wyjątkowewarsztaty21 grudnia społeczność Hetmana miała okazję uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach o nazwie: "Kierunek Opera" prowadzonych przez absolwentkę naszej szkoły panią Annę Zwiefkę, która jest asystentką i młodą reżyserką spektaklów operowych. Spotkanie składało się z dwóch części: teoretycznej i warsztatowej.

 

Podczas pierwszej z nich wybitnie uzdolniona kostiumolożka i scenografka opowiadała o swoich niezwykłych zmaganiach przy pracy i dzieliła się z uczniami swoimi ciekawymi doświadczeniami ze sceny jak i zza kulis. W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na czym polega praca reżysera i scenografa oraz jakie predyspozycję musi posiadać kandydat na to stanowisko.  Pani Anna zaprezentowała część swojego dorobku artystycznego, który uświadomił wszystkim jak ważna jest systematyczna praca, samozaparcie a z drugiej strony  wyobraźnia, kreatywność i poczucie estetyki. Ponadto osoba chcąca pracować na takim stanowisku powinna nie tylko posiadać uzdolnienia i umiejętności plastyczne, ale i sporą wiedzę z historii sztuki jak również z historii architektury. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję dowiedzieć się, że  w tym zawodzie duże znaczenie ma też umiejętność obserwacji rzeczywistości oraz wrażliwość, którymi powinien odznaczać się każdy artysta. W pracy nad scenicznym dziełem wokalno-instrumentalnym liczy się również zdolność współpracy z innymi artystami zespołu teatralnego, np. charakteryzatorem czy aktorami. Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć fragmenty oper, które jeszcze bardziej wprowadziły wszystkich w omawiany temat. Dzięki temu mogli zrozumieć istotę tego gatunku muzycznego, która polega na syntezie sztuk, czyli połączeniu słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej.

Ostatnią część spotkania stanowiły zajęcia praktyczne, w trakcie których młodzież mogła przełożyć zdobytą wiedzę na konkretne działania. Była to znakomita okazja do ćwiczenia umiejętności aktorskich i interpretacyjnych. Uczestnicy warsztatów mieli ukazać emocję bohaterów opery "Turandot". W końcu scenografia i reżyseria to sztuki dzięki którym można wykreować sztuczną rzeczywistość a najcudowniejsze jest to że można stwarzać fantastyczny świat, budować domy z tektury, tworzyć złote korony ze styropianu, kwiaty z plastikowych rurek, ubrania z bibułki i obłoki z waty według własnych wyobrażeń. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że warsztaty były inspirujące a ich prowadzenie motywujące.

Ogromne podziękowania kierujemy do pani Anny Zwiefki za poświęcony czas oraz za niezwykle profesjonalny przekaz. Mamy nadzieję, że niebawem pojawi się okazja zorganizowania podobnych warsztatów.  (MS)