zlota szkola calosc 2019

olimpiada przedsiebiorczosci aPo wielu perypetiach Komitet Okręgowy Olimpiady Przedsiębiorczości w Krakowie ogłosił listę osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia. W grupie nominowanych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły, maturzyści: Gabriela Masternak, Mikołaj Baska i Victoria Noga. Gratulujemy im awansu i życzymy udanego wyjazdu na zawody, które odbędą się w marcu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.Tegoroczna edycja Olimpiady Przedsiębiorczości poświęcona jest tematowi przewodniemu „Trendy na rynku kapitałowym”.

OM logoBardzo dobre informacje przyszły z Komitetu Okręgowego LXX Olimpiady Matematycznej. Awans do zawodów II stopnia wywalczyło aż pięciu uczniów Hetmana. Są nimi: Miron Czech, Kacper Hebda (klasa I „e”), Mikołaj Majka (klasa I „d”), Sebastian Spyrzewski i Janek Ziętek (klasa II „d”). Warto dodać, że nasi uczniowie będą jedynymi reprezentantami całej północnej części Podkarpacia w tej najstarszej z Olimpiad. Gratulujemy chłopakom awansu i życzymy "łatwych zadań" w etapie okręgowym, który odbędzie się w dniach 8 - 9 lutego w Rzeszowie :-)

 

pobrane 1Ingrid Ziemba (klasa 2c), Daniel Jońca (klasa 3c) i Jakub Tomczyk (klasa 2b) awansowali do III etapu XI Podkarpackiego Konkursu Chemicznego.

W tym trójetapowym konkursie organizowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej biorą udział uczniowie z kilkudziesięciu szkół. W teoretycznej części finału konkursu, która odbędzie się 2 marca, spotkają się uczniowie renomowanych liceów z Krakowa, Lublina, Warszawy i województwa podkarpackiego. Naszym uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia w rywalizacji indywidualnej i drużynowej.

Olimpiada StatystycznaCzterech uczniów (Mikołaj Majka, Jakub Curyło - obaj z klasy 1d, oraz Jakub Tomczyk z 2b i Kacper Tatar z 2e), reprezentowało naszego ,,Hetmana” w etapie okręgowym, III Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej. Eliminacje te odbyły się 9 stycznia w Rzeszowie. Do zawodów centralnych przechodzi zaledwie 70 uczniów z całej Polski. Są to osoby, których wyniki w etapie okręgowym znajdują się w pierwszej trójce w danym województwie, oraz 22 pozostałych uczniów z najlepszymi rezultatami w skali kraju. Drugie miejsce w województwie podkarpackim zajął Mikołaj, gwarantując sobie awans do zawodów III stopnia. Tuż za ,,podium” uplasował się Kuba Curyło z czwartym wynikiem i tym samym z dużymi szansami na kwalifikację, ale na ostateczne wyniki trzeba jeszcze poczekać. Pozostali dwaj nasi reprezentanci również pokazali się z bardzo dobrej strony, osiągając wysokie wyniki. Serdecznie wszystkim gratulujemy! Zawody Centralne (I część) odbędą się 27 lutego.

Gratulacje należą się również Sebastianowi Spyrzewskiemu, uczniowi klasy 2d, który awansował do etapu okręgowego XVII Olimpiady Lingwistyki Matematycznej.
Do zawodów wspomnianego etapu Sebastian przystąpi 23 lutego. Powodzenia!

OLiJPNa liście uczniów zakwalifikowanych do etapu okręgowego XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego znalazło się dwoje hetmańskich humanistów: Zuzanna Michałowska z klasy I „d” oraz Jan Ziętek z klasy II „d”.

olimpiadalosyMiło nam poinformować, że Mikołaj Majka z klasy 1d z bardzo dobrym wynikiem awansował do etapu okręgowego Olimpiady "Losy żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego w latach 1921–1956. Od Traktatu Ryskiego - do Żołnierzy Niezłomnych". Olimpiada ta jest adresowana do uczniów zafascynowanych historią, ze szczególnym uwzględnieniem pasjonatów szeroko rozumianej historii wojskowości. Ten ogólnopolski konkurs już po raz drugi jest rozgrywany jako olimpiada przedmiotowa, tzn. jej uczestnicy, którzy zdobędą tytuł finalisty, uzyskują zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii.

