urW śnieżny poranek 4 grudnia, grupa naszych humanistów po raz kolejny wyjechała na akademickie wykłady do Rzeszowa. Tym razem w ramach współpracy szkoły z uczelnią uczniowie klasy I"a", wsparci olimpijczykami z klas wyższych wysłuchali prelekcji, których przewodnim motywem była kobieta w historii i literaturze.

Wykład ks. prof. Sławomira Zabraniaka na temat Kobiet za klasztornym murem w czasach nowożytnych, przybliżył nie tylko ten wątek ale ogólnie wyjaśnił historię ruchu monastycznego i pojęć z nim związanych. Profesor wskazał na częste błędy popełniane w  analizie zjawiska takie jak mylenie i używanie zamiennie pojęć „klasztor” i „zakon”. Uczniowie zapoznali się z motywacją kobiet wstępującymi do zakonów, ich problemami, ścieżkami kariery , stanem społecznym itd. Nie zabrakło ciekawych historii i odniesień do współczesności, które najbardziej bawiły salę, w przeważającej części żeńską. Wiele lat minęło ale cytaty za J. Kitowiczem o np. modzie żeńskiej nie straciły na aktualności. Habit zakonnicy i jego geneza oraz odniesienia do ubioru ówczesnych kobiet okazał się jednym z najciekawszych wątków wykładu, który wyjaśnił także wiele dzisiejszych obyczajów , np. oczepin weselnych czy problematyki welonu.

Uczta duchowa jaką zapewnił profesor była wstępem do świetnego wykładu  na temat Wizerunku damy modnej w literaturze polskiego Oświecenia, jaki wygłosiła dr Jolanta Kowal. Wpływ kultury znad Sekwany na polskie kobiety najpierw objaśnił się poprzez ogólny wizerunek – toaletę tamtych lat. Na scenie pojawiły się dziwne nazwy części garderoby: egrety, kolarety, muszki,reduty itp. To wszystko uzupełnione przez buduar, porcelanomanie, żywe zabawki i romanse dało wzorcowy obraz damy modnej.

Autorka wykładu sięgnęła po niecodzienną analizę damy modnej I. Krasickiego, sztampowego dzieło jak to ujęła ale ponadto zaprezentowała mało znany utwór ówczesnej autorki Elżbiety Drużbackiej, w którym analizowała ona, wcielając się w podmiot liryczny powody żądających rozwodu  dam   modnych epoki.

Kwestie rozwodowe ukazały nam dlaczego ten motyw stał się pejoratywnym  stereotypem dla dydaktycznej literatury epoki.

Inne damy modne ukazane na licznych przykładach oraz ich reminiscencjach w motywach epok późniejszych wywołały nie jeden uśmiech na twarzach odbiorców.

Wisienką na torcie był ostatni wykład profesor Beaty Lorens Wiek XVIII stuleciem kobiet. Wpływ kobiet na politykę europejską w Oświeceniu. Od zakonnicy i damy modnej przeszli słuchacze do sfery politycznej, zaprezentowanej przez : Markizę de Pompadour, cesarzową Marię Teresę i carycę Katarzynę Wielką. Ciekawym aspektem problematyki było porównanie drogi do wpływu na władzę i metod jej sprawowania, które były różne dla tych trzech kobiet a zarazem sprowadzone do wspólnego mianownika – dominacji mężczyzn w polityce i ich wyłącznych praw w tym zakresie.

Ostatecznie jak stwierdziła pani profesor sukcesem epoki było, po wielu dysputach filozofów  przyznanie prawa kobietom do duszy ale nie koniecznie do rozumu. Więc prawo do niego wiele kobiet starało się za wszelką cenę wywalczyć.

Humaniści SLO czekają już na kolejne wykłady z nadzieją na ich pasjonującą tematykę.

                                                                                                                      (GK)