Klub WolontariuszaRozpoczynając spotkanie hetmańskiej młodzieży, w mroźny poniedziałek, 17 grudnia, Martyna Krępa (3c) zapoznała zebranych z podstawowymi informacjami na temat wolontariatu – czym on jest, kogo możemy nazwać wolontariuszem. Najczęściej pojęcie to, wywodzące się z łaciny (volontarius – dobrowolny, ochotniczy), definiowane jest jako „świadome, dobrowolne i nieodpłatne działanie na rzecz innych, zwłaszcza potrzebujących pomocy, wykraczające poza związki rodzinne, przyjacielskie, koleżeńskie”. Jest swoistym odruchem serca. A o tym, że wolontariat nie jest dla społeczności Hetmana niczym nowym, mogą świadczyć przeróżne działania podejmowane do początku istnienia szkoły, których początkowo nawet nie określano mianem wolontariatu.

W Polsce z początkiem działalności wolontariackiej spotykamy się po 1989 roku. Od 1995 r. natomiast powstają centra wolontariatu, a od roku 2003 wolontariat jest uregulowany prawnie ustawą o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie.

W Hetmanie wolontariat był zawsze odruchem serca, opierającym się na takich wartościach jak:

- szacunek dla innych,

- bezinteresowność w działaniu,

- postawienie człowieka w centrum zainteresowań,

- zwrócenie uwagi na najsłabszych i potrzebujących pomocy,

- uczenie odpowiedzialności za podjęte działania, lojalności i obowiązkowości.

Szkolny Klub Wolontariusza (działający od 2009 r.) tworzą ludzie bardzo skromni, o dobrych „serduchach”, pragnący nieść pomoc bliźnim, chętni do tego, by poprawić wizerunek otaczającej nas rzeczywistości.

Współpraca ze Stowarzyszeniami: „Ogród św. Franciszka”, „Esteka” czy „Brzeg”, Placówkami Opiekuńczo – Wychowawczymi w Skopaniu i Tarnobrzegu, daje naszej młodzieży możliwość podjęcia wielu różnorodnych aktywności. Nasi wolontariusze (m.in. Amelka, Julka, Wiktoria) pomagają dzieciom w nauce. Inni chodzą do schroniska w Machowie i Tarnobrzegu, opiekują się bezdomnymi zwierzętami. Nie brakuje też naszych uczniów w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, koncertach i akacjach charytatywnych. Przeprowadzona w tym tygodniu zbiórka „Dla Eryka” pozwoliła zasilić jego konto kwotą 1261 zł. 85 gr., a zebranych kilkadziesiąt kilogramów karmy i innych akcesoriów trafiło do tarnobrzeskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Nie zabraknie nas również w koncercie „Dla Julki” 27 i 28 grudnia. http://www.tarnobrzeg.pl/aktualnosci/z-pomoca-dla-julki,1772.html

Podejmowane działania uczą nas wszystkich, jak być dla innych i z innymi. Młodzi zaś ludzie mają doskonałą okazję zrobić coś dla drugiego człowieka, ale też i sprawdzić samego siebie. (E.M. Ch.)