joomla slideshow with captions

zlota szkola calosc 2020

HETMAN ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2020!

Zlote liceum 2020

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego zajęło:
54 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących
66 miejsce
w rankingu maturalnym
40 miejsce w rankingu szkół olimpijskich

czytaj więcej...

Gry strategiczne„Veni, vidi, vici” Juliusza Galiusza Cezara, w dosłownym tłumaczeniu znaczy przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem. Tymi słowami możemy opisać ostatnią sobotę, podczas której reprezantacja naszej szkoły wyruszyła do Warszawy na ostatni turniej gry bitewnej „Wrzesień 1939” kończący ligę. Turniej odbył się w wyjątkowym miejscu, mianowicie w Muzeum Wojska Polskiego, pomiędzy wystawami mundurów polskich żołnierzy, a innymi eksponatami z okresu II wojny światowej. W takiej scenerii młodzież stoczyła decydującą bitwę w wojnie o replikę ułańskiej szabli. 

 

 

modelarniaKlub sportowy UKS Hetman - sekcja modelarstwa i gier strategicznych - rozpoczął w minionym tygodniu cykl spotkań promujących system ,,Wrzesień 1939’’ w szkołach podstawowych regionu. W każdy czwartek, aż do świąt Bożego Narodzenia, odwiedzimy blisko 1000 uczniów, dzieląc się wiedzą i zachęcając do uczestnictwa w zajęciach w naszym klubie. O korzyściach płynących z naszej pasji pisaliśmy już wielokrotnie. Kreatywność, korelacja międzyprzedmiotowa, rozwijanie zdolności manualnych, terapia zajęciowa, lekcja patriotyzmu, wreszcie świetna zabawa na wysokim poziomie, to nasze atuty.

M2W minioną sobotę i niedzielę w komnatach Zamku Królewskiego w Sandomierzu odbyły się Mistrzostwa Polski Mikromodeli klasy C Naviga. Już trzeci raz impreza tej rangi zorganizowana została w nadwiślańskim grodzie. A jak podkreśla organizator, p. Tomasz Ciach – nie jest łatwo uzyskać prawo do organizowania spektakularnego wydarzenia na szczeblu krajowym. Licznie przybyli amatorzy modelarstwa oraz zainteresowani imprezą zwiedzający mogli zobaczyć ok. 350 modeli, wśród nich w konkursowe szranki stanęło 30 najlepszych prac.

pobraneJuż w przyszły tygodniu, 25 października, odbędzie się w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu konferencja p.t. „Edukacja regionalna podstawą kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych”. Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego i Podkarpacki Kurator Oświaty. Z dużą satysfakcją odnotowujemy fakt, że to wydarzenie naukowe współtworzyć będą również nauczyciele i uczniowie „Hetmana”. Wśród prelegentów znalazł się bowiem pan Tomasz Ciach, który wystąpi z wykładem „Młody człowiek a patriotyzm na podstawie gry strategicznej „Wrzesień 1939” – nowe narzędzie dydaktyczne”. Zaś atrakcją konferencji niewątpliwie będzie pokaz gry strategicznej dotyczącej kampanii wrześniowej, której elementy wykonali nasi szkolni modelarze. (rd)

23Grupa uczniów należąca do UKS Hetman wypoczywa na obozie warmingowo-historyczym w Juracie. Obóz został zorganizowany we współpracy z Pracownią Mikromodeli i Gier Strategicznych "Strateg" z Domu Kultury Śródmieście w Warszawie. Obóz poświęcony jest grom historycznym, modelarstwu i historii wojskowości, a w szczególności wojskości Półwyspu Helskiego.

