zlota szkola calosc 2019

29386146 357248064775965 8742731957680472064 oW dniach 16 – 18 marca odbyły się na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Europeistyki, Wydziale Nauk Politycznych i Międzynarodowych eliminacje centralne Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. W zmaganiach tej jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych olimpiad wziął udział trzecioklasista Kamil Kaczmarek. Miło nam poinformować, że  uczeń naszej szkoły zdobył zaszczytny tytuł Laureata, zajmując 12 miejsce w kraju. Bardzo cieszymy się z jego sukcesu i gratulujemy mu 100% na maturze z wosu. Jednocześnie warto zaznaczyć, że maturzysta jest już laureatem olimpiady z historii.

Zmagania olimpijskie rozpoczęły się od testu pisanego w formule on- line. Jego wynik był bardzo stresujący dla uczestników, gdyż tylko 60% uczniów z najlepszym wynikiem przechodziło dalej, zdobywając zaszczytne miano finalisty i „zaliczając” maturę. Taka formuła zawodów centralnych jest wyjątkowa w stosunku do innych olimpiad, bardzo podnosząc poziom rywalizacji, równocześnie dając wysokie oceny dla olimpiady ze strony Ministerstwa Edukacji. Sytuację w tym roku komplikował fakt, iż poziom zawodów okręgowych był bardzo wysoki. Awans do finału uzyskało tylko 89 uczestników na 100 miejsc zarezerwowanych dla zawodów centralnych. Były takie okręgi, w których eliminacji okręgowych nie przebrnął nikt. Poprzeczka więc poszła w górę dla progu 60%. Reprezentanci Podkarpacia jednak w całości przeszli do dalszych zawodów, a Kamil zajął 25 miejsce.

W przerwie w zmaganiach olimpijskich uczniowie spotkali się z ministrem spraw zagranicznych a zarazem profesorem UW, Jackiem Czaputowiczem, który przedstawił projekt swojego wystąpienia przed Sejmem na temat założeń polityki zagranicznej Polski. Zostanie on zrealizowany w tym tygodniu a sam minister po serii pytań olimpijczyków wyraził nadzieję, że z pytaniami posłów już mu pójdzie znacznie łatwiej.

W sobotnie popołudnie rozpoczęły się egzaminy ustne przed komisjami, w których zasiedli najlepsi specjaliści z polskich uczelni od problematyki międzynarodowej i politycznej.

Kamil odpowiadał przed komisją nr 2 w składzie : prof. dr hab. Grażyna Ulicka, prof. dr hab. Bogusław Jagusiak i prof. dr hab. Jacek Nocoń. Wylosował niezbyt szczęśliwy zestaw pytań: 1. Przemiany polityczne na Białorusi, 2. Problemy demokracji pozaeuropejskich w Ameryce, Azji i Afryce. Ale jak się okazało Kamil profesjonalnie odpowiedział na trudne zagadnienia i został oceniony przez komisję maksymalną liczbą punktów!

Podsumowując Kamil wszedł do grona Laureatów, 30 najlepszych zawodników olimpiady, zajmując ostatecznie 12 miejsce w skali kraju.

Wieczór to odpoczynek po ciężkim dniu, poprzez uczestnictwo w przedstawieniu teatralnym Psie serce Michała Bułhakowa w Teatrze Współczesnym.

Niedzielny czas wypełniły liczne spotkania olimpijczyków, m. in. z ministrem nauki Jarosławem Gowinem, ministrem w kancelarii Prezydenta RP Krzysztofem Łapińskim, wicemarszałkiem Sejmu Małgorzatą Kidawą –Błońską etc.

W uroczystej gali finałowej wzięli udział Laureaci, którzy nie mogli się połapać w ilości nagród jakie były im wręczane. Kamil, jak i pozostali zwycięzcy olimpiady otrzymali m. in. nagrody finansowe, wyjazdy zagraniczne, finansowane przez MSZ, płatne staże w Sejmie oraz instytucjach europejskich, liczne nagrody rzeczowe i kursy edukacyjne oraz oczywiście indeksy na wszystkie wybrane kierunki UW.

Młodszym Hetmaniakom warto zdradzić, iż Kamil zna już temat zmienny przyszłorocznej olimpiady, który będzie dopiero ogłoszony przez Komitet Główny w czerwcu, jeśli ktoś chce zdobyć przewagę konkurencyjną nad przyszłorocznymi uczestnikami olimpiady to może z Kamilem ten wątek „obgadać”

Gratulujemy jeszcze raz sukcesu Kamilowi Kaczmarkowi i jego opiekunowi merytorycznemu profesorowi Grzegorzowi Kobylskiemu.

http://www.owpsw.edu.pl/aktualnosci/

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg