z121W czwartek 7 III odbyły się zawody okręgowe Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego. Na Podkarpaciu zgromadziły one 14 przedstawicieli szkół, którzy przebrnęli eliminacje szkolne a następnie rejonowe tej olimpiady. Drugie miejsce w rywalizacji i tym samym awans do etapu centralnego wywalczył uczeń trzeciej klasy naszego liceum Grzegorz Gucwa. Gratulujemy mu sukcesu i wierzymy, że na pierwszym etapie zawodów centralnych zapewni sobie dobry wynik, zwalniający go z matury z 100% wynikiem.

osmiuwspaniałychW miniony piątek kapituła konkursu „Ośmiu Wspaniałych” wyłoniła zwycięzców tegorocznej edycji. Miło nam poinformować, że wśród osób nominowanych znalazła się uczennica Hetmana Estera Szymczak.

 

prawoiczlowiekNiedawno informowaliśmy, że dwoje naszych maturzystów brało udział w rywalizacji do zawodów centralnych Olimpiady Prawnej. Miło nam poinfomować, że nasi Hetmańscy specjaliści w zakresie prawa Kamila Tomczyk i Kamil Kaczmarek zostali zakwalifikowani przez Komitet Główny do kolejnego etapu olimpiady. Nie pozostaje nam nic innego jak pogratulować uczniom nominacji i życzyć im wytrwalości w dążeniu do upragnionego celu i sukcesów na dalszych etapie, który odbędzie sie już 24 marca.

turniejwiedzypsychologicznej 1024Do X-jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej zgłosiło się ponad dwa tysiące uczniów z 240 szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Prestiżowy turniej organizowany jest przez magazyn psychologiczny „Charaktery”, w tym roku dodatkowo otrzymał wsparcie wielu renomowanych instytucji w tym m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Psychologii Stosowanej, PWN, Wyższej Szkoły Europejskiej a im .ks Józefa Tischnera, Uniwersytetu SWPS- którzy zadeklarowali przyznanie najlepszym uczestnikom indeksów, stypendium i nagród książkowych. W tym roku uczniowie naszej szkoły również zgłosili chęć zmierzenia się z zagadnieniami z dziedziny psychologii, etyki oraz filozofii.

Logo Olimpiady jezyka polskiego1Wczorajszy finał eliminacji okręgowych XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego w Rzeszowie zakończył się sukcesem dla naszych uczennic: Katarzyna Uzar (3a) oraz Aleksandra Wołek (2c) otrzymały rekomendacje do zawodów centralnych.

 

Logo Olimpiady jezyka polskiego1W sobotę, 17 lutego, dwie uczennice „Hetmana” – Katarzyna Anna Uzar (3a) oraz Aleksandra Wołek (2c) – reprezentowały naszą szkołę w odbywających się na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego zmaganiach okręgowych XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Już dziś poznaliśmy wyniki tej części polonistycznej rywalizacji: Kasia i Ola etap pisemny zakończyły z sukcesem, awansując do części ustnej zawodów i uzyskując wysokie lokaty w zaszczytnym gronie najlepszych humanistów Podkarpacia.

Matematyka          17 lutego odbył się etap powiatowy XVIII Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji. Miło nam poinformować, że aż ośmioro uczniów z Hetmana awansowało do etapu rejonowego! Są nimi: Jakub Tomczyk (klasa 1b), Filip Baran, Sebastian Spyrzewski i Jan Ziętek (wszyscy z 1d), a także Ewelina Barszcz, Magdalena Jopek (klasa 2b), oraz Mikołaj Murek i Witold Płecha (klasa 2d).

Etap rejonowy odbędzie się 24 marca w Stalowej Woli. Wtedy to cała nasza ósemka powalczy o finał. Oby z powodzeniem… :)

sukceskikW sobotnich zmaganiach najlepszych prawników – licealistów Podkarpacia w ramach Olimpiady Prawnej bardzo dobrze zaprezentowali się Kamila Tomczyk i Kamil Kaczmarek. Obydwoje zostali wytypowani do 6 osobowej reprezentacji województwa na zawody centralne olimpiady. Teraz należy czekać na weryfikację wyników przez Komitet Główny (5 III) i życzyć im sukcesów w rywalizacji z uczniami z całej Polski, która jak co roku odbędzie się w Ostrołęce 24 marca.

mistrzortografii21 lutego, w Międzynarodowym Dniu Języka Polskiego, grono naszych uczniów z gimnazjum i liceum postanowiło sprawdzić swoje umiejętności w IX Miejskim Dyktandzie dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Tarnobrzegu. W zmaganiach wzięło udział prawie 100 uczniów tarnobrzeskich szkół, z czego wyłoniono po trzech zwycięzców z każdej kategorii wiekowej. Na podium uplasowała się nasza licealistka z klasy 1d Laura Opala, która w kategorii liceum zajęła III miejsce. Uczniowie gimnazjum nie pozostali dłużni i zaszczytny tytuł Mistrza Kaligrafii zdobyła Emilia Piątkowska z klasy II gimnazjum.

