HETMAN - Najlepsza Marka

Dlaczego? Ponieważ:

1. Doskonała Kadra Pedagogiczna!

Nauczyciele prawdziwie z powołania. Nie tylko znakomici merytorycznie, ale też ludzie o rozlicznych zainteresowaniach i talentach. Tacy, o których się mówi "pozytywnie zakręceni, pasjonaci". Nigdy w tej szkole uczeń nie usłyszy od nauczyciela, że ten nie ma dla niego czasu. To nauczyciele uczący w Hetmanie najlepiej motywują i mobilizują uczniów do osiągania bardzo dobrych wyników na egzaminach maturalnych, w konkursach i olimpiadach różnego typu. Nie jest więc dziwne, że w ostatnich latach nasza szkoła aż czterokrotnie uzyskała tytuł "Złotej Szkoły", mieszcząc się, w Rankingu Perspektyw, w setce najlepszych liceów w Polsce. Co roku w Rankingu Olimpijskim Perspektyw "Hetman" plasuje się w pierwszej pięćdziesiątce spośród wszystkich szkół w naszym kraju. Są jeszcze tylko dwa licea w województwie podkarpackim, które mogą poszczycić się podobnymi osiągnięciami. To wynik świetnej pracy uczniów, ale gdyby nie Kadra Pedagogiczna, pełna poświęcenia i zaangażowania, trudno byłoby utrzymać co roku tak wysoki poziom nauczania.

2. Bogata oferta zajęć dodatkowych!

Oprócz lekcji (często w zwiększonej liczbie w stosunku do szkół publicznych) w szkole prowadzone są kółka przedmiotowe o różnej specyfice. Są kółka wyrównawcze, rozwijające i wreszcie olimpijskie. Z niektórych przedmiotów, podczas ferii, odbywają się warsztaty olimpijskie. W ramach akcji "Stop korepetycjom", dla uczniów klas maturalnych, co drugą sobotę organizowane są zajęcia powtórzeniowe, mające na celu optymalne przygotowanie do egzaminu maturalnego. Przy herbatce i ciastku nauczyciele spotykają się z chętnymi uczniami, aby pomóc w usystematyzowaniu wiadomości. Bardzo zależy nam na tym, aby uczniowie nie musieli uczęszczać na tzw. korepetycje. Oprócz kółek przedmiotowych jest wiele zajęć rozwijających zainteresowania uczniów. Mamy koła: modelarskie, szachowe, żeglarskie. Prowadzone są również zajęcia z grafiki komputerowej (NOWOŚĆ!), które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Dla zainteresowanych uczniów klas trzecich, prowadzone są konwersacje z języka angielskiego. Odbywają się także zajęcia dodatkowe przygotowujące do zdawania egzaminu FCE z języka angielskiego. Organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi. W szkole jest możliwość uczestniczenia w lekcjach z Ekonomii, a od roku 2018/2019 planujemy wzbogacić naszą ofertę o zajęcia z Elementów Prawa (NOWOŚĆ!). Uczestnictwo w wymienionych formach zajęć NIE JEST DODATKOWO ODPŁATNE!