Mikołajowi gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie.(tc)

ikarowe strofyZ satysfakcją dzielimy się kolejną informacją o sukcesach naszych uczniów. Właśnie ukazał się drukiem almanach „Szybując”, który uświetnił obchody 25-lecia Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Ikarowe Strofy”, organizowanego od ćwierćwiecza przez Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne „SWAT”. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych prac znalazło się również opowiadanie pt. „Onkokrucjata” napisane przez uczennicę klasy III „c”, Karolinę Jurek. Gratulujemy Karolinie literackiego debiutu i życzymy nieustającej weny twórczej oraz kolejnych sukcesów na artystycznej niwie.

pióro 1Kolejną miłą wiadomością jest awans uczniów naszego gimnazjum do III etapu (wojewódzkiego) konkursów przedmiotowych z języka polskiego i historii. Warto dodać, że mocna grupa humanistów w składzie: język polski – Maria Rożek i Julia Krzeszowska 3a oraz historia – Jan Kiełb 3b i Jakub Dryś 3a, zakwalifikowała się do finału uzyskując wysokie lokaty w województwie. Wszystkim serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w ostatnim etapie konkursu!

olimpiada o państwie i prawieZnaną paremię rzymską można sparafrazować słowami: twarda nauka ale nauka. Z takiego założenia wyszli nasi uczniowie uczestniczący w olimpiadach prawniczych. Do zawodów okręgowych Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie zakwalifikowali się bowiem wszyscy jej szkolni uczestnicy: Victoria Noga, Gabriela Masternak, Anna Jurek, Klaudia Szypuła i Mikołaj Baska. Olimpiada poza pogłębioną analizą prawa w zakresie gałęzi prawa: karnego, cywilnego, rodzinnego i konstytucyjnego oraz wstępu do prawoznawstwa, wymaga też poszerzonej wiedzy z politologii.

Miejmy więc nadzieję, że „pójdą teraz za ciosem” i nie zapomną o innej paremii, iż pacta sunt servanta. ;) (gk)

Więcej http://www.olimpiada.wspia.eu/

OWOPISWTaki temat zmienny przybrała tegoroczna LX – jubileuszowa Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. W jej etapie okręgowym weźmie udział także uczeń naszej szkoły trzecioklasista, Janek MartyniakZmagania olimpijskie w tej jednej z najstarszych olimpiad koncentrują się na problematyce bloku stałego (rozszerzony zakres zakresu rozszerzonego wiedzy o społeczeństwie) oraz bloku zmiennego ustalanego przez komitet główny na każdy rok. W tym roku profesor Konstanty Wojtaszczyk zaproponował wszechstronny przegląd wiedzy na temat naszych sąsiadów.

Życzmy Jankowi aby wzorował się w swojej pracy na ubiegłorocznym laureacie tej olimpiady Kamilu! (gk)

Więcej: http://www.owpsw.edu.pl/

Olimpiada historycznaW tegorocznych zmaganiach okręgowych OH na Uniwersytecie Rzeszowskim liczną reprezentację wystawił nasz Hetman. Swoją specjalizację w zakresie Średniowiecza wybrali: Aleksandra Tomczak, Tomasz Ryś i Michał Pawlik. Długą epokę XIX wieku zgłębiają: Konrad Stefaniak, Zofia Ryś, Cezary Czechura i Wiktoria Żmuda. Jednoosobową reprezentację ma XX wiek w postaci Kariny Wójcik. (W ostatnim czasie uczestniczki także etapu rejonowego Olimpiady Dziejów Oręża Polskiego). Uczniowie reprezentują wszystkie klasy naszej szkoły, jedni będą więc przecierać dziewicze szlaki przygody intelektualnej a dla innych będzie to kolejna przygoda olimpijska.

Życzymy im wspaniałych doświadczeń i radości w pokonywaniu samego siebie i oporu materii naukowej! (gk)

Wiecej: http://olimpiadahistoryczna.pl/

francuskiMiło nam poinformować, iż decyzją Komitetu Głównego Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Francuskiego do drugiego etapu olimpiady zakwalifikowała się uczennica klasy 2a LO - Claudia Sałek, uzyskując wynik znacznie przekraczający tegoroczny próg punktowy kwalifikujący uczestników OJF do udziału w etapie okręgowym, który wynosi 72 punkty. Równie spektakularnym sukcesem naszych uczennic z klasy 3 b gimnazjum – Magdaleny Gary i Agnieszki Jedlińskiej - jest awans do III etapu (wojewódzkiego) Konkursu Języka Francuskiego dla Gimnazjów. Wszystkim uczniom gratulujemy wysokich wyników i życzymy owocnych przygotowań do następnych etapów olimpiad.

OF17 grudnia Komitet Główny Olimpiady Fizycznej zatwierdził listę zawodników zakwalifikowanych do II etapu 68. Olimpiady Fizycznej. Wśród nich znaleźli się uczniowie Hetmana: Filip Baran i Sebastian Spyrzewski z klasy 2d.

Gratulujemy awansu i życzymy sukcesu w tej jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych olimpiad przedmiotowych.

OJA 2018 1Z wielką satysfakcją przyjęliśmy wiadomość o awansie do II etapu 43.Olimpiady Języka Angielskiego aż czterech osób. Są to: Aleksandra Wołek (3c), Michał Wójcik (3d), Maciej Nenutil (3a) i Mateusz Piejko (1e).

omj 2Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczennice naszego gimnazjum: Patrycja Glica z kl. 3 b oraz Wiktoria Solarska z kl. 3 a, decyzją Komitetu Okręgowego OMJ w Stalowej Woli, zostały zakwalifikowane do zawodów 2 stopnia XIV Olimpiady Matematycznej Juniorów.

paragrafPoznaliśmy wyniki eliminacji szkolnych Olimpiady Wiedzy o Prawie. Decyzją Komitetu Okręgowego Olimpiady w Przemyślu do następnego jej etapu przeszło czterech uczniów Hetmana z najlepszymi wynikami. Są to kolejno: Victoria Noga, Gabriela Masternak, Mikołaj Baska i Anna Jurek. Wszyscy reprezentują trzecioklasistów naszej szkoły. Olimpiada Wiedzy o Prawie cieszy się w Hetmanie coraz większą popularnością, co jest zgodne z trendem ogólnopolskim.

pobrane12 grudnia Komitet Główny Olimpiady Chemicznej ustalił wysokość progu kwalifikacji na poziomie 59,0 pkt. i zatwierdził listę zawodników zakwalifikowanych do II etapu 65 Olimpiady Chemicznej. Wśród nich znaleźli się oczywiście uczniowie Hetmana (jako jedyni reprezentanci Tarnobrzega): Ingrid Ziemba z klasy 2c (najwyższy wynik w Okręgu Rzeszowskim), Daniel Jońca z klasy 3c (3 wynik w Okręgu Rzeszowskim) i Jakub Tomczyk z klasy 2b.

Do II etapu XI Podkarpackiego Konkursu Chemicznego organizowanego przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej awansowało 8 uczniów naszej szkoły: Ingrid Ziemba (2c), Weronika Basak (3b), Danel Jońca (3c), Jakub Tomczyk (2b), Filip Baran (2d), Emil Cymer (2b), Sebastian Spyrzewski (2d) i Mikołaj Murek (3d).

Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie.

ekonomiaMiło nam poinformować, iż decyzją Komitetu Okręgowego Wiedzy Ekonomicznej w Rzeszowie, do tego etapu olimpiady zakwalifikowało się czterech uczniów naszej szkoły: Gabriela Masternak (uzyskując ex aequo najlepszy wynik w etapie szkolnym w województwie), Wojciech Furdyna, Victoria Noga i Jagoda Kucharzyk. Wszystkim uczniom gratulujemy wysokich wyników i życzymy owocnych przygotowań do drugiego etapu olimpiady. Będą jedynymi reprezentantami naszego miasta w tych zawodach. 

IMG 5074Komitet Okręgowy Olimpiady Geograficznej w Rzeszowie ogłosił wyniki weryfikacji prac badawczych przygotowanych w ramach I etapu Olimpiady. Miło nam ogłosić, że trzech uczniów naszego liceum zakwalifikowało się do zawodów okręgowych XLV Olimpiady Geograficznej. Są to: Michał Maciąg z klasy IIe, oraz Bartłomiej Dąchór i Łukasz Drabek z klasy Ia. Ich prace badawcze, dotyczące środowiska przyrodniczego i gospodarki naszego regionu, pomyślnie przeszły weryfikację Komitetu Okręgowego.

kamil.kaczmarek.3a.tablo 800Kuratorium Oświaty w Rzeszowie na swojej stronie internetowej poinformowało, że 5 grudnia br. zostały przyznane stypendia Ministra właściwego ds. oświaty i wychowania za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2017/2018. Cieszymy się niezmiernie, że wśród 15 nagrodzonych z Podkarpacia znalazł się absolwent Hetmana – Kamil Kaczmarek, który studiuje obecnie prawo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie może z pewnością wykorzystać wiedzę, którą zdobył, przygotowując się do olimpiad przedmiotowych. W roku 2016/17 został bowiem laureatem XLIV Olimpiady Historycznej, plasując się na 5 miejscu w kraju. W minionym zaś roku szkolnym uzyskał tytuł laureata LIX Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym, zdobywając 12 miejsce w Polsce, oraz został laureatem XX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie. Te osiągnięcia dały mu najwyższe noty na egzaminie maturalnym z historii i WOS-u, otworzyły wrota wielu uczelni, a także pozwoliły pretendować do prestiżowej nagrody, jaką jest stypendium Ministra Edukacji. Kamil dał się nam poznać nie tylko jako „gigant” wiedzy historycznej i prawniczej, ale też jako dobry przewodniczący Sejmiku Uczniowskiego, sympatyczny, skromy, chętny do pomocy kolega, z którego młodsi mogą brać przykład. Życzymy, by dalej z pasją rozwijał swoje zainteresowania i realizował zamierzone plany!