zlota szkola calosc 2019

z121W czwartek 7 III odbyły się zawody okręgowe Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego. Na Podkarpaciu zgromadziły one 14 przedstawicieli szkół, którzy przebrnęli eliminacje szkolne a następnie rejonowe tej olimpiady. Drugie miejsce w rywalizacji i tym samym awans do etapu centralnego wywalczył uczeń trzeciej klasy naszego liceum Grzegorz Gucwa. Gratulujemy mu sukcesu i wierzymy, że na pierwszym etapie zawodów centralnych zapewni sobie dobry wynik, zwalniający go z matury z 100% wynikiem.

Zawody okręgowe składały się z dwóch etapów. Na pierwszym z nich w czasie 120 minut należało rozwiązać różne zadania, których maksymalna do zdobycia punktacja wynosiła 280 punktów. W drugim etapie uczestnicy odpowiadali przed komisjami egzaminacyjnymi na dwa wylosowane pytania problemowe, jedno z zmiennego a drugie stałego programu olimpiady.

Zakres stały specjalistycznego konkursu zakłada opanowanie materiału rozszerzonego historii przewidzianego dla kształcenia licealnego a zmienny w tym roku dotyczył dziejów polskiego oręża w latach 1882 – 1922.

Pytania na okręgówce miały proporcje 75% do 25% na rzecz bloku zmiennego.

Warto zaznaczyć, iż Grzegorz osiągnął drugi wynik w rozwiązywaniu zadań (204 pkt.) i maksymalny wynik za etap ustny (120 pkt.)

Trzymajmy kciuki za Grzegorza na pierwszym pisemnym etapie zawodów centralnych, które odbędą się już 22 marca.

GK

http://www.ko.rzeszow.pl/

http://olimpiadalosyzolnierza.pl/