Lubimy rozmawiać

Spotkanie Z W. MyśliwskimW ostatni dzień maja mieliśmy niepowtarzalną okazję, by uczestniczyć w spotkaniu z Wiesławem Myśliwskim – jednym z najbardziej uznanych polskich literatów. Pisarz odwiedził Zamek Tarnowskich w celu promocji swojej najnowszej książki – „Ucha Igielnego”, której akcja, jak sam tytuł wskazuje, rozgrywa się w Sandomierzu. Nad tokiem rozmowy czuwał prowadzący spotkanie Wojciech Bonowicz, i choć samo w sobie było ono raczej krótkie (trwało niespełna godzinę), nie zabrakło na nim elokwentnych wywodów, ciekawostek z życia pisarza, czy nawet prostego żartu.

 

Eliza KarłowskaNiezwykły gość odwiedził szkołę we wtorek, 28 maja. To nasza absolwentka, Eliza Karłowska, która zdawała maturę trzy lata temu. Właśnie wróciła z Kalifornii, gdzie przebywała na rocznej wymianie studenckiej, zgłębiając tajniki sejsmologii i wulkanizmu. Eliza studiuje geofizykę na jednej z najlepszych uczelni świata, Imperial College London w Wielkiej Brytanii. Nasza absolwentka zamierza kontynuować karierę naukową w Anglii i zająć się badaniami związanymi z poszukiwaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Jacek KomudaWczoraj, 9 maja, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu – Filia nr 1 na Serbinowie odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Komudą. Pisarz znany jest z powieści i opowiadań z gatunku fantasy oraz z thrillerów historycznych („Banita”, „Bohun”, „Czarna Bandera”, „Krzyżacka zawierucha”, „Samozwaniec”, „Hubal”, „Galeony wojny”, „Jaksa”, „Westerplatte”). Z ponad dwudziestu tomów prozy Jacka Komudy największą sławę zdobył cykl „Samozwaniec”. Autor okazał się bardzo sympatycznym gawędziarzem, bawił przybyłych urokliwymi opowieściami przez ponad dwie godziny.

Jacek Komuda9 maja (czwartek) o godzinie 17:00 w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (osiedle Serbinów, ul. M. Dąbrowskiej 31 A) odbędzie się spotkanie z Jackiem Komudą, na które serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników książki, zwłaszcza historycznej. Jacek Komuda jest z wykształcenia historykiem zafascynowanym okresem Rzeczpospolitej szlacheckiej. To autor thrillerów historycznych osadzonych głównie w realiach XVII wieku, ale również designer i scenarzysta gier komputerowych. Ma w swoim powieściowym dorobku, m. in. „Bohuna” , „Hubala”, „Czarną banderę”, „Samozwańca”. „Jaksę”. Polecamy! (nan)

i hannah arendt l humaine conditionW miniony piątek, 29 marca, klasy I i II rozszerzające język polski miały okazję uczestniczyć w dwugodzinnych warsztatach poświęconych postaci wybitnej myślicielki XX wieku, Hannah Arendt. Zajęcia poprowadził filozof i tłumacz prac H. Arendt, p. Mieczysław Godyń.

W pierwszej części spotkania młodzież poznała biografię filozofki oraz popracowała nad wybranymi przez naszego gościa zagadnieniami: myślenie a dobro etyczne, czujność etyczna (sumienie) a banalność zła, dialog wewnętrzny – wartość rozmowy z samym sobą, życie w harmonii jako życie dobre.