wolnosc konkurs ssl 800Podczas szkolnych obchodów Święta Niepodległości, odbywających się w murach Zamku Dzikowskiego 13 listopada br., zostały ogłoszone wyniki Konkursu Artystycznego pn. „Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem… co dziś znaczy dla nas słowo >wolność<? Czy to samo, co znaczyło 200, 100, 50… lat temu dla naszych przodków?”. W konkursie mógł wziąć udział każdy uczeń szkoły, wybierając dowolną formę wypowiedzi: esej, rozprawkę, list, wywiad czy pracę plastyczną (wykonaną dowolną techniką), fotografię lub film.

W gronie laureatów znalazło się 14 osób: w kategorii muzycznej: Magdalena Bobowik (3gim.B), w kategorii literackiej: Aleksandra Bogacz (3a), Aleksandra Gorazda (1e), Martyna Krępa (3c), w kategorii plastycznej: Julia Konefał (3 gim.B), Alicja Mazur (2c), Julia Turbacz (1b) oraz 2 ekipy filmowe: Aleksandra Ciżyńska, Jan Radoń (1c), Julia Szyszkowska, Krzysztof Stajniak (1e) a także Justyna Kosior, Gabriela Kasprowicz, Martyna Kmuk (1c).

dyktando galaDzisiaj, 14 listopada, w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyło się uroczyste podsumowanie VI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Wśród zaproszonych gości znalazły się: dwie uczennice klasy I „c” naszego liceum, Aleksandra Ciżyńska i Karolina Misior, oraz ich nauczycielka, Renata Dąbrowska. Dodajmy, że w wojewódzkich ortograficznych potyczkach Ola wywalczyła tytuł laureata, a Karolina zdobyła wyróżnienie. Dziewczynom należą się ogromne gratulacje, zważywszy na poziom trudności ortograficznych zadań, przez które musiały przebrnąć w kolejnych etapach konkursu, jak również ze względu na fakt ogromnej konkurencji (bardzo dużo uczestników).

konkurs27 listopada 2018 roku w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica odbył się Miejski Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej. To już ósma edycja konkursu, w której uczniowie ze Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych z Tarnobrzega, Sandomierza i okolic rywalizowali śpiewając utwory znane bardziej lub mniej.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyły fantastyczne uczennice Hetmana. Natalia Ciecierska wyśpiewała pieśnią „Rozkwitały pąki róż” miejsce pierwsze, a Magdalena Krzyżek zajęła miejsce trzecie wykonując „Kolędę Warszawską”. Dziewczyny już nie raz wykazały się ogromnym talentem wokalnym, a teraz pokazały jeszcze ogromną wrażliwość i patriotyzm. Opiekunem artystycznym wokalistek była pani Kamila Wolska.

Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, wyróżnionym i życzymy kolejnych sukcesów!

Olimpiada BilogicznaSerdecznie gratulujemy Aleksandrze Wołek, uczennicy klasy 3c i Erykowi Lewickiemu, uczniowi klasy 2b, awansu do etapu okręgowego 48 Olimpiady Biologicznej. Ich interesujące i świetnie wykonane prace uzyskały pozytywną ocenę Okręgowego Komitetu Olimpiady i tym samym 19 stycznia oboje wezmą udział w zawodach okręgowych, które odbędą się na III Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych w Krakowie. Oli i Erykowi życzymy powodzenia. Trzymamy kciuki za dalsze naukowe zmagania. (kw)

dyktando niepod2Decyzją Podkarpackiej Komisji Konkursu – VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” – do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się dwie uczennice naszej szkoły: Aleksandra Ciżyńska i Karolina Misior, obie z klasy I „c”. Dziewczyny znalazły się w doborowym towarzystwie - w 58-osobowej grupie ortograficznych siłaczek i siłaczy z całego Podkarpacia!

the voice of PolandDiana Ciecierska, absolwentka naszej szkoły, bierze udział w najnowszej edycji talent show „The Voice of Poland”. Hetmaniaczka jest w drużynie Piotra Cugowskiego i właśnie znalazła się w kolejnym etapie programu! W ostatnim odcinku, piosenką z repertuaru Pink „Just like a pill”, utorowała sobie drogę do odcinków na żywo. Jej dźwięczny głos wzbudził powszechny zachwyt i podziw dla umiejętności wokalistki. Już za dwa tygodnie, w sobotę, 17 listopada Diana będzie potrzebowała naszych głosów w postaci SMS-ów! Trzymamy kciuki za naszą tarnobrzeżankę i przesyłamy pozytywną energię!

konkursKomisja konkursowa Szkolnego Konkursu Artystycznego ("Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem". Co dziś znaczy słowo "wolność"? Czy to samo, co znaczyło 200, 100, 50... lat temu dla naszych przodków?) po zapoznaniu się z wszystkimi pracami przekazanymi przez uczestników wytypowała grupę finalistów, z której to wyłonieni zostaną laureaci. Kto wywalczy to zaszczytne miano, dowiemy się za tydzień, podczas uroczystej akademii z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

