grudzieńSpadła ostatnia kartka z kalendarza 2018 roku... Podsumowując grudzień, nie można nie wspomnieć, choć krótko, o całym minionym roku. O tym, że był to dobry czas dla „Hetmana”, świadczą sukcesy odniesione w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, wspaniałe wyniki egzaminów gimnazjalnych, na 100 procent i rewelacyjnie zdane matury, wysokie miejsca w różnych rankingach, świetna rekrutacja do klas pierwszych…a przede wszystkim ciągły rozwój Szkoły, nie stoimy bowiem w miejscu, cały czas „coś” się dzieje. Tworzymy jedną wspólnotę, w której małe radości poszczególnych osób są powodem do zadowolenia dla wielu. Oby i kolejny rok, dający nowe możliwości, przyniósł ich spełnienie. Ale nic się nie zdarzy, jeśli sami o to nie będziemy zabiegać i nie wyjdziemy szczęściu naprzeciw…

A jaki był grudzień? Z pewnością pachnący chemią i świętami…

Niesamowitym widowiskiem była już VII Noc Chemików, Biologów i Fizyków, a płonące ognie, kipiące mikstury, efektowne dźwięki i światła to nie senne wizje, lecz hetmańskie znaki firmowe. Chemiczne ognienie – takim tytułem został obdarzony Wieczór Autorski, promujący „Chimica varia” - szósty tomik z Biblioteki Hetmana. Rozmowa z autorami, pokaz żonglerki wpleciony w „chemiczny” koncert, pokazały, jak można rozwijać swoje pasje (literackie, malarskie), łączyć je z chemią dosłownie i metaforycznie. Ciekawym też przeżyciem była wyprawa w kosmos, czyli zajęcia w Mobilnym Planetarium, obserwacje ciał niebieskich Układu Słonecznego, Drogi Mlecznej, a nawet przymiarki do lądowania na Marsie.

Niezapomniane z pewnością pozostaną spotkania z ciekawymi ludźmi – p. Małgorzatą Makowską – Brzychczyk i p. Joanną Solarską – Kusz, gdyż od nich mogliśmy się dowiedzieć, jak inwestować życiową energię, poczuć własną wartość, rozwijać się, a w konsekwencji zmieniać siebie i świat. Zajęcia te będą kontynuowane według potrzeb uczniów i możliwości prowadzących.

Nowy Sejmik Uczniowski zaprezentował się nam jako niezawodna ekipa pomocników świętego Mikołaja, a Dzień Herbaty i Herbatnika pokazał, że członkom SU zależy na integracji szkolnej społeczności i że właściwe osoby znalazły się na właściwych miejscach.

Negatywne skutki uzależnień, niekonwencjonalne potyczki „Zdrowych” i „Nałogowców” mogliśmy obserwować podczas akcji „Contra nałogom”. Szkolny Dzień Wolontariatu z kolei potwierdził, że „Hetman” od dawna działa w wolontariacie, a wolontariat dobrze działa w „Hetmanie”. Pomoc innym to nie tylko piękne i wzniosłe słowa, ale konkretne rzeczy dla zwierząt, zbiórka dla potrzebujących (tym razem wysoka kwota przeznaczona „Dla Eryka”) oraz wsparcie w nauce. Przy okazji szkolnych działań dobrze też było się dowiedzieć, jak cenna jest każda kropla krwi i przekonać się, że razem możemy np. pokonać różne nowotwory.

Miłe informacje z tego miesiąca wiążą się z kwalifikacjami naszych uczniów do etapów rejonowych olimpiad przedmiotowych: z geografii, chemii, historii, fizyki i ekonomii. Angliści pojadą na dalsze zmagania do Lublina, a miłośniczka języka francuskiego do Krakowa. Mamy też osoby specjalizujące się w zawiłościach prawnych, ogarniające" zmiany zachodzące w kraju i świecie, a z powodzeniem startujące w Olimpiadach: Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Wiedzy o Prawie oraz Wiedzy o Państwie i Prawie, Losy Żołnierza i Oręża Polskiego. Gimnazjaliści zostali zakwalifikowani do finału Konkursów Przedmiotowych: z języka polskiego, historii i języka francuskiego, a dwie uczennice do Olimpiady Matematycznej Juniorów. To, że warto walczyć o olimpijskie finały, potwierdza Kamil Kaczmarek, tegoroczny stypendysta MEN. Niewątpliwym sukcesem są debiuty literackie młodego pokolenia w różnych konkursach. Można też jednak cieszyć się z próby poetyzowania na zwykłej lekcji oraz  zachwycać się niespodzianką - świątecznym teledyskiem.

Z dumą również możemy mówić o sukcesach indywidualnych i sztafetowych naszych pływaczek w Finale Wojewódzkim Licealiady. Warto docenić zapał startujących w zawodach piłki siatkowej oraz finalistów Wojewódzkiej Licealiady w Szachach Drużynowych.

III Memoriał Pływacki im. Józefa Salika zgromadził 47 zawodników, w 5 konkurencjach, i liczną widownię na trybunach. Najlepiej uczciliśmy pamięć zmarłego Profesora, pokazując, że trwa mens sana in corpore sano („w zdrowym ciele zdrowy duch”).

Ostatni grudniowy tydzień nauki w „Hetmanie” upłynął pod znakiem egzaminów semestralnych. Dla wszystkich był to dobry sprawdzian wiedzy przed końcem semestru, a gimnazjaliści i maturzyści mogą śmiało mówić, że po taaaaakich zadaniach niestraszne im końcowe egzaminy!

Podczas opłatkowego spotkania przekonaliśmy się, że święta to czas bliskości, dobrych życzeń i intencji, a przede wszystkim pielęgnowania pięknych, polskich tradycji. Oby składane życzenia spełniły się w Nowym Roku! Wszystko się zdarzyć może…