            Olchem2018To, że z chemii uczniowie Hetmana, osiągają najwyższe wyniki w województwie i w Polsce, wiemy nie od dziś. Potwierdzają to co roku piękne wyniki na maturze, zdobywane tytuły laureatów w różnych ogólnopolskich konkursach a także tytuły finalistów w Olimpiadzie Chemicznej. W tym roku szkolnym do grona finalistów awansowała dwójka naszych młodych Chemików: Ingrid Ziemba (kl. 1e) oraz Mateusz Pluta (kl. 3b). Warto nadmienić, że Mateusz ,,wszedł” do finału z 10 wynikiem w Polsce, a Ingrid jest jedną spośród zaledwie piątki uczniów z klas pierwszych liceum, którzy są w gronie finalistów 64. OCh (zresztą dla Ingrid to już trzeci finał z rzędu!!!). W gronie 97 osób z całej Polski jedynie pięć osób reprezentować będzie Podkarpacie podczas zawodów finałowych, z czego dwoje z tarnobrzeskiego Hetmana. Trzeba dodać, że awansując do finału tej bardzo prestiżowej Olimpiady, uczniowie Ci nie muszą zdawać matury z chemii, uzyskując zwolnienie i oczywiście najwyższy 100% wynik z tego egzaminu.

IMG 4944We wtorkowy wieczór w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli odbył się koncert „Tanecznej muzyki filmowej” wykonany przez orkiestrę Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia ze Stalowej Woli. Półtorej godziny niezapomnianych wrażeń dla ducha zapewnili uczniowie i nauczyciele tejże szkoły. Wybitnie utalentowana uczennica klasy II b naszego gimnazjum Magdalena Bobowik miała w tym swój udział wykonując piękną solówkę na skrzypcach do utworu z filmu „Zapach kobiety”. 

zlota szkola10 stycznia Perspektywy opublikowały Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących. W Rankingu Olimpijskim w roku 2018 nasz "Hetman" został sklasyfikowany na bardzo wysokim 40 miejscu w Polsce! Co roku jesteśmy w tym Rankingu w pierwszej setce szkół w kraju. Jeśli chodzi zaś o główny Ranking Liceów, tarnobrzeski "Hetman" uplasował się na 83 pozycji, zdobywając tym samym tytuł "Złotej Szkoły". W tym roku była to jubileuszowa, bo XX edycja tegoż Rankingu. Na wynik w zestawieniach szkół, wzorem lat ubiegłych, miały wpływ wyniki uzyskane przez uczniów na maturze oraz osiągnięcia olimpijskie w roku szkolnym 2016/2017.

konkurs Śpiewajmy kolędy i pastoralkiW niedzielę, 28 stycznia 2018 r., o godzinie 15:00 w sali widowiskowej TDK odbył się koncert konkursowy „Śpiewajmy Kolędy i Pastorałki”. Śpiewajaco pożegnali magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia soliści i zespoły muzyczne. Wśród nagrodzonych w konkursie znalazły się trzy nasze uczennice.  W III kategorii wiekowej zwyciężyła gimnazjalistka, Emilia Piątkowska, a w kategorii IV triumfowały nasze licealistki: po najwyższe laury sięgnęła Julia Roman  (śpiewała w duecie), zaś miejsce trzecie wywalczyła Natalia Ciecierska. Gratulujemy i cieszy nas bardzo, że dziewczyny swoim talentem przyczyniają się do podtrzymywania pięknej tradycji śpiewania w okresie świątecznym kolęd i pastorałek! (nan)

Łukasz DrabekPierwszy semestr roku szkolnego 2017/2018 mamy już prawie za sobą. Ferie trwają w najlepsze, Hetmaniacy szaleją na stokach w Małym Cichym, a do nas napływają kolejne radosne informacje, tym razem o sukcesach naszych gimnazjalistów. Dzisiaj, 1 lutego, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie ogłosiło listę laureatów Konkursu Przedmiotowego z Geografii. W tym zaszczytnym gronie znalazł się Łukasz Drabek, uczeń klasy 3 gimnazjum. Niewątpliwie największą nagrodą dla Łukasza jest zwolnienie z egzaminu gimnazjalnego, z części przyrodniczej i tym samym uzyskanie z tego etapu maksymalnej liczby punktów.

Łukaszowi serdecznie gratulujemy znalezienia się w zaszczytnym gronie laureatów i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

logo ol historycznaW piątek 26 stycznia odbył się etap ustny eliminacji okręgowych Olimpiady Historycznej. Wzięli w nim udział uczestnicy etapu pisemnego, którzy otrzymali za pracę co najmniej ocenę dobry. Grzegorz Gucwa napisał pracę ocenioną na bardzo dobry i także w podobny sposób zakończył etap ustny uzyskując tzw. typowanie do Etapu Centralnego.

