SAMORZĄD UCZNIOWSKI

img 5353W piątek z murach "Hetmana" bohaterem dnia stało się  mleko. A to wszystko za sprawą Sejmiku Uczniowskiego, który był inicjatorem kolejnego udanego dnia tematycznego, tym razem poświęconego mleku i jego przetworom. Wydarzenie miało na celu propagowanie codziennego spożywania mleka, które to przynosi wiele korzyści dla zdrowia. 

25 czerwca to Światowy Dzień Mleka, który obchodzony jest od 2001 roku. Zainicjowała go Organizacja do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Jej celem było popularyzowanie wiedzy o walorach odżywczych mleka i jego przetworów. Zdaniem części ekspertów mleko to skarbiec wielu składników, niezbędnych do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania człowieka. Jednak w niektórych kulturach (w Chinach, Japonii i wyspach Polinezji) mleko nie jest spożywane. Wynika to z faktu, że jest ono przez wielu ludzi, szczególnie w Azji całkowicie nieprzyswajalne. Na Bliskim Wschodzie mleka unikają Arabowie, w Afryce zaś m.in. mieszkańcy Nigerii Południowej. U niektórych ludów mleko miało znaczenie ceremonialne i było składane bogom i duchom w ofierze. Taka tradycja istniała i u dawnych Słowian, a jej pozostałością był zwyczaj pozostawiania na talerzyku odrobiny mleka dla duszków opiekuńczych. 

Całe szczęście, że mleka nie zabrakło dzisiaj w "Hetmanie", bo spowodowało ono, że dzień ten należał nie tylko do niezwykle smakowitych, ale i zdrowych. (MS)

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG 18.JPG 19.JPG 20.JPG 21.JPG 22.JPG 23.JPG 24.JPG 25.JPG 26.JPG 27.JPG 28.JPG 29.JPG 30.JPG