Pazdziernik2018Październik, najdłuższy miesiąc w roku (o godzinę „przebijający” inne 31-dniowe miesiące, ze względu na zmianę czasu z letniego na zimowy), miał 23 dni robocze i 3 „pracujące soboty”. Od jego początku borykamy się z różnymi statystykami, licząc, zestawiając, porównując, gdyż tego wymaga od nas SIO (System Informacji Oświatowej – do którego dane podawaliśmy na 5 października). Obserwując różne zestawienia, wyciągamy jeden wniosek – dane zdecydowanie rosną! Drastycznie bowiem wzrosła liczba zapowiadanych sprawdzianów, klasówek, wypracowań czy niezapowiedzianych kartkówek, a kserowane kartki trzeba liczyć w tysiącach. Liczba ocen, po 2 miesiącach nauki, jest zastanawiająca (w gimnazjum 1360, w liceum 6236 – bez plusów, minusów, zer, np. czy bz.), co daje średnio 35 ocen dla gimnazjalisty i 27 dla licealisty …. Średnie ocen poszczególnych klas w szkole można zaliczyć do stanów wysokich (np. 4,87, 4,77, 4,71), a frekwencja waha się od najwyższej 95,98% do 87,56% …. Nie ukrywamy więc, że lubimy szkołę, a zwłaszcza lubimy wszystko, co się w niej dzieje planowo i poza planem lekcji …

Pierwszoklasiści podczas otrzęsin popisywali się talentami muzycznymi i pomysłowością, dzięki czemu zostali przyjęci oficjalnie do grona hetmańskiej społeczności. Obserwujemy, że każdego dnia starają się pokazać z jak najlepszej strony, angażują się w naukę i życie szkoły.

Nasi uczniowie wystartowali w wielu konkursach przedmiotowych. Gimnazjaliści sukcesywnie kwalifikowali się do kolejnych etapów konkursów organizowanych przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty, a dla licealistów rozpoczęły się etapy szkolne wielu olimpiad. Niektórzy samodzielnie rozwiązywali zadania olimpijskie i odsyłali je do komitetów okręgowych (jak np. z chemii, fizyki czy matematyki), inni zaczęli prowadzić prace badawcze z geografii, kwerendy z języka polskiego. Odbyło się też V Dyktando Niepodległościowe, w którym wzięło udział 53 uczniów Hetmana.

W październiku miały miejsce ponadto nietypowe lekcje z Wielką Filozofią, jak też na rozmowy temat Syberii. Uczestniczyliśmy w wykładach w Bibliotece Miejskiej i szlifowaliśmy pióra na warsztatach kaligraficznych, a historii i języka rosyjskiego uczyliśmy się podczas Nocy Filmowej. Ruszyły intensywnie kółka przedmiotowe i zainteresowań oraz sobotnie zajęcia dla maturzystów. Udało się również przeprowadzić skutecznie próbny alarm ewakuacyjny.

Była okazja do świętowania Dnia Edukacji Narodowej, okazywania sobie sympatii i wdzięczności podczas nietypowej akademii, a zwykłej życzliwości, zrozumienia i pomocy na co dzień. Duża grupa uczniów została wyróżniona i nagrodzona przez Marszałka Województwa i Prezydenta Miasta, a nauczyciele nagrodami Kuratora Oświaty i Dyrektora Szkoły. Dwoje zaś uczniów godnie reprezentuje nas w Krajowym Funduszu na Rzecz Dzieci.

Nauczyciele nie tylko wykonują jak najlepiej swoje codzienne zadania, ale też ciągle się szkolą, biorą udział w konferencjach, warsztatach. Niektórzy zostali wyróżnieni udziałem w wizycie studyjnej na Litwie czy w spotkaniu w ambasadzie Niemiec.

W minionym miesiącu nie brakowało też sportowych emocji, począwszy od świętowania z piłką Dnia Chłopaka na nadwiślańskim orliku, poprzez rozgrywki szachowe, a kulminacyjnym punktem było kibicowanie drużynie KTS Siarka Enea. Tu mogliśmy popisać się profesjonalną oprawą imprezy, przy świetnie prowadzonej konferansjerce czy Live Scoringu oraz bieżącej transmisji i trafnych komentarzach. Nic więc chyba dziwnego, że „nasze dziewczyny” były zwyciężczyniami w meczu na miejscu oraz na wyjeździe w Czechach.

Sejmik znów stanął na wysokości zadania, dbając o naszą kondycję i humory. Dzień Warzyw i Owoców dał dużą dawkę witamin i energii, by podołać edukacyjnym wyzwaniom. Pidżama Day rozbudził wszystkich sennych Hetmaniaków, a niektóre nocne kreacje rozbawiły wielu. Różowe ubrania i symboliczne wstążeczki były natomiast wyrazem solidarności z osobami chorującymi na nowotwory – „dum spiro, spero” (dopóki oddycham, mam nadzieję).

Ponadto codziennie dowiadujemy się o nietypowych dniach i odliczamy czas do końca roku... Śledźcie naszą stronę, to zobaczycie, jak wiele wydarzy się w listopadzie!