33Wczoraj, 24 września, w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu, miała miejsce nietypowa lekcja historii. Społeczność naszej szkoły i zaproszeni goście spotkali się aby wspólnie uczcić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Hasłem przewodnim akademii był „Tarnobrzeski wrzesień 1939”. Prowadzący, uczniowie klasy IId: Marysia Malinowska i Wojtek Barszcz, wprowadzili zgromadzonych w tematykę spotkania.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał pan Dyrektor Paweł Dobrowolski, który odniósł się do tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat, jednocześnie zwracając się do młodzieży z prośbą o powagę i skupienie oraz o wspólne przeżywanie tej smutnej rocznicy. W tematykę kampanii wrześniowej wprowadził słuchaczy krótkometrażowy film animowany pt. „A więc wojna”. Następnie Mikołaj Majka, uczeń klasy IId, laureat Ogólnopolskiej Olimpiady „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego” zaprezentował bardzo ciekawy wykład dotyczący pierwszych tygodni września1939r. w Tarnobrzegu. W swoim referacie uczeń wykorzystał archiwalne zdjęcia miasta, a także przybliżył zgromadzonym sylwetki dowódców i cywilów, którzy zapisali się w historii naszej małej ojczyzny, jak np. porucznik Józef Sarna. Mikołaj zwrócił się do rówieśników z prośbą o pamięć. Swoimi osobistymi refleksjami na temat II wojny światowej podzielił się również pan Paweł Niedźwiedź, zastępca Burmistrza Sandomierza. Apelował do młodych Hetmaniaków o wzajemny szacunek i wykorzystanie w pełni możliwości jakie daje im życie w wolnym, niepodległym kraju. W międzyczasie na sali rozbrzmiewały polskie pieśni patriotyczne (odśpiewaliśmy wspólnie „Wojenko, wojenko” i „O mój rozmarynie”). Z kolei wokalistki: Natalia Ciecierska (IIIa) i Magdalena Krzyżek (IId) zabrały nas w nostalgiczną podróż poetyckim wykonaniem piosenek: „Rozkwitały pąki białych róż” i „Kolęda warszawska”. Głównym punktem programu była prezentacja historycznej gry bitewnej „Wrzesień 1939”. Pan Tomasz Ciach, opiekun szkolnej sekcji gier strategicznych i koła modelarskiego omówił tajniki tego oryginalnego narzędzia dydaktycznego. Towarzyszyli mu członkowie stowarzyszenia modelarzy redukcyjnych, którzy na żywo, w czasie trwania akademii, rozegrali jedna turę bitwy z kampanii wrześniowej na przygotowanych wcześniej stanowiskach. W tym samym czasie również Tomasz Strycharz wykonał model polskiego czołgu TKS.

Upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończyliśmy projekcją animowanego filmu „Niezwyciężeni”, ukazującego walkę Polaków o wolność od pierwszego dnia wojny aż do upadku komunizmu w Europie w 1989r. Mamy nadzieję, że taka forma uczczenia pamięci bohaterów września 1939 r. na długo pozostanie w naszych wspomnieniach. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: młodzieży, nauczycielom i zaproszonym gościom. Szczególne podziękowania należą się panu Przemysławowi Zamojskiemu za wykonanie plakatu okolicznościowego a także Bartkowi Prysakowi, uczniowi kl. IIe, dzięki któremu nagłośnienie i obsługa techniczna były na najwyższym poziomie.

Niech nasza Ojczyzna pozostanie dla nas na zawsze największą wartością. (an)