listopad2018Liście opadły, przyszły pierwsze mrozy, a nawet i śnieg potrafił nas zaskoczyć w minionym miesiącu. Ocen przybywa, wiedzy również, tylko do studniówki dni coraz mniej (oj szykują się kreacje!)…

Listopad rozpoczął się nostalgicznie, wspomnieniem tych, którzy odeszli, a jednak trwają w wiernej pamięci, jak choćby profesorowie Hetmana: Józef Salik i Piotr Madej. Cały prawie miesiąc upłynął pod znakiem świętowania 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Piękny polonez w wykonaniu gimnazjalistów, nietypowe spotkanie na zamku, wspominanie najważniejszych postaci minionego stulecia, także naszych bliskich, którzy mieli wpływ na kształtowanie Dużej i Małej Ojczyzny, gry strategiczne (Bitwa pod Osiekiem) z kociołkiem grochówki w tle – tak Hetman uczcił tę nadzwyczajną rocznicę.

Na długo w pamięci pozostanie piękny koncert „Na hetmańską nutę”, który wspólnym śpiewem zintegrował kilka pokoleń hetmańskiej rodziny, licznie bowiem przybyli dziadkowie i rodzice naszych uczniów oraz przyjaciele Szkoły. Połączyło nas także odkrywanie wybitnych postaci minionego stulecia, po którym okazało się, że opinie młodzieży i kadry są dość zbieżne w ocenie wybitnych Polaków.

Mieliśmy też okazję brać udział w żywych lekcjach historii, oglądając wystawy poświęcone „Tarnobrzeskim drogom do Niepodległości” oraz strajkowi i pacyfikacji kopalni Wujek, uczestnicząc w spektaklu „Żyd na beczce” i spotykając się z ciekawym człowiekiem, p. Włodzimierzem Papiernikiem, powstańcem i Sybirakiem.

Der November ist natürlich ein sehr interessanter Monato tym mógł się przekonać każdy obecny 21.11. w szkole, poznając w tym dniu niemieckie zwyczaje i smaki. O przepis na Kartoffelsalat można zapytać w każdej klasie, norymberskim pierniczkiem czy korzennym ciasteczkiem poczęstuje się każdy.

Świetnie wystartował nowy cykl „35 mm literatury”, a film „The Great Gatsby”, oglądany w oryginalnej wersji językowej, podsumowany został „so we beat on, boats against current”.

Wiele emocji kosztowało wszystkich wspieranie naszej absolwentki Diany Ciecierskiej, by doszła do półfinału The Voice of Poland. Szkoda, że niewiele zabrakło jej do finału. Dla nas i tak Diana była najlepsza…

Z wielkimi również emocjami wiernie kibicowaliśmy drużynie KTS Enea Siarka Tarnobrzeg w meczu z czeskim klubem SKTS Hodonin. Choć nasze zawodniczki uległy w tym meczu przeciwniczkom, to i tak zakwalifikowały się do ćwierćfinału Ligi Mistrzyń.

Sejmik przekonał nas, że burak i piernik mają wiele wspólnego, a o byciu postacią z baśni czy filmu każdy marzył od małego, stąd na szkolnym holu było wiele czarujących księżniczek, Myszek Miki oraz innych Super Bohaterów. Na dyskotece andrzejkowej, urozmaiconej tradycyjnymi wróżbami, bawiło się wiele osób, spontaniczna „Belgijka” stała się już popisowym hetmańskim tańcem. Przeprowadzone wybory odświeżyły skład Sejmiku Uczniowskiego i po ciekawej kampanii wyborczej możemy niewątpliwie spodziewać się nowych pomysłów.

O tym, że w Szkole jest wiele talentów, pokazał rozstrzygnięty przy okazji świętowania Odzyskania Niepodległości Szkolny Konkurs Artystyczny. 14 osób stało się jego laureatami w kategoriach: plastycznej, literacko-dziennikarskiej i filmowej. Ponadto nasze uczennice zostały laureatkami Miejskiego Konkursu Piosenek i Pieśni Patriotycznych, finalistkami VI Dyktanda Niepodległościowego. Szachiści zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego, z jak najlepszej strony pokazali się również pływacy, uzyskując awans do finału Licealiady. Gimnazjaliści zaś pokonują etapy rejonowe konkursów przedmiotowych.

Nie zapominajmy też, że działa szkolna telewizja HetManiak (odsłony można sprawdzić na stronie Szkoły lub na kanale YouTube), funkcjonuje pomoc koleżeńska, a uczyć się można w bibliotece, w plenerze, ale też i w przychodni weterynaryjnej. O tym, że warto także znać parę czeskich słów, by nie popełnić pomyłek językowych, przekonała nas p. Teresa Rosikiewicz, np. by nie dziwić się, że,  umawiając się z Czechem na kvĕten, spotkamy się w maju. Ponadto również ciekawie mówiła o codziennej i niecodziennej pracy tłumacza, czym mogła zainspirować niektórych uczniów zastanawiających się nad wyborem przyszłego zawodu.

Grudzień wszystkim pachnie  świętami, a nam... chemią. Szykuje się w nim bowiem promocja chemicznych różności - Dzień Biologów Chemików, Fizyków oraz promocja tomiku Chimica Varia". A czy poza tym Mikołaj nam coś przyniesie, przekonamy się w najbliższym czasie.