 

65055386 330843351144023 2477428979913457664 n 122 czerwca 2019 roku odbyła się w HETMANIE III edycja Ogólnopolskiej Ligi Historycznej Gry Bitewnej ,,Wrzesień 1939’’. W dwu kategoriach juniorów(do 16 lat) i seniorów uczestniczyło w niej 32 graczy w tym nasi uczniowie i członkowie UKS Hetman. Zmagania były emocjonujące i stały na najwyższym poziomie sportowym. Niekwestionowanym sukcesem tej edycji dla UKS HETMAN było II miejsce Franciszka Ciacha (SP 10 w Tarnobrzegu) w kategorii juniorów i V Jędrzeja Tłustego (I SLO W Tarnobrzegu) w seniorach. Dodajmy, że Franciszek (9 lat) jest najmłodszym graczem a jak widać radzi sobie doskonale. Tarnobrzeg zapadł w pamięci wszystkich uczestników bardzo pozytywnie . Dzięki pomocy Pana Dyrektora Pawła Dobrowolskiego i Urzędu Miasta Tarnobrzega zawody odbyły się w klimatyzowanych salach I Społecznego Liceum, co w tych warunkach pogodowych było wielką ulgą dla wszystkich. Na koniec była pizza i cenne nagrody.

56381640 2679835202032392 3475767292912992256 nW sobotę 22 czerwca w godzinach 11.00 - 17.00 w naszej szkole odbędzie się VIII Turniej Historycznej Gry Bitewnej „Wrzesień 1939”, który jest trzecim z cyklu LIGI WRZESIEŃ 1939. Po raz pierwszy do Tarnobrzega przyjadą gracze z całej Polski, więc na pewno nie zabraknie ciekawych pojedynków!

Hetmaniacy opracowali już taktykę, zorganizowali swoje armie, rozgrzali silniki oraz zgromadzili amunicję. Pola bitew już czekają!

54521321 2234000386918399 4895421926052200448 n 3To był wspaniały turniej. Pierwszy z cyklu Ligi - Wrzesień1939. W minioną sobotę mieliśmy zaszczyt reprezentować szkołę w pierwszej ogólnopolskiej Edycji Ligi Gry Bitewnej Wrzesień 1939 , która odbyła się w Pracowni Gier Strategicznych w Warszawie. 32 zawodników rywalizowało w grupie seniorów i juniorów. Szkolny Klub Sportowy Hetman wystawił 5 seniorów (Jakuba Kościelniaka, Jędrzeja Tłustego, Igora Nowińskiego, Jakuba Snopkowskiego, instruktora Tomasza Ciacha) i 3 juniorów (Michała Lipczyńskiego, Kamila Śliwińskiego i Franciszka Ciacha).

AK 08Z przyjemnością zawiadamiamy, że kolejny etap wdrażania naszego hetmańskiego projektu ,,Wrzesień 1939’’ jest już za nami. Tym razem UKS Hetman zorganizował dwa turnieje. Pierwszy 2 grudnia w Porcie Kultury w Sandomierzu, drugi 8 grudnia podczas pierwszej wystawy modelarskiej w Tarnobrzegu. Z szeroką fotorelacją z tych imprez zapoznacie się poniżej.

AK 03W dniach 28-30 września na zamku królewskim w Sandomierzu odbyły się Mistrzostwa Polski Mikromodeli Klas C NAVIGA. Nie zabrakło na nich hetmańskiego akcentuorganizatorem i głównym prowadzącym imprezy był pan Tomasz Ciach, nauczyciel historii w naszej szkole a przede wszystkim wielokrotny medalista mistrzostw świata, Polski i Europy w modelarstwie okrętowym. Z roku na rok wydarzenie zyskuje coraz większą popularność, gdyż wzbogacane jest o wystawę nowych modeli twórców z całej Europy.

Mistrzostwa Polski Mikromodeli 1Pod koniec września w Sandomierzu odbyły się Mistrzostwa Polski Mikromodeli klas C ,,Naviga". Uczniowie z naszego Hetmana brali czynny udział w tym świecie modelarstwa.Dziś zamieszczamy początek ralacji z ogólnopolskiego miesięcznika ,,Modelarz", która przybliży wam tematykę i może skłoni do pracy w szkolnej modelarni.


Zajęcia w każdy poniedziałek 15-17.

Zapraszamy.

Mistrzostwa Polski MikromodeliZakończone w niedzielę, 1 października,  Mistrzostwa Polski Mikromodeli klas C Naviga, które rozegrano na Zamku Królewskim w Sandomierzu, okazały się wyjątkowo udane dla hetmańskiego modelarza, nauczyciela historii i wychowania fizycznego, pana Tomasza Ciacha. Do swojego - i tak już wyjątkowo bogatego - zbioru mistrzowskich medali może dołączyć dwa nowe trofea: srebro za model „CUTTY SARK”  oraz  Grand Prix Wydawnictwa JSC za najlepszy model zbudowany do linii wodnej („HMS Penelope”).  Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych świetnych wyników na imprezie najwyższej rangi - Mistrzostwach Świata, które mają się odbyć w Sandomierzu już za rok!

Mistrzostwa Polski Mikromodeli 1W dniach 29 września - 1 października 2017 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyły się Mistrzostwa Polski Mikromodeli klas C Naviga. Na tym wyjątkowym wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli naszej szkolnej modelarni oraz ich instruktora, pana Tomasza Ciacha – współorganizatora tej prestiżowej imprezy, prezesa Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych DRAGON. Zaprezentowane na wystawie modele pięknie współgrały z aurą zamkowych komnat oraz szantowym klimatem wykonywanych przez młodzież piosenek. Wśród wykonawców prezentował się chór z Liceum Katolickiego w Sandomierzu oraz nasi soliści: Julia Roman, Kasia Moliszewska, Natalka Ciecierska i Kuba Mazur. Całemu wydarzeniu czujnie przyglądali się hetmańscy dziennikarze.  Czekamy na ich reportaż na ten temat w inauguracyjnym odcinku Telewizji Hetmańskiej. Organizatorom gratulujemy znakomitego pomysłu i trzymamy za słowo, że za rok w sandomierskim Zamku odbędą się Mistrzostwa Świata Mikromodeli! 

klubmodelarskiSerdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty modelarskie, które odbywać się będą w budynku Hetmana przy ul. Dominikańskiej 7, w każdy poniedziałek w godzinach od 15.15 do 17.00. Zajęcia prowadzone są przez wicemistrza świata p. Tomasza Ciacha. Zainteresowanych dołączeniem do grupy prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły: 822 79 84 lub instruktorem: 697 031 616.

 

 

 

tciachOd 29 września do 1 października na Zamku Królewskim w Sandomierzu odbędą się Mistrzostwa Polski Mikromodeli. Ostatni weekend września przyciągnie do królewskiego miasta modelarzy z całego kraju bo jak dowiadujemy się od prezesa Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych 'Dragon' i tym samym nauczyciela historii w naszej szkole pana Tomasza Ciacha to pierwsza tak wysokiej rangi modelarska impreza w Sandomierzu .

Wydarzenie ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu rywalizacji modelarskiej, jak również zaprezentowanie wszystkim zwiedzającym piękna modelarstwa.

 

mk002 hms victory nr 41 1024Trzecie poszycie

Jest to ostatnia warstwa poszycia okrętu, która odpowiada za końcowy wygląd kadłuba. Najistotniejsze jest poprawne odwzorowanie zarysu desek, zgodnie z układem przedstawionym w planach modelarskich. Warstwa ta wykonana jest ze stosunkowo cienkiego papieru. Przy użyciu twardego i ostrego narzędzia nacięte zostały przerwy między poszczególnymi deskami. Następnie pasy poszycia doklejane są do kadłuba klejem BCG, który doskonale sprawdza się w tym zastosowaniu.

Pracy do wykonania na tym etapie jest bardzo dużo, ponieważ każda deska ma zaledwie 2mm grubości. W sumie do odwzorowania jest około 30 rzędów desek na każdej burcie. Zostaną one następnie pomalowane na charakterystyczne dla tego okrętu żółto-czarne kolory. Poniżej linii wody kadłub będzie już oklejany blaszkami miedzi. Mimo wszystko zanim dojdę do tego etapu czeka mnie dużo pracy przy górnej połowie okrętu. Zadanie jest ciężkie i bardzo pracochłonne, ale być może za około tydzień zobaczycie już znaczny postęp w budowie.

mk002 hms victory nr 41 1024Drugie poszycie w HMS Victory zostało już ukończone. Jak mówi Tomasz, co zresztą widać także na zdjęciach, udało się nadać kadłubowi odpowiedni kształt bez szpachlowania. Oczywiście kadłub nie od razu był gładki i opływowy. Niestety przy tak szerokich i grubych pasach poszycia trzeba było poświęcić ponad 5h na samo szlifowanie. Odbywało się ono z użyciem papieru ściernego, najpierw najgrubszego, a potem stopniowo o coraz niższej gradacji. Karton po zebraniu wierzchniej, utwardzonej warstwy, staje się miękki i ciężki do szlifowania. Rozwiązaniem problemu jest klej CA(popularna kropelka), który po wsiąknięciu utwardza papier.

 

mk002 hms victory nr 41 1024Rozpocząłem już przyklejanie drugiego poszycia w HMS Victory. Części zostały podklejone na tekturę o grubości bliskiej 1mm. Różnica w stosunku do proponowanej przez Shipyard grubości 1mm, wynika z tego, że postanowiłem także wykonać trzecie poszycie. Będzie ono odwzorowane deska po desce, ale o tym więcej w dalszej części relacji.

 

 

 

 

mk002 hms victory nr 41 1024Warsztaty modelarskie funkcjonują w naszej szkole już trzeci rok i wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Szkolny klub nie próżnuje a na fanpage’u strony pojawiają się kolejne zdjęcia z postępów w budowie okrętów. Wszystkich fanów modelarstwa zapraszamy do śledzenia relacji z budowy żaglowca HMS Victory. Cyklicznie będziemy dzielić się z Wami kolejnymi etapami powstawania tego modelu. HMS Victory to jeden z najbardziej znanych okrętów. Jego budowę rozpoczęto w 1759 roku, a jego głównym projektantem był Sir Thomas Slade. Żaglowiec, który zasłynął jako okręt flagowy Admirała Horatio Nelsona w bitwie pod Trafalgarem, był jednym z największych i najsłynniejszych okrętów floty brytyjskiej przełomu XVIII i XIX wieku.

 

tciachSerdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty modelarskie, które odbywać się będą w budynku Hetmana przy ul. Dominikańskiej 7, w każdą sobotę w godzinach od 8:00 do 9:30. Zajęcia prowadzone są przez wicemistrza świata p. Tomasza Ciacha. Zainteresowanych dołączeniem do grupy prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły: 822 79 84 lub instruktorem: 697 031 616.

Warsztaty modelarskie funkcjonują w naszej szkole już trzeci rok i wciąż przybywa chętnych. Zajęcia są adresowane głównie do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum, mimo to uczestniczą w nich również licealiści oraz osoby dorosłe. Modelarstwo uczy wytrwałości, cierpliwości, spokoju, precyzji, pomaga poprawić koordynację psychiczną i ruchową. W dzisiejszym świecie, dla młodych ludzi, może być świetną forma relaksu i sposobem na wykształcenie takich cech, które pomogą osiągnąć sukcesy w nauce.

Zapraszamy, zachęcamy i… do zobaczenia już w najbliższą sobotę!

modelarniatetnizyciemW minioną sobotę postanowiliśmy zajrzeć do Klubu Modelarskiego „Hetman”. Regularnie co dwa tygodnie w salce na pięterku w nowym budynku szkoły spotykają się miłośnicy precyzyjnego wycinania i sklejania. Warsztaty funkcjonują już drugi rok i wciąż przybywa chętnych. Uczestnicy spotkań tworzą wspaniałą wielopokoleniową społeczność. Choć zajęcia są adresowane głównie do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum, to uczestniczą w nich również licealiści oraz osoby dorosłe. Najbardziej wzruszający widok przedstawiają rodzice z zaangażowaniem pracujący ze swoimi dziećmi czy dziadkowie pochłonięci wykonywaniem zadania wraz ze swoimi wnukami.

modelarnia 1024Spotkanie koła modelarskiego w najbliższą sobotę, 23 stycznia, w godzinach 9.00 - 11.00.

Wyszukiwarka

Nasza współpraca z KTS Enea Siarka Tarnobrzeg

kts logo

e-dziennik

e dzienniki logo blekitne

1% podatku dla HETMANA

plakatedukacja2016 page 001 1024

Hetmański Konkurs Nauk Społecznych

hkns

Samorząd

logo sejmik neww

Szkolna telewizja

HTV

35 mm historii i literatury

35 mm logo wth bgr

Modelarnia w Hetmanie

modelarnia logo1

Modelarnia Dragon

logo dragon

UKS

uks without background new

Pani Marta's English Club

logomarta

Koło chemiczne

ligand logo

Klub żeglarski

kubryk logo

Szkolna żaglówka

05