, że problemy bohaterów literackich stają się bliższe uczniom, którzy odnajdują w nich aktualne treści, poznają innych, nie tylko samych siebie. Młodzież miała okazję przećwiczyć wchodzenie w  rolę (mimika, gest), wymianę argumentów oraz ich konfrontację z ocenami innych, a co najważniejsze - improwizację. Zastosowanie metody dramowej na pewno wzbogaciło lekcję  o autentyczne przeżycie, twórczą aktywność, kształtowanie osobowości i postaw społecznych. Hetmaniacy wykazali się świetną znajomością lektury, wszyscy brawurowo wcielili się w swoje role, dzięki czemu skutecznie połączyli naukę z dobrą zabawą.  (AN)