20171202 101508W sobotę, 2 grudnia, w siedzibie Sądu Okręgowego w Rzeszowie, odbył się finał konkursu krasomówczego „Audiatur et altera pars” – „Niech będzie wysłuchana i druga strona”, organizowanego przez Okręgową Radę Adwokacką. Do stolicy Podkarpacia przyjechali najlepsi krasomówcy, laureaci eliminacji regionalnych. Naszą szkołę reprezentowali maturzyści: Katarzyna Jaworska (3c) i Wiktor Wasiuta (3b). Tym razem uczestnicy konkursu mieli za zadanie zapoznać się z materiałem filmowym (fragmenty filmu „Everest” o tragicznej w skutkach ekspedycji  na Mount Everest jaka miała miejsce w 1996 roku, podczas której zginęło ośmiu uczestników) a następnie przygotować linię argumentacyjną obrony lub oskarżenia organizatorów wyprawy, czyli pracowników firm Adventure Consultants i Mouintain Madness.

Tak samo jak w I etapie, przed rozpoczęciem oratorskich popisów młodzież losowała kolejność wystąpień oraz przeciwnika w polemice. Skład orzekający, czyli komisja konkursowa składająca się z członków palestry, w ocenie wypowiedzi brała pod uwagę przede wszystkim umiejętność prowadzenia dyskusji, celność argumentów, logikę dyskursu oraz przede wszystkim ekspresję. Na tym etapie Hetmaniakom przypadła niełatwa rola obrońcy, a ich zadaniem było wygłoszenie mowy końcowej, dokładnie tak jak w sądzie i umiejętne odparcie argumentów drugiej strony. Kasia i Wiktor poradzili sobie znakomicie, o czym świadczą  reakcje komisji, która nie szczędziła słów uznania dla ich oratorskich popisów. Warto podkreślić, że sam udział w finale był dla naszych uczniów ogromnym wyróżnieniem. W Rzeszowie stanęli ze sobą w szranki najlepsi z najlepszych i oceniani byli tym razem przez najbardziej fachowe z możliwych audytorium. Kasia i Wiktor zgodnie przyznali, że podobała im się rola adwokata, tym bardziej, że w finale musieli również założyć togę, co dodało powagi wystąpieniu. Decyzja o wyborze kierunku studiów jeszcze przed nimi..Kto wie? Jeszcze raz serdecznie gratulujemy naszym wspaniałym mówcom znalezienia się w zaszczytnym gronie laureatów. (AN)

Zapraszamy do oglądnięcia relacji na stronie TVP3 Rzeszów.

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 20171202_124216.jpg