logo sejmik neww

selfie z książkąW ramach ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam" Sejmik Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów i nauczycieli do konkursu "Selfie z książką". Liczymy na waszą kreatywność i fantastyczne zdjęcia. Książka to najbardziej trwały nośnik informacji. Taśma magnetyczna rozpada się po 50 latach, na płycie CD informacje tracimy po 5 latach, mój ostatni pendrive spalił się po roku. 40% informacji w waszej chmurze internetowej rozprasza się po różnych serwerach na świecie. Zostaje papier!

 

 

 

Papier zbudowany jest głównie z celulozy, czyli długich łańcuchów powtarzającej się glukozy, zbudowanej z węgla wodoru i tlenu, w których każda cząsteczka przyjmuje konformację krzesełkową. Glukoza reaguje z tlenem, wodą i zanieczyszczeniami z powietrza i łańcuchy celulozy stają się coraz krótsze a w konsekwencji papier powoli się rozpada. Jeżeli za surowiec celulozy wybierzemy len, jutę czy konopie, a produkcję papieru wykonamy w zasadowym środowisku, otrzymamy książkę, która może przetrwać tysiąclecia. Książki wyprodukowane po drugiej połowie XIX wieku, kiedy zmieniono technologię produkcji papieru i zamiast juty czy konopi zaczęto stosować drewno oraz zmieniono środowisko zasadowe na środowisko kwasowe siarczanu (VI) glinu, zawierają szybko ulegający zniszczeniu kwaśny papier. Kwaśny papier ma katastrofalne skutki dla książek. Hydroliza kwasowa celulozy zachodząca w tak produkowanym papierze skraca życie książek o kilka dekad. Technologię produkcji papieru zmieniono i udoskonalono w 1996 roku. Książki wyprodukowane po tej dacie mają szansę przetrwać trzysta, czterysta lat.

         Jak dbać o książki wyprodukowane przed 1996 rokiem, które macie w swojej domowej biblioteczce, aby przetrwały lata? Zapewnij swoim książkom wilgotność powietrza około 50%, ogranicz ekspozycję na światło, zachowaj temperaturę nie wyższą niż 20 stopni. Kwaśne środowisko można neutralizować, przekładając książkę kartkami papieru, które mają rezerwę alkaliczną, a czytając książki uwalniamy kwaśne związki organiczne. Książki zatem należy wietrzyć, czyli czytać i papyroliza nie będzie im zagrażać. :) (mc)