3. Sport w Hetmanie

Również jeśli chodzi o sport w szkole organizowane są bardzo różne formy aktywności fizycznej. Uczniowie klas pierwszych mają obowiązkowe zajęcia z pływania. Co roku młodzież ma możliwość tygodniowego wyjazdu podczas ferii na "Białą Szkołę", gdzie niektórzy uczą się jeździć na nartach (deskach), ewentualnie szlifują swoje dotychczasowe umiejętności. Zajęcia prowadzą instruktorzy z "Hetmana", więc wyjazd jest cenowo bardzo atrakcyjny. Stąd cieszy się co roku bardzo dużą popularnością. W szkole została utworzona liga szachowa stojąca na bardzo wysokim poziomie. Aktywnie działa koło żeglarskie. Odbywają się szkolenia żeglarskie. Jest możliwość zrobienia patentu żeglarza jachtowego, jak również odbycia stażu na jachtowego sternika morskiego. Od 2016 roku ,,Hetman" współpracuje z jedną z najlepszych drużyn tenisa stołowego kobiet na świecie, KTS Enea-Siarka Tarnobrzeg. Nasza młodzież zajmuje się oprawą dziennikarską, muzyczną, graficzną wszystkich meczów Ligi Mistrzów, jak również Mistrzostw Polski. Jeździmy na niektóre mecze wyjazdowe naszej mistrzowskiej Drużyny (2017 - Szekszard, Węgry, 2018 - Linz, Wiedeń, Austria). W soboty jest możliwość uczestniczenia na tarnobrzeskim basenie w rodzinnych zajęciach pn. "Pływanie w Hetmanie". W piątki dla chętnych prowadzone są zajęcia taneczne. Oprócz tego co tydzień odbywają się, w ramach SKS, zajęcia z piłki siatkowej, koszykowej. Co roku organizujemy imprezę pn. "Bieg na Orientację" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Tarnobrzega i okolic. W szkole co roku odbywa się Turniej Tenisa Stołowego, Memoriał Pływacki im. prof. Józefa Salika, turniej piłki nożnej. Działa tu Uczniowski Klub Sportowy "UKS Hetman" i Uczniowski Klub Żeglarski "Kubryk".

4. Niepowtarzalny klimat szkoły!

Poprzez różne inicjatywy Sejmiku Uczniowskiego, jak również nauczycieli, w szkole z pewnością nie można narzekać na nudę. Często organizowane są różne dni kolorowe, tematyczne, dni "fajnego jedzonka", które to skutecznie walczą ze szkolną szarością. Mamy swoje bluzy, koszulki, kalendarze, ołówki "hetmańskie". Co najmniej 3 razy w roku na naszym szkolnym holu organizowane są duże koncerty muzyczne pn. "Spotkania z Muzyką", stojące na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Rozwijamy talenty literackie i plastyczne naszych uczniów oraz promujemy naukową kreatywność, regularnie wydając kolejne tomiki szkolnej serii wydawniczej "Biblioteka Hetmana". Tu zadebiutować może każdy uczeń: utalentowany poeta, młody ilustrator, pełen pasji matematyk czy chemik. Fascynującą przygodę z dziennikarstwem oferuje istniejąca u nas telewizja szkolna – TV Hetmaniak. Dla miłośników dobrego kina raz w miesiącu odbywają sie projekcje filmów historycznych z cyklu "35 mm historii". Raz w roku, w szkole ma miejsce Noc Filmowa, Noc Chemików i Biologów, Dzień Otwarty Szkoły, Dzień Patrona (święto szkoły). Organizowanych jest wiele wspólnych wyjazdów, takich jak: obóz integracyjny (klasy pierwsze), obóz naukowy (klasy trzecie), wycieczki rocznikowe tak krajowe, jak i zagraniczne, obozy narciarskie, wyjazdy integracyjne dla uczniów, rodziców i nauczycieli na spektakle teatralne, musicale, koncerty oraz coroczna akcja "Cała szkoła na rowery!". Dzięki temu, że "Hetman" nie jest "szkolnym molochem" zarówno młodzież, jak i nauczyciele, znają się nawzajem, a to sprawia, że jesteśmy jak jedna zgrana, duża rodzina.

5. Nowoczesna baza szkoły

W każdej sali dydaktycznej znajduje się komputer i projektor, w wielu tablice interaktywne. Mamy jedną z najnowocześniejszych pracowni chemicznych w Polsce ze "stanowiskami olimpijskimi", gdzie można wykonywać doświadczenia chemiczne. Od bieżącego roku dysponujemy także nowymi salami: biologiczną i językową. Pracownia informatyczna od tego roku szkolnego jest wyposażona w doskonałe jednostki komputerowe. Poza tym w szkole jest bardzo ładny i przyjemny hol z dobrym nagłośnieniem, wygodnymi sofami. To miejsce gdzie "kwitnie życie towarzyskie". Zajęcia z wychowania fizycznego i pływania odbywają się na obiektach MOSiR w Tarnobrzegu. Przy szkolnym parkingu powstaje również duża altana ogrodowa, która lada dzień będzie miejscem, gdzie będzie można odpocząć na świeżym powietrzu.

UWAGA!

