SamurajeDziś, na lekcji wychowawczej, mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej „Katana Tarnobrzeg”. Podczas tych warsztatów udało nam się zobaczyć, jak wyglądały tradycyjne japońskie stroje oraz dowiedzieć się więcej na temat kultury tego kraju. Zaprezentowano nam również walkę w samurajskim stylu, a ochotnicy mogli nawet przymierzyć zbroję. Poznaliśmy również japońskie zwyczaje i ich genezę, np. herbatę pijało się tam w specjalnych domach, pozbawionych ozdób, aby całkowicie skoncentrować się na procesie parzenia i delektowaniu się jej smakiem.

Samuraje 2Dowiedzieliśmy się, że jeden z shōgunów nakazał mijanie się lewą stroną, w celu uniknięcia pojedynków, przez co do dzisiaj w Japonii jest ruch lewostronny. Intrygująca była również informacja, że pijąc w domu nieznajomych, Japończycy trzymali naczynie z napojem tak, by móc cały czas obserwować towarzyszy, w ten sposób mogli nie obawiać się ataku ze strony gospodarzy. Najbardziej zaimponował nam fakt, iż każdy w grupie „Katana” własnoręcznie wykonuje swoje stroje, z niezwykłą dbałością o detale. Ogromne wrażenie zrobiła na nas wiedza naszych gości oraz pasja, z jaką ją przekazywali. W ten sposób spędziliśmy godzinę w XVI- wiecznej Japonii. Serdecznie dziękujemy i liczymy na więcej takich lekcji historii! (MR)

AK_01.jpg AK_02.jpg AK_03.jpg AK_04.jpg AK_05.jpg AK_06.jpg AK_07.jpg AK_08.jpg AK_09.jpg AK_10.jpg AK_11.jpg AK_12.jpg AK_13.jpg AK_14.jpg AK_15.jpg AK_16.jpg AK_17.jpg AK_18.jpg AK_19.jpg AK_20.jpg AK_21.jpg AK_22.jpg AK_23.jpg AK_24.jpg AK_25.jpg AK_26.jpg AK_27.jpg AK_28.jpg AK_29.jpg AK_30.jpg