UR logoDlaczego splajtowała amerykańska farma kupiona z przyjaciółmi przez Henryka Sienkiewicza? Jakie imię żeńskie noblista szczególnie lubił? Co w twórczości autora Trylogii przede wszystkim zasługuje na uwagę i docenienie? Jakimi wzorcami karmi nas kultura masowa? Co w istocie kryje się pod pojęciami „feminizmu” i „gender”?  Kiedy dzieci wchodziły w dorosłość wedle XIX-wiecznego prawa? Czym był dekret upełnoletnienia? Gdyby Izabela Łęcka wyszła za mąż za Stanisława Wokulskiego, nadal byłaby arystokratką czy przyjęłaby stan męża? Jakie były prawa i obowiązki kobiety i mężczyzny w XIX w. w świetle prawa cywilnego?

 

Odpowiedzi na te pytania (i wiele innych) szkolnym entuzjastom historii i literatury udzielili wykładowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W ramach współpracy z uczelnią hetmańska młodzież może cyklicznie uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich wykładach z zakresu literatury, języka polskiego oraz historii, filozofii i prawa. W miniony poniedziałek grupa trzecioklasistów oraz olimpijczyków wysłuchała trzech wykładów. Intelektualną przygodę na uniwersyteckim poziomie młodzież rozpoczęła od wsłuchania się w wykład profesora Kazimierza Maciąga pt. „Henryk Sienkiewicz: reporter, pisarz, noblista”. Była to doskonała przedmaturalna powtórka i materiał pełen ciekawostek oraz czytelniczych sugestii. Z bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy spotkał się następny z wykładów przygotowany przez prof. Witolda Nowaka - „ Historia feminizmu”. Zarówno temat, jak i charyzmatyczna osobowość naukowca przykuły naszą uwagę, a niektórzy po wykładzie  długo jeszcze rozmawiali z prowadzącym. Na zakończenie wizyty na uniwersytecie uczestniczyliśmy w jeszcze jednej intrygującej lekcji. W tajniki XIX-wiecznego prawa cywilnego wprowadził słuchaczy prof. Szczepan Kozak wykładem pt. „Być kobietą w XIX wieku. W małżeństwie i w rodzinie.” (nan)