70394008 377962182847599 2797875965882007552 nW dniach od 4 do 5 września uczniowie klas drugich wzięli udział w wyjeździe edukacyjno- integracyjnym. Licealiści opuścili mury Hetmana aby odwiedzić miasto królów gdzie czekał na nich szereg emocjonalnych wyzwań. Głównym celem wyjazdu była „żywa lekcja historii” w trakcie której uczestnicy mieli okazję poznać mniej znane bo okupacyjne oblicze Krakowa.

Na początku uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili Żydowskie Muzeum Galicja, które powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta a jego celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.

Następnie młodzież miała okazję spotkać się z panią Lidią Maksymowicz świadkiem historii, osobą, która jako małe dziecko, wraz z dziadkami i mamą trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Była więźniarka opowiedziała uczniom o swojej tragicznej historii. Pani Lidia wspominała, jak mama dawała jej warzywa, znalezione w czasie wyjść do pracy poza obóz. Jak wieczorami narażając się, czołgała się pod barak, aby zobaczyć swoje kilkuletnie dziecko. Pani Lidia pamięta jak chowała się w najciemniejsze zakamarki przed zbliżającymi się krokami „anioła śmierci”. Do dziś ma ślady po szczepionkach i zastrzykach. To pamiątki nieludzkich eksperymentów doktora Josefa Mengele. Wreszcie Mała Lidia została oddzielona od matki, którą ewakuowano z obozu w Marszu Śmierci, czyli w transporcie więźniów na teren Rzeszy Niemieckiej. Dziewczynka pozostała w KL Auschwitz do czasu wkroczenia do obozu Armii Czerwonej, 27 stycznia 1945 r. Historia pani Lidii wzbudziła we wszystkich zebranych ogromne wzruszenie i oburzenie jak „ludzie ludziom mogli zgotować taki los”.

Kolejnym punktem w programie było zwiedzanie dzielnicy Podgórze. Ta mniej popularna dzielnica Krakowa otwiera przez zwiedzającymi wiele historycznych perełek. Historia Podgórza jest nierozerwalnie związana z historią krakowskich Żydów. To właśnie tutaj od 1941 roku mieściło się żydowskie getto, działający w latach 1942 - 45 hitlerowski obóz koncentracyjny „Płaszów”, czy Fabryka Naczyń Emaliowanych, kierowana przez Oskara Schindlera, którego historia, opisana przez Thomasa Keneally'ego, zainspirowała Stevena Spielberga do stworzenia filmu „Lista Schindlera”. Dzisiaj w Podgórzu odwiedzić można wiele interesujących miejsc przypominających losy żydowskiej społeczności Krakowa. W trakcie spaceru młodzież przeszła na dzisiejszy Plac Bohaterów Getta gdzie niegdyś gromadzili się czekający na transport do obozów koncentracyjnych Żydzi. Ofiary hitlerowców upamiętniają dziś umieszczone na całym placu pomniki w kształcie pustych krzeseł, przypominające o oczekujących tu niegdyś na śmierć ludziach. Uczniowie mogli również zwiedzić mieszczącą się Przy Placu Aptekę „Pod Orłem”. Prowadzona podczas okupacji hitlerowskiej przez jedynego Polaka zamieszkującego w getcie, Tadeusza Pankiewicza, apteka stanowiła konspiracyjne centrum aprowizacji, pomocy i kontaktów dla tutejszych Żydów. Obecnie aptekę zajmuje oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa a umieszczona wewnątrz wystawa upamiętnia postać Pankiewicza i znaczenie apteki dla ówczesnych mieszkańców getta. Na koniec tego intensywnego dnia uczestnicy wyjazdu przeszli na teren dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Płaszów, który był również obozem przejściowym dla Żydów ze Słowacji i Węgier kierowanych do KL Auschwitz. Przetrzymywano i rozstrzeliwano w nim mieszkańców Krakowa oraz ofiary pacyfikacji miejscowości podkrakowskich. Pierwszy dzień wyjazdu był dla wszystkich uczestników niezwykle wyczerpujący ale i obfitujący w wiele wrażeń.

Kolejny dzień wycieczki miał przynieść ze sobą nowe emocje a że młodzież najbardziej lubi takie wypady, podczas których może przeżyć wspaniałą przygodę, dlatego też we czwartek licealiści odwiedzili park rozrywki Energylandia. Przejażdżka najszybszym w Europie Środkowo-Wschodniej rollercoasterem albo zabawa na huśtawce Aztec Swing to coś, co bez wątpienia pozostanie w pamięci uczestników wyprawy na całe życie.

Wszystkie atrakcje, sprawiły uczestnikom ogromną przyjemność a początek roku szkolnego pokazał, że powrót do szkoły nie musi kojarzyć się jedynie z obowiązkiem ale może z głębokimi przeżyciami czy dobrą zabawą. (MS)