Od roku szkolnego 2018/2019 w "Hetmanie" oprócz obowiązkowego języka angielskiego (poziom rozszerzony) a także elementów języka łacińskiego (w klasie pierwszej), drugim językiem obcym nowożytnym do wyboru będzie język: niemiecki, francuski, rosyjski lub hiszpański (NOWOŚĆ!).

Plakat dni otwarte1 page 001

ulotka 1

ulotka 2

dzien otwarty szkoly2

zlota szkola10 stycznia Perspektywy opublikowały Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących. W Rankingu Olimpijskim w roku 2018 nasz "Hetman" został sklasyfikowany na bardzo wysokim 40 miejscu w Polsce! Co roku jesteśmy w tym Rankingu w pierwszej setce szkół w kraju. Jeśli chodzi zaś o główny Ranking Liceów, tarnobrzeski "Hetman" uplasował się na 83 pozycji, zdobywając tym samym tytuł "Złotej Szkoły". W tym roku była to jubileuszowa, bo XX edycja tegoż Rankingu. Na wynik w zestawieniach szkół, wzorem lat ubiegłych, miały wpływ wyniki uzyskane przez uczniów na maturze oraz osiągnięcia olimpijskie w roku szkolnym 2016/2017.

stypendiumprezydentamiastaMiło nam podzielić się informacją, że za wyjątkowe wyniki w nauce uczniom naszej szkoły, zostały przyznane Stypendia Prezydenta Miasta Tarnobrzega na pierwszy semestr roku szkolnego 2017/2018. Liczba tegorocznych stypendystów jest naprawdę imponująca. Warto dodać, że o ten grant mogli ubiegać się uczniowie, których średnia ocen z wytypowanych przedmiotów wyniosła minimum 5,2, mający wzorowe zachowanie i posiadający tytuł laureata konkursów i olimpiad przedmiotowych oraz w przypadku kontynuacji średnia co najmniej 4,70 oraz bardzo dobre zachowanie.

 

stypendia szkolne

Miło nam poinformować, że za wybitne osiągnięcia naukowe w roku szkolnym 2016/2017 uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni przyznaniem stypendiów, bądź nagród. Stypendystą Prezesa Rady Ministrów został Kamil Kaczmarek. Zarząd Województwa Podkarpackiego w ramach programu ,,Nie Zagubić Talentu” przyznał stypendia: Ingrid Ziembie, Sebastianowi Spyrzewskiemu oraz Filipowi Baranowi. W ramach tego samego programu nagrody otrzymają: Kamil Kaczmarek oraz Wojciech Kosior, który jest tegorocznym Absolwentem Hetmana.

Niezmiernie cieszy również fakt, że nasza Szkoła już drugi rok z rzędu, dzięki ofiarności ludzi dobrej woli, pozyskała fundusze na stypendia dla uczniów. Mogą o nie występować wszyscy uczniowie szkoły, którzy w ubiegłym roku uczęszczali do Hetmana i spełniają kryteria zawarte w regulaminie. Wspomniany regulamin, jak również wniosek, można znaleźć w zakładce „dla ucznia”, otwierając Dokumenty do pobrania”.

ulotka1 1024

licea polskieWedług najnowszego Rankingu LP.pl , przygotowanego przez portal liceapolskie.pl, nasze liceum zostało sklasyfikowane na pierwszym miejscu w województwie podkarpackim! W Polsce zajęliśmy 57 lokatę (http://liceapolskie.pl/index.php?go=6&aa=11). W zestawieniu uwzględniono 1031 polskich liceów, w których maturę na poziomie podstawowym zdawało przynajmniej 30 uczniów, a z co najmniej trzech przedmiotów rozszerzonych maturę pisało przynajmniej 10 uczniów. Ranking ten opierał się na przetworzonych wynikach z: 1. matury z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym, 2. matury z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, 3. matury z trzech wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, z których w danej szkole zdawało najwięcej uczniów, 4. EWD z języka polskiego i matematyki (2014 – 2016).
W przeciwieństwie do Rankingu Perspektyw, w którym zajęliśmy 34 miejsce w Polsce, a drugie na Podkarpaciu, ten Ranking nie uwzględniał sukcesów w Olimpiadach, ale za to do obliczeń dołączono wskaźniki EWD, który uplasował naszą szkołę na 3 miejscu w Polsce.

