Lubimy rozmawiać

i hannah arendt l humaine conditionW miniony piątek, 29 marca, klasy I i II rozszerzające język polski miały okazję uczestniczyć w dwugodzinnych warsztatach poświęconych postaci wybitnej myślicielki XX wieku, Hannah Arendt. Zajęcia poprowadził filozof i tłumacz prac H. Arendt, p. Mieczysław Godyń.

W pierwszej części spotkania młodzież poznała biografię filozofki oraz popracowała nad wybranymi przez naszego gościa zagadnieniami: myślenie a dobro etyczne, czujność etyczna (sumienie) a banalność zła, dialog wewnętrzny – wartość rozmowy z samym sobą, życie w harmonii jako życie dobre.

paweł niedziewiedzW środę 16 stycznia 2019 roku, odbyło się w naszej szkole kolejne wydarzenie z cyklu: “Lubimy rozmawiać”. Klasy 1D i 1E liceum wzięły udział w spotkaniu z wiceburmistrzem Sandomierza, panem Pawłem Niedźwiedziem, wieloletnim pracownikiem samorządu. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z tajnikami pracy w samorządzie, zdobycie informacji z pierwszej ręki.

SpotkanieDnia 11 grudnia 2018 roku, na lekcji wychowania do życia w rodzinie, gimnazjaliści gościli panią dr Małgorzatę Makowską – Brzychczyk, byłą wieloletnią nauczycielkę „Hetmana”, obecnie dziekana Sandomierskiego Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu pt: „Inwestowanie energii życiowej”, a następnie przeprowadzić ożywioną dyskusję z prelegentką. Na wstępie pani Małgorzata przedstawiła wymyślone przez siebie motto, które wprowadziło w temat wystąpienia. Brzmiało ono: „Jeżeli dasz ludziom wiedzę i ona zacznie żyć – jesteś częścią ewolucji”.

Spotkanie z tłumaczką 4 2Od kilku lat w „Hetmanie” prowadzone są różnego typu zajęcia, podczas których młodzież ma okazję bliżej poznać ciekawe zawody i ludzi z niezwykłymi pasjami. W ramach cyklu „Lubimy rozmawiać” w piątek, 30 listopada, pojawił się w szkole wyjątkowy gość – pani Teresa Rosikiewicz, tłumacz przysięgły języka czeskiego. Przybyła na spotkanie opowiadała o wyzwaniach, z jakimi musi się zmierzyć tłumacz, by nie popełnić „czeskiego błędu”, a jego praca, by nie przemieniła się w „czeski film” 😊 W bardzo barwny sposób tłumaczka pokazała, jakie pułapki czyhają w języku naszych południowych sąsiadów na polskiego turystę czy na niesolidnego translatora…

Włodzimierz PapiernikW czwartek, 29 listopada, lekcje języka polskiego i historii w klasach trzecich gimnazjum, miały nietypową oprawę. Hetmańską społeczność zaszczycił swoją obecnością pan Włodzimierz Papiernik - człowiek o niezwykłym życiorysie: warszawiak (urodzony i wychowany na Żoliborzu), członek Szarych Szeregów, powstaniec warszawski, sybirak i weteran wojenny. Było to kolejne spotkanie z cyklu „Lubimy rozmawiać”, tym razem z naocznym świadkiem historii. Zdarzenia, które uczniowie znają z lektur i podręczników, mogli poznać bezpośrednio z ust czynnego uczestnika działań wojennych, w formie bardzo emocjonalnej i żywiołowej relacji. Przygody, jakie w życiu spotkały pana Włodzimierza są wręcz niewiarygodne i aż ciężko uwierzyć, że jego życiorys to nie fikcja literacka.