Jacek KomudaWczoraj, 9 maja, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu – Filia nr 1 na Serbinowie odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Komudą. Pisarz znany jest z powieści i opowiadań z gatunku fantasy oraz z thrillerów historycznych („Banita”, „Bohun”, „Czarna Bandera”, „Krzyżacka zawierucha”, „Samozwaniec”, „Hubal”, „Galeony wojny”, „Jaksa”, „Westerplatte”). Z ponad dwudziestu tomów prozy Jacka Komudy największą sławę zdobył cykl „Samozwaniec”. Autor okazał się bardzo sympatycznym gawędziarzem, bawił przybyłych urokliwymi opowieściami przez ponad dwie godziny.

Cierpliwie i dowcipnie mówił o początkach swojej kariery artystycznej, szlifowaniu stylu pod okiem najlepszych (m.in. krytycznego wobec debiutantów Andrzeja Sapkowskiego), pracy nad grą fabularną „Dzikie Pola” czy pisaniu scenariuszy do gier komputerowych (np. „Wiedźmin i Earth 2160”). Wspominał o swojej pasji historycznej objawiającej się nie tylko w tematyce tworzonych dzieł, ale również w aktywnym udzielaniu się w pracach grup rekonstrukcyjnych. I mimo iż Jacek Komuda nie przyjechał na tarnobrzeskie spotkanie – jak zwykł to często robić – konno oraz w stroju z epoki, to opowiadał tak barwnie o wybranych z dziejów ciekawych, kontrowersyjnych, tajemniczych faktach jako kanwie dla swoich powieści, że publika szybko wybaczyła mu brak szlacheckiego kontusza i karabeli. Prozaik przyznał, że choć oceniał zawsze Henryka Sienkiewicza jako mistrza stylu i gatunku, jednak sam chciał pójść inną, własną pisarską drogą, którą wyznaczyły mu raczej utwory Łozińskiego czy Hena. Podkreślał, że pracę nad każdą książką poprzedza solidną analizą materiałów z epoki, w której bardzo pomaga mu historyczne wykształcenie, bowiem nie stanowi dla niego problemu ocena wartości źródeł. Czytelnicy ciekawi też byli szczegółów co do najnowszej książki Komudy – „Westerplatte” (ukaże się we wrześniu tego roku).

Serdecznie polecam utwory tego autora, na pewno zostaną wkrótce zakupione do naszej szkolnej biblioteki. (nan)

A oto specjalna dedykacja, jaką uczniowie otrzymali od pisarza: „Dla Czytelników z Hetmana – Jacek Komuda”:

dedykacja od Jacka Komudy