zlota szkola10 stycznia Perspektywy ogłosiły wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie klasyfikacji dokonywano w trzech kategoriach. W Rankingu Ogólnym nasz Hetman uplasował się na 34 miejscu w Polsce, tym samym otrzymał tytuł „Złotej Szkoły 2017”. W klasyfikacji najlepszych liceów ogólnokształcących brano pod uwagę wyniki uzyskane podczas egzaminów maturalnych w roku 2016, z przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym (z wagą 45%), na poziomie podstawowym (25%) oraz osiągnięcia olimpijskie (30%). W Rankingu Olimpijskim nasza szkoła, jak co roku, osiągnęła bardzo wysokie 32 miejsce w kraju.

W Rankingu Maturalnym uplasowaliśmy się na 46 pozycji w Polsce. Warto dodać, że w każdym z tych zestawień (ogólnym, olimpijskim i maturalnym) Hetman zajął drugie miejsce w województwie podkarpackim, będąc zdecydowanie najlepszym liceum w Tarnobrzegu. Jedynie trzy licea na Podkarpaciu uzyskały tytuł „Złotej Szkoły” (czyli znalazły się w pierwszej setce najlepszych w Polsce).

Szczegółowe wyniki i zestawienia znajdują się TUTAJ.

plakat dzien otw lic 2016O

imagesMówiąc o sukcesach szkoły, zawsze mamy na uwadze te najbardziej spektakularne. Głośno mówi się  i pisze o osiągnięciach olimpijskich, zdobywaniu wysokich miejsc w konkursach przedmiotowych, sportowych, artystycznych i innych. Na stronach internetowych każdej ze szkół zawsze takie sukcesy są pieczołowicie odnotowywane, a zwycięzcom gratuluje się zdobycia świetnych wyników. Nieco inaczej jest, gdy uczniowie uzyskają znakomite wyniki na maturze. Wówczas słowa uznania należą się nie konkretnej jednostce, ale całej grupie osób.

powierz nam swoja przyszlosc

Dlatego, ponieważ w naszej szkole:

- pracuje doświadczona kadra pedagogiczna, niemal wszyscy nauczyciele są czynnymi egzaminatorami maturalnymi,

- klasy są mało liczne, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego ucznia,

- każdy uczeń indywidualnie tworzy sobie swój własny profil kształcenia i może mieć dostosowany do tego odrębny plan lekcji, nie musi wybierać przedmiotów na poziomie rozszerzonym takich jak większość w klasie,

- z przedmiotów, które uczeń chce zdawać na maturze na poziomie rozszerzonym, już w klasie pierwszej ma zwiększoną liczbę godzin, w porównaniu ze szkołami publicznymi,

- staramy się rozpoznawać predyspozycje zawodowe ucznia, prowadząc zajęcia z zakresu preorientacji zawodowej. Organizujemy w szkole spotkania z absolwentami naszego liceum, którzy studiują lub ukończyli prestiżowe uczelnie i obecnie pracują, w różnych zawodach. Tym samym chcemy pomóc uczniom w wyborze odpowiednich studiów, zgodnych z ich oczekiwaniami;

- prowadzona jest cała gama kółek przedmiotowych, zarówno olimpijskich,  dla uczniów szczególnie uzdolnionych w danym kierunku, jak również kółek wyrównawczych, dla młodzieży, która nie do końca dobrze radzi sobie z danym przedmiotem,

Polskie reformy nigdy nie działały od razu. Często miały ograniczony charakter i z tego powodu doprowadzały do katastrof narodowych. Ponadto obcy od tylu wieków czepiali się naszego kraju. Raz ci ze wschodu, raz z zachodu, raz od północy, a raz od południa. Lecz nawet po wyrwanej niepodległości, nie dajemy sobie rady. Nie nauczyliśmy się do końca skutecznie wprowadzać przemyślanych reform i ciągle liczymy na życiowy fuks. Reforma polskiego szkolnictwa z 1999 r. jest na to świetnym dowodem. Lecz przykład na przyszłe zmiany płynie z prowincji – z tarnobrzeskiego Hetmana.

Zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego przez uczniów z klas maturalnych pod tytułem "Co nas łączy?".