28 1024Z przyjemnością informujemy, że wśród tegorocznych stypendystów Prezesa Rady Ministrów znalazła się Aleksandra Wołek, uczennica klasy 3c. W ubiegłym roku Ola osiągnęła w szkole jedną z najwyższych średnich ocen rocznych, a ponadto została finalistką XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Ta skromna, zawsze uśmiechnięta dziewczyna, jest niesamowitą osobą, która świetnie sobie radzi z zawiłościami języka polskiego, sprawnie interpretuje różne teksty… a ponadto, niczym „człowiek renesansu”, dużo czyta, pięknie maluje (czy ktoś jeszcze nie widział wyjątkowych postaci, które wyszły spod jej ręki w sali nr 17?), a w tym roku ponadto startuje w olimpiadzie biologicznej.

Gratulujemy Oli stypendium przyznanego przez Mateusza Morawieckiego i życzymy powodzenia w realizacji dalszych planów! Fortes fortuna iuvat (Los sprzyja śmiałym).

szachy22 października na obiektach MOSiR -u rozegrano powiatowy turniej w szachach drużynowych szkół ponadgimnazjalnych. W tegorocznej edycji wzięły udział wszystkie tarnobrzeskie szkoły, reprezentując bardzo wysoki poziom. Hetmaniacy zdeklasowali rywali ale prawdziwa ,,zabawa w szachy‘’ zacznie się dopiero w Rudniku nad Sanem, gdzie nasi zawodnicy w składzie: Zuzanna Michałowska (klasa 1d), Jan Maj (klasa 2b), Mikołaj Juda (klasa 3d) i Jakub Fundament (klasa 3a) będą walczyć o finał wojewódzki. Przed nami czas wytężonej pracy. Zawodnikom serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne rozgrywki. (TC)

dyktando niepod2            9 października aż (albo tylko) 53 uczniów „Hetmana" wzięło udział w etapie szkolnym Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii". Była to już szósta edycja tego konkursu, organizowanego od 2013 roku, najpierw dla Małopolski, a później poszerzonego o 5 sąsiednich województw. Ta cenna inicjatywa zaplanowana dla uczczenia Jubileuszu, czyli 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ma więc już swoją tradycję. Organizatorzy chcieli, by był to festiwal języka, wzbudzający dociekliwość poznawczą i szlachetne współzawodnictwo (o projekcie można przeczytać więcej na http://www.dyktando.hostingasp.pl).

echodnia 2Dzień Edukacji Narodowej to okazja do wypowiedzenia wielu życzliwych słów, wyrazów uznania dla wszystkich zaangażowanych w kształtowanie i wychowywanie młodych pokoleń. W piątek, 12 października br., w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się uroczystość miejska z okazji tego wyjątkowego święta. Wykonująca zadania i kompetencje Prezydenta Miasta Tarnobrzega, p. Anna Pékar, wręczyła nagrody zasłużonym pedagogom oraz stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów. Wśród 22 stypendystów aż 15 osób to uczniowie „Hetmana”, a między nimi 8 kontynuujących stypendium z roku poprzedniego oraz 7 uczniów z klas pierwszych. W części artystycznej, przygotowanej przez Szkołę Podstawową nr 10, wystąpiła absolwentka tej placówki, a obecnie uczennica 3 klasy naszego gimnazjum Emilia Piątkowska.

Konkurs chemiczny     Emil Cymer, uczeń z klasy 2b, został stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Fundusz działa już 35 lat i jest organizacją pożytku publicznego, która wspiera uczniów szczególnie uzdolnionych poprzez organizację warsztatów w instytutach naukowych, szkołach wyższych oraz specjalnych obozów naukowych. Program Pomocy Wybitnie Zdolnym, który realizuje Fundusz, adresowany jest do uczniów o bardzo różnorodnych zainteresowaniach i uzdolnieniach.

Konkursy fotoOd pierwszego tygodnia października uczniowie gimnazjum, w tym nasi trzecioklasiści, startują w konkursach przedmiotowych, organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Każdy uczeń mógł zgłosić swój udział w etapie szkolnym. Same chęci jednak nie wystarczą, potrzeba też solidnego przygotowania, samodzielnych poszukiwań, zgłębiania treści znacznie wykraczających poza podstawę programową, a przede wszystkim twórczego myślenia. Nasi gimnazjaliści wystartowali już w konkursach z języków obcych: niemieckiego, francuskiego, angielskiego, z języka polskiego oraz geografii.

