Spotkanie z Jackiem ŁapińskimDnia 30 stycznia 2020 roku uczniowie klas I „a” i II „a” mieli przyjemność wziąć udział w spotkaniu z panem Jackiem Łapińskim – pisarzem, prawnikiem i nauczycielem akademickim. Jest on autorem książek: „Dlaczego warto czytać?” i „Jak być lepszym”.

Na wstępie autor przedstawił się w nietypowy sposób, mówiąc, że jest dwoma duchami: jednym dobrym i jednym złym. Oba są tak samo silne, ale wygrywa ten, którego lepiej „nakarmi”. Dobry duch żywi się życzliwym słowem (a nie obgadywaniem), ciekawym spotkaniem, interesującą rozmową z człowiekiem. Wnioskiem, który każdy z uczniów powinien z tego przykładu wyciągnąć, było to, że jeśli chcemy być szanowani, sami powinniśmy darzyć szacunkiem inne osoby.

Następnie autor zadał wiele pytań – niektóre tylko po to, by sprawdzić, czy uczniowie słuchają wykładu, a inne były potrzebne do dalszej rozmowy, np. kim chcielibyśmy być w przyszłości. Odpowiedzi były przeróżne. Jedni zamierzali być lekarzami, inni prawnikami, a jeden z uczniów oświadczył, że marzy mu się profesja spawacza. To pytanie miało na celu uświadomienie słuchaczom, że do wszystkiego można w życiu dojść, pod warunkiem, że towarzyszy temu ciężka praca. Zdobywanie wiedzy wiąże się z lekturą książek, która jest niezbędna do osiągnięcia zamierzonego celu.

Kolejną kwestią, którą poruszył wykładowca, była wartość i moc książek. Dla niektórych książki to makulatura lub przedmioty, na których jedynie zbiera się kurz. Trafnym stwierdzeniem było porównanie książki do spadochronu, ponieważ samo jej posiadanie nic nie daje, dopóki się jej nie otworzy. Wszyscy uczestnicy wykładu mogli utwierdzić się w przekonaniu, że czytanie wzmacnia psychicznie i korzystnie wpływa na rozwój emocjonalny.

Na spotkaniu nie obyło się bez przeliczenia czasu, jaki młodzież spędza na nauce i na patrzeniu w ekran komórki, komputera lub telewizora. W gruncie rzeczy okazało się, że te czasy są zbliżone.

Dwa wnioski, które każdy powinien wynieść ze spotkania, to: warto czytać dla siebie, a wolny czas poświęcać pasji i rozwojowi.

Ania Paczocha I „a”