joomla slideshow with captions

zlota szkola calosc 2020

HETMAN ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2020!

Zlote liceum 2020

I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego zajęło:
54 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących
66 miejsce
w rankingu maturalnym
40 miejsce w rankingu szkół olimpijskich
czytaj więcej...

2W piątek 31 stycznia mieliśmy okazję wziąć udział w kolejnej edycji 35mm literatury, tym razem poświęconej gatunkowi science fiction na przykładzie filmowej adaptacji powieści Andy Weira Marsjanin, o takim samym tytule, w reżyserii Ridleya Scotta, który stoi za takimi filmowymi mega-produkcjami jak Blade Runner, Gladiator, Prometheus, czy ostatnio oglądany w serii 35mm historii Black Hawk Down. Przed seansem poruszyliśmy kilka aspektów dotyczących samego gatunku science fiction, jego ewolucji i najważniejszych reprezentantów, a także specyficznej pozycji S/F, który to gatunek w filmowej wersji funkcjonuje głównie jako „cross-over” różnych innych typów narracji, np. filmu gangsterskiego, wojennego, filmu akcji, thrilleru, horroru, filmu noir a nawet komedii romantycznej.

Zwrócilismy również uwagę na fakt, że S/F często może być zakwalifikowany jako „powieść idei”, gdzie najważniejsza jest nie tyle fabuła narracji czy jej bohaterowie, ale właśnie idee jakie ci ostatni reprezentują. W naszym przypadku nie tyle fakt, czy/w jaki sposób Mark Watney zostanie uratowany, ale cechy jego charakteru i jego podejście do swojej sytuacji, zamykające się w ideach takich jak wytrwałość, determinacja, nieugiętość, kreatywność, etc. Fabuła to równiez pretekst do quasi filozoficznych rozważań na temat sensu ludzkiego wysiłku i podróży w nieznane – tutaj nieznane miejsca obcej planety. Warto dodać, że zarówno książka jak i film są bardzo silnie umocowane w nauce, i tylko w niektórych przypadkach autorzy korzystają z licencji poetyckiej naginając zasady fizyki, co przeanalizowali uczniowie klasy 3D Piotr Chmielowiec i Łukasz Rybak. Nie sposób również nie zwrócić uwagi na wyśmienitą grę aktorską w wykonaniu Matta Damona, na którym jako kluczowej postaci spoczywa cały ciężar filmu. Po projekcji i krótkim podsumowaniu był tradycyjnie czas na sprawdzenie czy hetmańska widownia oglądała Marsjanina z uwagą. Bedą nagrody! A już teraz zapraszamy na kolejną projekcję 35mm, tym razem w edycji historycznej.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg

Wyszukiwarka

Nasza współpraca z KTS Enea Siarka Tarnobrzeg

kts logo

e-dziennik

e dzienniki logo blekitne

1% podatku dla HETMANA

plakatedukacja2016 page 001 1024

Hetmański Konkurs Nauk Społecznych

hkns

Samorząd

logo sejmik neww

Szkolna telewizja

HTV

35 mm historii i literatury

35 mm logo wth bgr

Modelarnia w Hetmanie

modelarnia logo1

Modelarnia Dragon

logo dragon

UKS

uks without background new

Pani Marta's English Club

logomarta

Koło chemiczne

ligand logo

Klub żeglarski

kubryk logo

Szkolna żaglówka

05