Gratulujemy mu sukcesu i czekamy na pozytywne wieści z Komitetu Centralnego.

Dobry wynik w etapie okręgowym uzyskał także debiutujący w OH Michał Pawlik, wierzymy że uzyskane doświadczenie zaprocentuje w przyszłorocznej edycji imprezy.

kamilwos 1024Kamil Kaczmarek osiągnął bardzo dobry wynik w olimpijskich zmaganiach, awansując w ubiegłą sobotę do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie.

Eliminacje okręgowe tej najtrudniejszej olimpiady wosowej odbyły się w salach Politechniki Rzeszowskiej i uczestniczyło w nich 60 uczestników, reprezentujących najlepsze licea Podkarpacia. Pierwszą część eliminacji stanowił test sprawdzający wiedzę ogólną na temat: polityki, społeczeństwa, zagadnień ustrojowych i międzynarodowych  - stanowiący stały program olimpiady oraz zagadnienia tegorocznej edycji - Demokracja – istota, idee, cele i ich realizacja.

Olimpiada MatematycznaDzisiaj (17 stycznia) na stronie OM pojawiły się listy uczniów zakwalifikowanych do II etapu LXIX Olimpiady Matematycznej w okręgu rzeszowskim. Wśród nich znalazło się aż czterech naszych licealistów. Są nimi: Sebastian Spyrzewski, Kuba Tomczyk, Janek Ziętek (wszyscy z klas pierwszych) i Bartek Rożek (z klasy trzeciej). Warto nadmienić, że od wielu lat jesteśmy jedyną szkołą w Tarnobrzegu, z której uczniowie awansują do etapu okręgowego tej najstarszej w Polsce i jednocześnie najbardziej prestiżowej olimpiady przedmiotowej. Listę osób zakwalifikowanych do ,,okręgówki” można znaleźć na stronie:
https://om.edu.pl/?q=69-2-dopuszczeni

Tradycyjnie życzymy łatwych zadań podczas II etapu, który odbędzie się w dniach 9 – 10 lutego w Rzeszowie.

Olimpiada Artystyczna logoOdnotowujemy kolejny z olimpijskich awansów naszych uczniów. Tym razem przyszedł czas na napisanie o osiągnięciach Agaty Fudali z klasy 3a, która zakwalifikowała się do etapu okręgowego 42. Olimpiady Artystycznej w sekcji historia sztuki. Podczas etapu szkolnego Agata rozwiązywała test sprawdzający opanowanie wiadomości z zakresu historii sztuki oraz pisała wypracowanie – analizę obrazu. Następne eliminacje czekają uczennicę od 10 do 15 lutego. Gratulujemy kwalifikacji i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnych zmaganiach! (nan)

olimpiada statystyczna9 stycznia w Rzeszowie odbyły się zawody okręgowe II Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej. Naszą szkolę reprezentowali Justyna Furdyna, Bartosz Rożek oraz Sebastian Spyrzewski. Test składał się z dwóch części (obie pisemne) i przystąpiło do niego ponad 60 uczniów. Wszyscy nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze, a Sebastian Spyrzewski zajął 3 miejsce. A ponieważ trzy pierwsze miejsca w okręgu automatycznie premiują do zawodów centralnych, tym samym Sebastian będzie uczestnikiem OS na tym szczeblu olimpiady. Zawody centralne składają się z dwóch etapów. Pierwszy odbędzie się w Rzeszowie 28 lutego w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym. Następnie z 70 najlepszych uczniów w Polsce, biorących udział w zawodach centralnych, do drugiej części zakwalifikowanych zostanie zaledwie grupa 30 osób, którzy tym samym zdobędą tytuł finalisty II Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej. Oni to, 9 marca, powalczą o najwyższe laury w Głównym Urzędzie Statysystycznym w Warszawie. Gratulujemy Sebastianowi i życzymy, aby pojechał w tym roku "odwiedzić" GUS w Warszawie :-)

olimp lingwSebastian Spyrzewski z klasy 1d, oraz Grzegorz Gucwa z klasy 3d, awansowali do etapu okręgowego XI Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Dla mało "wtajemniczonych" dodajemy, że jest to jedna z olimpiad, która kończy się etapem międzynarodowym. W tym roku zawody międzynarodowe odbędą się w Pradze. Ale do Pragi dla obu Panów jeszcze długa droga :-) Póki co, etap okręgowy w Rzeszowie 24 lutego. W tym etapie zmagań, życzymy mądrych i poprawnych transkrypcji językowych, "rozkminiania" odpowiednich systemów liczbowych itp. (pd)