AdamedW piątek, 27 lipca oficjalne zakończył się, dwutygodniowy, czwarty już, obóz naukowy ADAMED SmartUP. W gronie uczestników obozu znalazł się reprezentant naszej szkoły Emil Cymer, uczeń klasy 1b. Spośród 9 tysięcy zgłoszeń Emil znalazł się w finałowej pięćdziesiątce i otrzymał szansę na rozwijanie swoich naukowych zainteresowań. Intensywne dwa tygodnie były doskonałą okazją do zdobycia wiedzy teoretycznej z chemii, biochemii i medycyny oraz pogłębiania jej w oparciu o liczne eksperymenty i ćwiczenia prowadzone w profesjonalnych laboratoriach przez wykładowców Uniwersytetów w Oxfordzie i Cambridge oraz SSGW. (mc)

100procentTrzeba powiedzieć, że rokrocznie moment wręczania świadectw maturalnych w naszym Hetmanie jest niezwykle przyjemny. Nie inaczej było również i w tym roku. Oczywiście tradycyjnie wszyscy uczniowie zdali maturę w maju, dzięki czemu każdy z absolwentów ma wakacje aż do….końca września :-) Wyniki, jakie uzyskali nasi maturzyści ze wszystkich przedmiotów, zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, są doskonałe! Przekraczają średnie wyniki matury w mieście, województwie i kraju o bardzo wiele punktów procentowych. Wśród 72 tegorocznych maturzystów aż 43 razy wyniki pisemnych egzaminów były maksymalne, czyli 100%! Za każdy z tych ,,maksów” uczeń otrzymał specjalną nagrodę dyrektora. Wśród wyróżnionych byli również uczniowie zwolnieni z matury, dzięki temu, iż uzyskali tytuły laureata lub finalisty ministerialnych olimpiad przedmiotowych. W tym roku takie zwolnienia zdobyli uczniowie z języka polskiego, chemii, historii i wiedzy o społeczeństwie. Warto dodać, że Hetman jest jedyną szkołą w Tarnobrzegu, w której uczniowie wywalczyli takie ,,przywileje” dzięki sukcesom olimpijskim!

herbOstatni tydzień roku szkolnego to dobry czas na refleksję. Co się udało? Z czego jesteśmy zadowoleni tylko połowicznie? Z czego należy wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość? Jedną z form podsumowania pracy uczniów i nauczycieli jest analiza sukcesów naukowych, artystycznych i sportowych. Są one wyznacznikiem jakości pracy szkoły, jak również sygnałem ambicji, energii, zaangażowania tej społeczności. Publikujemy więc zestawienie osiągnięć uczniów „Hetmana” w olimpiadach i konkursach w roku szkolnym 2017-2018. Gratulujemy sukcesów i z podziwem myślimy nawet o najmniejszym kroku, który uczyniliście, Drodzy Hetmaniacy, by zrealizować swoje marzenia i obudzić życiowe pasje. Brawo! (nan)

20180615 11403215 czerwca upłynął niektórym licealistom pod znakiem języka angielskiego. 10 wybrańców stawiło sie w murach LO im. Kopernika, aby zmierzyć się w VII edycji Miejskiego Konkursu Języka Angielskiego, do którego w tym roku zgłosili się uczniowie wszystkich, jak podaje organizator, szkół ponadgimnazjalnych w mieście.

35430780 1814767601895830 2831327284307165184 n16 czerwca w gmachu Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się uroczyste zakończenie 64. Olimpiady Chemicznej, na którym wszyscy laureaci oraz wyróżnieni otrzymali nagrody. Wśród nich nie mogło zabraknąć laureata z Hetmana Mateusza Pluty (klasa 3b). Także w sobotę udostępniony został folder na kolejna 65. edycję Olimpiady Chemicznej. Zachęcamy jak co roku do wzięcia udziału wszystkich zainteresowanych chemią! (mc)

http://www.olchem.edu.pl/fu65.pdf

Janek Martyniak13 czerwca 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu odbyła się uroczystość rozdania nagród w tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego organizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Libri”. Temat konkursowy brzmiał „Powróćmy do korzeni – co przekazali nam dawni mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego”. Trzecie miejsca w swoich kategoriach wiekowych wywalczyli: Anna Paczocha (gimnazjum) za pracę multimedialną i Jan Martyniak (II „a” liceum) za pracę literacką. Jak widać na załączonej fotografii, Janek na uroczystość przywdział strój stosowny do tematyki nagrodzonej pracy, której bohaterką była legendarna tarnobrzeska druhna, Irena Flis.  Gratulacje dla nagrodzonych! (nan)