23 WS miniW zakończonym właśnie 23. Konkursie Piosenki „Wygraj Sukces” grad nagród powędrował do rąk artystów z „Hetmana”. Dumni jesteśmy z osiągnięć dwóch wspaniałych wokalistek: Natalii Ciecierskiej i Emilii Piątkowskiej. Każda z nich w swojej kategorii wiekowej wyśpiewała w tym prestiżowym ogólnopolskim konkursie trzecie miejsce! Natomiast Grand Prix otrzymał zaprzyjaźniony ze szkołą, dawny jej uczeń, Jakub Mazur. Warto także wspomnieć o pierwszoklasistce, Magdalenie Krzyżek, która zakwalifikowała się do ścisłego finału konkursu. Gratulacje dla nieustraszonych wykonawców, którym muzyka wciąż w sercu gra.(nan)

 

AdamedW piątek, 27 lipca oficjalne zakończył się, dwutygodniowy, czwarty już, obóz naukowy ADAMED SmartUP. W gronie uczestników obozu znalazł się reprezentant naszej szkoły Emil Cymer, uczeń klasy 1b. Spośród 9 tysięcy zgłoszeń Emil znalazł się w finałowej pięćdziesiątce i otrzymał szansę na rozwijanie swoich naukowych zainteresowań. Intensywne dwa tygodnie były doskonałą okazją do zdobycia wiedzy teoretycznej z chemii, biochemii i medycyny oraz pogłębiania jej w oparciu o liczne eksperymenty i ćwiczenia prowadzone w profesjonalnych laboratoriach przez wykładowców Uniwersytetów w Oxfordzie i Cambridge oraz SSGW. (mc)

100procentTrzeba powiedzieć, że rokrocznie moment wręczania świadectw maturalnych w naszym Hetmanie jest niezwykle przyjemny. Nie inaczej było również i w tym roku. Oczywiście tradycyjnie wszyscy uczniowie zdali maturę w maju, dzięki czemu każdy z absolwentów ma wakacje aż do….końca września :-) Wyniki, jakie uzyskali nasi maturzyści ze wszystkich przedmiotów, zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, są doskonałe! Przekraczają średnie wyniki matury w mieście, województwie i kraju o bardzo wiele punktów procentowych. Wśród 72 tegorocznych maturzystów aż 43 razy wyniki pisemnych egzaminów były maksymalne, czyli 100%! Za każdy z tych ,,maksów” uczeń otrzymał specjalną nagrodę dyrektora. Wśród wyróżnionych byli również uczniowie zwolnieni z matury, dzięki temu, iż uzyskali tytuły laureata lub finalisty ministerialnych olimpiad przedmiotowych. W tym roku takie zwolnienia zdobyli uczniowie z języka polskiego, chemii, historii i wiedzy o społeczeństwie. Warto dodać, że Hetman jest jedyną szkołą w Tarnobrzegu, w której uczniowie wywalczyli takie ,,przywileje” dzięki sukcesom olimpijskim!

herbOstatni tydzień roku szkolnego to dobry czas na refleksję. Co się udało? Z czego jesteśmy zadowoleni tylko połowicznie? Z czego należy wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość? Jedną z form podsumowania pracy uczniów i nauczycieli jest analiza sukcesów naukowych, artystycznych i sportowych. Są one wyznacznikiem jakości pracy szkoły, jak również sygnałem ambicji, energii, zaangażowania tej społeczności. Publikujemy więc zestawienie osiągnięć uczniów „Hetmana” w olimpiadach i konkursach w roku szkolnym 2017-2018. Gratulujemy sukcesów i z podziwem myślimy nawet o najmniejszym kroku, który uczyniliście, Drodzy Hetmaniacy, by zrealizować swoje marzenia i obudzić życiowe pasje. Brawo! (nan)

20180615 11403215 czerwca upłynął niektórym licealistom pod znakiem języka angielskiego. 10 wybrańców stawiło sie w murach LO im. Kopernika, aby zmierzyć się w VII edycji Miejskiego Konkursu Języka Angielskiego, do którego w tym roku zgłosili się uczniowie wszystkich, jak podaje organizator, szkół ponadgimnazjalnych w mieście.

35430780 1814767601895830 2831327284307165184 n16 czerwca w gmachu Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się uroczyste zakończenie 64. Olimpiady Chemicznej, na którym wszyscy laureaci oraz wyróżnieni otrzymali nagrody. Wśród nich nie mogło zabraknąć laureata z Hetmana Mateusza Pluty (klasa 3b). Także w sobotę udostępniony został folder na kolejna 65. edycję Olimpiady Chemicznej. Zachęcamy jak co roku do wzięcia udziału wszystkich zainteresowanych chemią! (mc)

http://www.olchem.edu.pl/fu65.pdf

Janek Martyniak13 czerwca 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbyła się uroczystość rozdania nagród w tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego organizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Libri”. Temat konkursowy brzmiał „Powróćmy do korzeni – co przekazali nam dawni mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego”. Trzecie miejsca w swoich kategoriach wiekowych wywalczyli: Anna Paczocha (gimnazjum) za pracę multimedialną i Jan Martyniak (II „a” liceum) za pracę literacką. Jak widać na załączonej fotografii, Janek na uroczystość przywdział strój stosowny do tematyki nagrodzonej pracy, której bohaterką była legendarna tarnobrzeska druhna, Irena Flis.  Gratulacje dla nagrodzonych! (nan)