29514271 2105040853105536 1764281673 oNa poniedziałkowej lekcji wychowawczej społeczność Hetmana miała okazję wysłuchać wykładu o fundacji DKMS przygotowanego i wygłoszonego przez ucznia klasy trzeciej liceum - Adama Pasztę. Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta chorującego na nowotwór krwi potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.

Celem fundacji jest wspieranie osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się, że co godzinę ktoś dowiaduję się, że ma białaczkę czyli nowotwór krwi. Dla chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Fundacja DKMS to jedna z największych ośrodków dawców szpiku i komórek macierzystych w kraju. Jednocześnie tylko 5% potencjalnych dawców oddało komórki do przeszczepienia w ciągu ostatnich 10 lat. Zatem im więcej zarejestrowanych osób w bazie fundacji DKMS tym większa szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka. Dzięki prezentacji uczeń uświadomił zebranym, że decydując się na zostanie potencjalnym dawcą szpiku, trzeba być przygotowanym na pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych co może odbywać się w dwojaki sposób. Ponadto wszyscy zadeklarowani chętni muszą być świadomi swojej decyzji. Potencjalni dawcy muszą również posiadać dobry stan zdrowia, znajdować się w przedziale wiekowym 18-55 lat i ważyć minimum 50 kg . 

Na świecie jest ponad 27 milionów potencjalnych dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączyły nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstka siebie z chorymi na nowotwory krwi. 

Martyna Krępa