SebastianZ Rzeszowa dotarła do nas miła informacja, iż Sebastian Spyrzewski z klasy 1d został wyróżniony w XVIII Podkarpackim Konkursie Matematycznym im. Franciszka Leji. Przypomnijmy, że Sebastian w tym roku szkolnym uzyskał tytuły: finalisty XVI Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, laureata Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”, uczestnika zawodów centralnych II Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej! Brał również udział w etapie okręgowym LXIX Olimpiady Matematycznej. Gratulujemy serdecznie, bo są to osiągnięcia naprawdę imponujące. Mamy nadzieję, że w następnym roku będzie podobnie, a może nawet jeszcze lepiej?

pobraneStowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile reaktywuje po ośmiu latach Wioskę Olimpijską, ośmiodniowy obóz naukowy dedykowany laureatom i finalistom ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych.

Obozy naukowe Collegium Invisibile są wyjątkowe nie tylko ze względu na wysoki poziom merytoryczny studentów, doktorantów oraz tutorów będących członkami naszego stowarzyszenia, ale również z powodu oryginalnej (i jednocześnie sprawdzonej) formuły naszej działalności. W projektach, regularnie współorganizowanych z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, do tej pory udział wzięło łącznie 258 studentów, 358 licealistów i dziesiątki wykładowców akademickich. Celem naszych zajęć autorskich jest zapewnienie najlepszym polskim
uczniom szkół średnich wprowadzenia do metod akademickich operowania informacjami. Wioska Olimpijska daje uczniom szansę pogłębiania wiedzy pod okiem najlepszych młodych naukowców, doskonalenia krytycznego myślenia oraz rozwijania drzemiącego w nich potencjału intelektualnego poprzez dialog i pracę zespołową. Więcej informacji na stronie: 

http://ci.edu.pl/piramida-wiedzy/wioska-olimpijska/

                                                                                                                                          (mc)

ranking 2018Gazeta „Rzeczpospolita” opublikowała wczoraj Ranking Szkół Kompetencji Przyszłości 2018, prezentujący 140 szkół, których uczniowie wykazali się najlepszymi umiejętnościami w zarządzaniu projektem, świetną autoprezentacją i predyspozycjami do pracy w zespole w ramach I Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”. Wg organizatorów wyżej wymienione kompetencje to „kompetencje przyszłości”. Kształcą one umiejętności społeczne oraz dają gwarancję odnalezienia się na rynku pracy oraz zarządzania własną firmą. „Hetman” w tym rankingu uplasował się na 3 miejscu w województwie i aż 56 w Polsce!

img 5501 2Na łamach strony wielokrotnie przytaczamy sylwetki uczniów naszej szkoły odnoszących sukcesy w wielu dyscyplinach naukowych. Tym razem jest nam niezmiernie miło poinformować, że aż 4 nasze uczennice - Natalia Ciecierska, Emilia Piątkowska, Julia Roman, Estera Szymczak - zostały zauważone przez Kapitułę i nagrodzone w ramach obchodów 425. rocznicy lokacji miasta Tarnobrzega za wybitne osiągnięcia dla kultury, jak również działalność w wolontariacie.

34134434 252465128631850 3906248673830371328 nMiło nam poinformować, że uczennica klasy II „a” gimnazjum Ania Paczocha zajęła wysokie, trzecie miejsce w konkursie interdyscyplinarnym „Powróćmy do korzeni– co nam przekazali dawni mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego”, w kategorii „Praca multimedialna”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe LIBRI z Tarnobrzega.

Ania w swojej pracy przedstawiła sylwetki Alfreda Freyera, księdza Michała Józefczyka, Jana Słomki i Stanisława Jachowicza. Nawiązując do tematu przybliżyła wartości, którymi kierowali się w życiu i pozostawili je po sobie jako wzór dla przyszłych pokoleń – patriotyzm, poświęcenie dla drugiego człowieka, bohaterstwo, lojalność.

Serdecznie gratulujemy Ani i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.

konkurs historycznyW piątek 25 maja odbyły się zawody finałowe Miejskiego Konkursu Historycznego „Drogi do Niepodległości – 100 lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską” zorganizowanego przez Miejski Komitet Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Nasz Hetman także włączył się w rywalizację uczniów na temat historii Niepodległej wpisując się w miejskie obchody rocznicy 1918 roku.

Wygraj SukcesW sobotę, 26 maja, odbyły się w Tarnobrzeskim Domu Kultury kwalifikacje regionalne 23. Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”. Komisja artystyczna zakwalifikowała do ogólnopolskiego finału 14 uczestników. W tym gronie znalazły się również uczennice „Hetmana”: licealistka, Natalia Ciecierska oraz gimnazjalistka, Emilia Piątkowska. Natalka w finale wykona piosenkę „Co to jest czułość”, Emilka zaprezentuje utwór „Radość najpiękniejszych lat”. Dziewczynom gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i trzymamy kciuki za występy półfinałowe i finałowe, które odbędą się 28 - 29 września 2018 roku w TDK. Na to wydarzenie, tak ważne dla promocji miasta, zapraszamy już dziś! (nan)

plakat2018Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe LIBRI w Tarnobrzegu jest organizatorem odbywającego się cyklicznie Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego. Tegoroczny temat konkursowy brzmiał: „Powróćmy do korzeni – co nam przekazali dawni mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego”. W tym roku wśród laureatów konkursu znalazł się, zajmując III lokatę, uczeń klasy II „a” LO – Jan Martyniak. Janek, którego społeczność szkolna kojarzy z zaszczytną funkcją chorążego w hetmańskim poczcie sztandarowym, jest też harcerzem. Nic więc dziwnego, że na bohaterkę pracy literackiej wybrał legendarną tarnobrzeżankę, druhnę Irenę Flis.

LampaW sobotę 19 maja odbyło się uroczyste zakończenie X jubileuszowej edycji Podkarpackiego Konkursu Chemicznego. Dla nas to uroczystość szczególne ważna, gdyż pierwszy raz w dziesięcioletniej historii konkursu dwoje naszych uczniów Ingrid Ziemba (klasa 1e) i Mateusz Pluta (klasa 3b) zdobyło tytuł laureata. Zajęliśmy także I miejsce w klasyfikacji zespołowej. Zwycięski team stworzyli: Mateusz Pluta, Ingrid Ziemba i Daniel Jońca (2c). Uczniowie otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe, a szkoła replikę historycznej lampy naftowej skonstruowanej przez wybitnego polskiego chemika, Ignacego Łukasiewicza. (mc)

32323622 2053042371390326 3746618706671697920 oMiło nam poinformować, że uczennica klasy 1a liceum, Natalia Ciecierska, zajęła pierwsze miejsce w odbywającym się w minioną sobotę finale II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Na polska nutę”. W trakcie przesłuchań zaprezentowało się 47 wokalistek i wokalistów z wielu polskich miast i miejscowości, którzy zostali wyłonieni przez komisję konkursową z ponad 100 zgłoszeń. Warto podkreślić, że jury oceniające uczestników wydarzenia podkreśliło bardzo wysoki poziom prezentacji konkursowych. Wybitnie zdolnej uczennicy serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych tak spektakularnych sukcesów. 

kangur wyroznieniMiło mam poinformować, że w gronie laureatów konkursu Kangur Matematyczny 2018, znalazł się uczeń klasy 1d naszego „Hetmana”, Sebastian Spyrzewski. Nagrodą dla Sebastiana będzie udział w kilkudniowym obozie wakacyjnym w Istambule (Turcja). Poza tym aż dziesięciu uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienia.

MatematykaDwóch uczniów z klasy 1d liceum, Sebastian Spyrzewski i Jan Ziętek, awansowało do finału XVIII Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji.

O tytuł laureata tego konkursu powalczą 12 maja br. w Rzeszowie. Mamy nadzieję, że w finale zaprezentują się równie dobrze, jak w etapach powiatowym i rejonowym. Powodzenia!

sebastian 102414 kwietnia we Wrocławiu odbył się finał XVI Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Tytuł finalisty uzyskał Sebastian Spyrzewski z klasy 1d naszego liceum. Co prawda zdobycie takiego tytułu nie zwalnia Sebastiana z matury, gdyż nie jest to olimpiada przedmiotowa, ale daje wiele przywilejów przy rekrutacji na najlepsze uczelnie w Polsce. Dla przykładu na Uniwersytecie Wrocławskim finaliści mają wolny wstęp na kierunki matematyka i informatyka, na Uniwersytecie Jagiellońskim otrzymują maksymalny wynik przedmiotowy z matematyki. Tytuł finalisty OLM daje także maksymalną punktację w rekrutacji na niektóre kierunki studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Sebastianowi gratulujemy i mamy nadzieję, ze za rok wróci do Wrocławia na finał XVII OLM. Może tym razem jeszcze z kimś z Hetmana?

PKChŚwietne wyniki naszych uczniów doprowadziły do zwycięstwa w klasyfikacji zespołowej w tegorocznej X Jubileuszowej edycji Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza. Team z Hetmana w składzie: Mateusz Pluta (3b), Ingrid Ziemba (1e) i Daniel Jońca (2c) okazał sie bezkonkurencyjny i zdecydowanie wyprzedził I LO z Krosna i V LO z Krakowa.