Małgorzata Makowska Brzychczyk 1W ramach cyklu spotkań „Lubimy rozmawiać” poznajemy ciekawych ludzi. Tym razem naszym gościem była Pani dr Małgorzata Makowska – Brzychczyk, dziekan Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, edukator, tłumacz z języka angielskiego, wieloletni nauczyciel w „Hetmanie” i przyjaciel szkoły, wreszcie – niezwykły człowiek wielu pasji. Pretekstem do zorganizowania spotkania stał się przekład książki T.M. Finsera „Szkoła jest podróżą”. Ta ciekawa pozycja propagująca ideę wolnych szkół waldorfskich mogła ukazać się drukiem dzięki zaangażowaniu i pracy „pro publico bono” wielu osób. Pani Małgorzata Makowska – Brzychczyk była jedną z nich - dokonała świetnego przekładu owej książki.

 

W trakcie spotkania dzieliła się z przybyłymi swoimi refleksjami na temat pracy tłumacza i przyjemności, jaką czerpała z kontaktu z przekładanym tekstem. Opowiadała o specyfice szkół waldorfskich. Przypomniała uczniom trzy zasady nauki powodujące, że „życie rozkwita”: 1. Istoty ludzkie w naturalny sposób różnią się od siebie. 2.Ciekawość to siła napędowa wszelkiego sukcesu. 3. Życie ludzkie z natury swej jest twórcze (Sir Ken Robinson). Nasz gość przedstawił również inne aspekty pracy translatora na przykładzie własnej działalności tłumaczeniowej na stronach TED. Można tam tłumaczyć na język ojczysty filmy i w ten sposób dzielić się swoją wiedzą z innymi. Pomiędzy informacjami o pracy tłumacza prowadząca spotkanie przemycała wiele cennych życiowych rad, np. Dlaczego warto dzielić się wiedzą z innymi? Dlaczego tak ważny jest harmonijny rozwój intelektu, ciała i emocji? Co powoduje, że życie rozkwita? Każdy więc znalazł coś dla siebie.

Ciekawych zachęcam do lektury książki „Szkoła jest podróżą” (egzemplarz z dedykacją od tłumaczki jest w bibliotece szkolnej). (nan)

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg