Ania Jurek w poczcie sztandarowym na Monte CassinoTak brzmiało hasło przyświecające wyprawie na Monte Cassino, która odbyła się w dniach 16 - 21 maja. Miała ona na celu udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Wzięły w niej udział grupy polskich weteranów, rezerwistów, żołnierzy oraz przedstawicieli organizacji proobronnych i wojskowych. Ważnym momentem dla nas, Polaków zgromadzonych na wzgórzu, była przysięga Strzelców, którą odebrał 96 - letni major Otton Hulacki. Młodzi Strzelcy pełni zapału przyrzekali swej Ojczyźnie oddanie, wierność i zaangażowanie. Wzniosłym przeżyciom patriotycznym towarzyszyły również podczas wyjazdu piękne wrażenia z innych odwiedzanych miejsc. Jeden dzień wycieczki był specjalnie przeznaczony na zwiedzanie przeróżnych ciekawych zabytków w Rzymie, m.in. Bazyliki św. Piotra czy chociażby Koloseum.

Można śmiało stwierdzić, że była to wyprawa udana i jak najbardziej do powtórzenia. Wyjazdowi towarzyszył dreszczyk emocji w chwilach wzniosłych, podczas oddawania honoru poległym. Uroczystość na polskim cmentarzu na Monte Cassino miała swój wyjątkowy charakter. Każdy stojąc tam, czuł się dumnym z bycia Polakiem i właśnie z tą dumą powróciliśmy do Polski. Ten wyjazd na pewno umocnił nasz patriotyzm i dał cenną lekcję historii, którą odebraliśmy na własnej skórze.

Uczestniczka wyprawy – Anna Jurek (II „a”)

1.jpg 2.jpg 3.jpg