polonezIstnieją pewne tradycje balu przedmaturalnego, które są pilnie kultywowane w każdej szkole. Jedną z nich jest rozpoczęcie studniówki od poloneza.

 

 

Według definicji, jest to klasyczny narodowy taniec, który niegdyś powiązany był z zabawą na królewskich dworach, gdzie stanowił element ceremoniału i był paradą szlachty przed wystąpieniem monarchy. Tańczono go również na rozpoczęciu różnego rodzaju balów, choć należy wiedzieć, że tak naprawdę jego geneza powiązana jest z tańcem pieszym, który praktykowany był najpierw wśród ludu. Nazwa stylu tanecznego ukształtowała się prawdopodobnie dopiero w XVIII wieku, a wcześniej nazywano go tańcem łażonym, pieszym, starodawnym, staroświeckim, czy też tańcem gęsim. Polonez, ukształtował się również jako styl w muzyce, a do słynnych kompozytorów tego gatunku zaliczamy między innymi Chopina, Moniuszkę, czy Czajkowskiego. Charakter tańca jest uroczysty, powiązany z dostojnymi krokami, cechuje go powtarzający się schemat rytmiczny w postaci tzw. ósemki z dwoma szesnastkami. Patrząc na różnego rodzaju nagrania ze studniówki, można przypuszczać, że nie ma w polonezie niczego trudnego. Ci, jednak którzy mają ten taniec za sobą, wiedzą, że wymaga on wielkiej, sprawnej koordynacji ruchowej i często naprawdę dużej woli, by nie pomylić kroków, nie wypaść z rytmu, itp. Duże znaczenie ma również fakt, że pomyłka jednej osoby, może spowodować, iż cały ciąg tańczących również zgubi swój rytm. W miniony czwartek uczniowie ostatnich klas liceum zmierzyli się z tym wyzwaniem i podczas próby generalnej pokazali swoje taneczne umiejętności. Ostatnie spotkanie przed studniówką było dla wszystkich uczestników prawdziwą przyjemnością a poświęcony na próbach czas pozostanie na długo w pamięci naszych maturzystów.

Na kilkanaście godzin przed tym wyjątkowym balem życzymy wszystkim uczestnikom aby opanowali strach przed ważnym tańcem i uwierzyli w swoje możliwości. Odrobina chęci i silnej woli sprawi, że każdy zatańczy poloneza jak prawdziwy mistrz, a jeśli nawet zdarzy się jakaś drobna wpadka, to należy ją potraktować przede wszystkim z uśmiechem na twarzy, bo na studniówce właśnie o dobrą zabawę chodzi.

(MS)

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg