plakat2018Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe LIBRI w Tarnobrzegu jest organizatorem odbywającego się cyklicznie Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego. Tegoroczny temat konkursowy brzmiał: „Powróćmy do korzeni – co nam przekazali dawni mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego”. W tym roku wśród laureatów konkursu znalazł się, zajmując III lokatę, uczeń klasy II „a” LO – Jan Martyniak. Janek, którego społeczność szkolna kojarzy z zaszczytną funkcją chorążego w hetmańskim poczcie sztandarowym, jest też harcerzem. Nic więc dziwnego, że na bohaterkę pracy literackiej wybrał legendarną tarnobrzeżankę, druhnę Irenę Flis.

LampaW sobotę 19 maja odbyło się uroczyste zakończenie X jubileuszowej edycji Podkarpackiego Konkursu Chemicznego. Dla nas to uroczystość szczególne ważna, gdyż pierwszy raz w dziesięcioletniej historii konkursu dwoje naszych uczniów Ingrid Ziemba (klasa 1e) i Mateusz Pluta (klasa 3b) zdobyło tytuł laureata. Zajęliśmy także I miejsce w klasyfikacji zespołowej. Zwycięski team stworzyli: Mateusz Pluta, Ingrid Ziemba i Daniel Jońca (2c). Uczniowie otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe, a szkoła replikę historycznej lampy naftowej skonstruowanej przez wybitnego polskiego chemika, Ignacego Łukasiewicza. (mc)

32323622 2053042371390326 3746618706671697920 oMiło nam poinformować, że uczennica klasy 1a liceum, Natalia Ciecierska, zajęła pierwsze miejsce w odbywającym się w minioną sobotę finale II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Na polska nutę”. W trakcie przesłuchań zaprezentowało się 47 wokalistek i wokalistów z wielu polskich miast i miejscowości, którzy zostali wyłonieni przez komisję konkursową z ponad 100 zgłoszeń. Warto podkreślić, że jury oceniające uczestników wydarzenia podkreśliło bardzo wysoki poziom prezentacji konkursowych. Wybitnie zdolnej uczennicy serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych tak spektakularnych sukcesów. 

kangur wyroznieniMiło mam poinformować, że w gronie laureatów konkursu Kangur Matematyczny 2018, znalazł się uczeń klasy 1d naszego „Hetmana”, Sebastian Spyrzewski. Nagrodą dla Sebastiana będzie udział w kilkudniowym obozie wakacyjnym w Istambule (Turcja). Poza tym aż dziesięciu uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienia.

MatematykaDwóch uczniów z klasy 1d liceum, Sebastian Spyrzewski i Jan Ziętek, awansowało do finału XVIII Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji.

O tytuł laureata tego konkursu powalczą 12 maja br. w Rzeszowie. Mamy nadzieję, że w finale zaprezentują się równie dobrze, jak w etapach powiatowym i rejonowym. Powodzenia!

sebastian 102414 kwietnia we Wrocławiu odbył się finał XVI Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Tytuł finalisty uzyskał Sebastian Spyrzewski z klasy 1d naszego liceum. Co prawda zdobycie takiego tytułu nie zwalnia Sebastiana z matury, gdyż nie jest to olimpiada przedmiotowa, ale daje wiele przywilejów przy rekrutacji na najlepsze uczelnie w Polsce. Dla przykładu na Uniwersytecie Wrocławskim finaliści mają wolny wstęp na kierunki matematyka i informatyka, na Uniwersytecie Jagiellońskim otrzymują maksymalny wynik przedmiotowy z matematyki. Tytuł finalisty OLM daje także maksymalną punktację w rekrutacji na niektóre kierunki studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Sebastianowi gratulujemy i mamy nadzieję, ze za rok wróci do Wrocławia na finał XVII OLM. Może tym razem jeszcze z kimś z Hetmana?

PKChŚwietne wyniki naszych uczniów doprowadziły do zwycięstwa w klasyfikacji zespołowej w tegorocznej X Jubileuszowej edycji Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza. Team z Hetmana w składzie: Mateusz Pluta (3b), Ingrid Ziemba (1e) i Daniel Jońca (2c) okazał sie bezkonkurencyjny i zdecydowanie wyprzedził I LO z Krosna i V LO z Krakowa.

Emil CymerW nietypowy sposób postanowił spędzić sobotę, 14 kwietnia, uczeń klasy 1b Emil Cymer. Emil otrzymał zaproszenie z programu ADAMED Smart UP na warsztaty dot. klonowania, prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów, w tym współpracowników Grupy Adamed w profesjonalnie wyposażonych salach laboratoryjnych Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. 

OLiJP Kasia i OlaW dniach 12-14 kwietnia w Konstancinie i Warszawie odbywały się zawody finałowe XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Zakwalifikowane zostały do nich aż dwie uczennice „Hetmana” – trzecioklasistka, Katarzyna Anna Uzar oraz drugoklasistka, Aleksandra Wołek. Obie dziewczyny spisały się na medal i uzyskały tytuły finalistek, a co za tym idzie – stuprocentowe wyniki i zwolnienie z matury pisemnej (na poziomie podstawowym i rozszerzonym) oraz ustnej.

Mateusz PlutaFantastyczną dla nas wiadomość ogłosił 11 kwietnia Komitet Główny Olimpiady Chemicznej. W gronie laureatów tegorocznej 64 edycji olimpiady znalazł się uczeń klasy 3 b Mateusz Pluta. Olimpiada Chemiczna składa się z trzech etapów: etap I (cześć teoretyczna) etap II (część teoretyczna i laboratoryjna) i etap III (część teoretyczna i laboratoryjna). 23 i 24 marca w Warszawie odbyły się zawody finałowe, na których licealiści z całej Polski zmagali się z niezwykle trudnymi zadaniami. Olimpiada jest elitarna i jej celem jest wyłonienie tych, którzy potrafią poradzić sobie z odpowiednio zawansowanymi problemami. Wychowanie laureata lub finalisty tak prestiżowej olimpiady jak Olimpiada Chemiczna to wielka nobilitacja dla szkoły i nauczyciela. Tytuł finalistki (po raz trzeci) uzyskała uczennica klasy 1e Ingrid Ziemba. Laureaci i finaliści Olimpiady Chemicznej uzyskują 100% z egzaminu maturalnego z chemii i są umieszczani na najwyższych miejscach list rankingowych na kierunkach medycznych. Mateuszowi i Ingrid serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. (mc)

specjalisciodpsychologii 2W dniu 7 kwietnia odbyły się eliminacje do finału X Turnieju Wiedzy Psychologicznej w Warszawie w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego. W wydarzeniu brali udział również uczniowie Hetmana w tym: Maja Domańska, Inka Rusinek, Paulina Gawryś i Błażej Kwaśnik.

 

OLM24 lutego odbyły się zawody okręgowe XVI Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Nasi uczniowie od 2014 roku startują w tej ciekawej olimpiadzie i od tego czasu nieprzerwanie kilkoro z nich awansuje do II etapu. Jednak w tym roku, po raz pierwszy, do etapu centralnego dostał się uczeń klasy pierwszej liceum, Sebastian Spyrzewski. Tym samym znalazł się w gronie najlepszych 61 osób w Polsce (spośród 521 biorących udział w eliminacjach okręgowych), którzy powalczą między innymi o możliwość reprezentowania naszego kraju w Olimpiadzie Międzynarodowej (w tym roku w Pradze). Olimpiada Lingwistyki Matematycznej znajduje się bowiem wśród 12 olimpiad mających status ,,międzynarodowej". Warto nadmienić, że Sebastian jest jednym z dwojga uczniów z województwa podkarpackiego, którzy zmierzą się z lingwistycznymi zawiłościami w finale już 14 kwietnia we Wrocławiu. Trzeba wspomnieć, że drugi uczeń reprezentujący Hetmana w etapie okręgowym, Grzegorz Gucwa z klasy 3d, również pokazał się z bardzo dobrej strony i niewiele brakło do tego, aby razem z Sebastianem pojechać do Wrocławia. Zresztą Grzegorz już wielokrotnie udowodnił , że z zakresu lingwistyki jest świetny.

29693076 2064244557127351 1082183014 oW sobotę 24 marca odbyły się zawody finałowe XX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie. W zmaganiach w Ostrołęce wzięli udział także uczniowie naszej szkoły. W zaszczytnym gronie Laureatów znaleźli się nasi humaniści: Kamila Tomczyk i Kamil Kaczmarek, tym samym wywalczyli sobie indeksy na wybranych, renomowanych uczelniach naszego kraju.

konkurs chemicznyIngrid Ziemba uczennica klasy 1e zajęła V miejsce i uzyskała tytuł laureata XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Politechniki Śląskiej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnzjalnych z całego kraju. W tegorocznym konkursie uczestniczyło ponad 300 uczniów, w szczególności z województw z południowej Polski. Konkurs składa się z dwóch części. W części pisemnej uczestnicy rozwiązują zadania problemowe, przy czym jedno z zadań dotyczy wysłuchanego wykładu. Druga część konkursu – finał – polega na rozwiązywaniu zadań laboratoryjnych. Ingrid gratulujemy i trzymamy nadal mocno kciuki za kolejne sukcesy w konkursach i w finale olimpiady.

Konkurs j. angielskiDnia 20.03.2018 ośmioro Hetmaniaków reprezentowało naszą szkołę w IV Konkursie Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych organizowanym przez Instytut Humanistyczny Wydziału Zamiejscowego w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Miło nam poinformować, że Małgorzata Stawarz z klasy IIc zajęła trzecie miejsce i tym samym zagościła na podium, gratulujemy!

29386146 357248064775965 8742731957680472064 oW dniach 16 – 18 marca odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Europeistyki, Wydziale Nauk Politycznych i Międzynarodowych eliminacje centralne Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. W zmaganiach tej jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych olimpiad wziął udział trzecioklasista Kamil Kaczmarek. Miło nam poinformować, że  uczeń naszej szkoły zdobył zaszczytny tytuł Laureata, zajmując 12 miejsce w kraju. Bardzo cieszymy się z jego sukcesu i gratulujemy mu 100% na maturze z wosu. Jednocześnie warto zaznaczyć, że maturzysta jest już laureatem olimpiady z historii.

PKChNie mogło być inaczej! Ingrid Ziemba (klasa 1e) i Mateusz Pluta (klasa 3b) potwierdzili swoją ogromną wiedzę chemiczną i ze świetnymi wynikami awansowali do finału X Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza organizowanego przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej.

Finałowa piętnastka tegorocznego konkursu, wśród której są uczniowie z renomowanych liceów z Krakowa, Warszawy, Lublina, Kielc i Krosna, spotka się 4 kwietnia 2018 r. na ostatniej laboratoryjnej części konkursu. Przed naszymi uczniami walka o zwycięstwo indywidualne i drużynowe.

(mc)

z121W czwartek 7 III odbyły się zawody okręgowe Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego. Na Podkarpaciu zgromadziły one 14 przedstawicieli szkół, którzy przebrnęli eliminacje szkolne a następnie rejonowe tej olimpiady. Drugie miejsce w rywalizacji i tym samym awans do etapu centralnego wywalczył uczeń trzeciej klasy naszego liceum Grzegorz Gucwa. Gratulujemy mu sukcesu i wierzymy, że na pierwszym etapie zawodów centralnych zapewni sobie dobry wynik, zwalniający go z matury z 100% wynikiem.

osmiuwspaniałychW miniony piątek kapituła konkursu „Ośmiu Wspaniałych” wyłoniła zwycięzców tegorocznej edycji. Miło nam poinformować, że wśród osób nominowanych znalazła się uczennica Hetmana Estera Szymczak.

 

prawoiczlowiekNiedawno informowaliśmy, że dwoje naszych maturzystów brało udział w rywalizacji do zawodów centralnych Olimpiady Prawnej. Miło nam poinfomować, że nasi Hetmańscy specjaliści w zakresie prawa Kamila Tomczyk i Kamil Kaczmarek zostali zakwalifikowani przez Komitet Główny do kolejnego etapu olimpiady. Nie pozostaje nam nic innego jak pogratulować uczniom nominacji i życzyć im wytrwalości w dążeniu do upragnionego celu i sukcesów na dalszych etapie, który odbędzie sie już 24 marca.