Styczeń2019„Styczeń rok stary z nowym styka, czasem zimnem do kości przenika, czasem w błocie utyka” – to polskie przysłowie potwierdziło się w minionym miesiącu. Nowy Rok przyniósł nie tylko pogodowe wyzwania, lecz także potwierdzenie, że warto było się starać w pierwszym semestrze, by wyniki klasyfikacji były na dobrym poziomie. W tym wszystkim wyróżnia nas niewątpliwie mistrzowska marka Hetmana, czyli tytuł „Złotej Szkoły” zdobyty w Ogólnopolskim Rankingu Perspektyw 2019. 34 miejsce w Polsce w rankingu ogólnym liceów ogólnokształcących, 2 na Podkarpaciu, a 1 w kategorii wyników maturalnych, to powód do dumy dla całej hetmańskiej społeczności, a także dla naszego miasta.

Dla maturzystów był to niezapomniany miesiąc ze względu na pierwszy dorosły bal – Studniówkę. Młodzi ludzie zdali też pierwszy egzamin z dojrzałości, wspaniałe bowiem zachowali się wobec sytuacji zaistniałej w Gdańsku - minutą ciszy uczcili pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. Piękne fryzury, olśniewające kreacje, zgrabne figury widać było w niepowtarzalnym układzie poloneza, połączonego z walcem angielskim. Radość tego wieczoru i zabawa do rana pozwoliły na chwilę zapomnieć, że… już za 100 dni matura. Każdy kolejny dzień to jednak wyzwanie, by powtarzać, rozwiązywać pojedyncze zadania i całe arkusze, a nawet doczytać nieprzeczytane lektury...

Wiele pozytywnych informacji docierało do nas z komitetów okręgowych ogólnopolskich olimpiad. Świetnie spisali się już historycy, biolodzy, angliści i uczestnicy Olimpiady Statystycznej oraz Podkarpackiego Konkursu Chemicznego. Na ostateczne awanse do eliminacji centralnych musimy jeszcze trochę poczekać. Nadal będziemy trzymać kciuki za zakwalifikowanych do udziału w etapach okręgowych Olimpiady Chemicznej, Geograficznej, Literatury i Języka Polskiego, Olimpiady Matematycznej, Przedsiębiorczości i Wiedzy Ekonomicznej. Wielkie gratulacje należą się gimnazjalistom, a zwłaszcza miłośniczkom języka francuskiego, z których jedna została laureatką, a druga finalistką Konkursu Przedmiotowego z Języka Francuskiego, organizowanego przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Uczniowie naszego gimnazjum stanęli również do finału konkursów z języka polskiego, angielskiego i historii. Nie ma jednak jeszcze ostatecznych wyników. Cierpliwie więc czekamy…

Rada Szkoły nagrodziła stypendiami 14 osób za działania podjęte i zrealizowane w poprzednim roku szkolnym. Nagrody te trafiły do tych, którym przede wszystkim chciało się robić więcej niż trzeba, nie dla siebie, ale służąc pomocą innym i integrując całe hetmańskie środowisko.

Dobrze wiemy, że młodzież nie tylko zgłębia wiedzę w typowy lekcyjny sposób, ale też może się świetnie uczyć poprzez udział w różnych szkolnych inicjatywach. W Dniu Języka Rosyjskiego przekonaliśmy się, że wiele osób mówi po rosyjsku, a język ten rozumieją prawie wszyscy. Okolicznościowe plakaty, ciekawe quizy, śpiewy karaoke, smaczne słodkości i wyśmienity czaj to tylko posmak niezwykle interesującej kultury. Może następna szkolna wycieczka wyruszy za wschodnią granicę kraju? Sympatycy języka angielskiego mogli zaś podążać po Londynie śladami Sherlocka Holmesa, wraz z nim, metodą dedukcji, odkryć seryjnego mordercę, a przede wszystkim ćwiczyć rozumienie oryginalnego języka podczas projekcji filmu w ramach projektu „35 mm literatury”. Warto także było spotkać się z przedstawicielami Straży Pożarnej i przekonać się, jak groźny może być czad - cichy zabójca. Do tego, że ciekawa jest praca urzędnika państwowego, przekonał nas wiceburmistrz Sandomierza, podpowiadając przy tym, jak sprawnie załatwić wiele spraw urzędowych. Na warsztatach coachingowych natomiast tym razem poruszone były problemy związane z depresją, z którą współcześnie boryka się wiele młodych osób. Nie umknęło nam też spotkanie w Muzeum Historycznym, poświęcone 80 rocznicy śmierci Romana Dmowskiego.

Duch sportowy nie ginie w Hetmanie, co widać było w sportowych kreacjach przygotowanych „poświątecznie w dresie”. Wspaniale zaprezentowali się nasi koszykarze, zajmując pierwsze miejsce w Powiatowej Licealiadzie. Dobrze wypadliśmy też podczas Mistrzostw Tarnobrzeskich Szkół na Ergometrze Wioślarskim. Niektórzy nasi sportowcy pretendują do tytułu - Talent Roku - w Plebiscycie Sportowym „Echa Dnia” - powodzenia, chłopcy! Inni zaś znakomicie popisali się swymi umiejętnościami gry w tenisa w Turnieju o Puchar Prezesa TSTO.

O tym, co dzieje się w Hetmanie, poczytać można było również w lokalnej prasie (Tygodnik Nadwiślański, Echo Dnia), na portalach internetowych (tarnobrzegtuzyjemy.pl; nadwisla24.pl; rta24.pl), zobaczyć w gablotce przed szkołą oraz w Lokalnej Telewizji i kolejnej odsłonie Telewizji HETMANIAK.

Gimnazjalistów i ósmoklasistów, z Tarnobrzega i okolic, zapraszamy do udziału w I Hetmańskim Konkursie Nauk Społecznych. Warto wziąć w nim udział z wielu względów (szczegóły w zakładce DLA UCZNIA)!

Wszystkim natomiast życzymy, by wraz z nadchodzącą wiosną, wypoczęci po zimowych feriach, śmiało realizowali swe noworoczne postanowienia i plany. Może uda się zrobić ciekawy projekt, poprawić coś w sobie, osiągnąć wyższe noty, a może nawet uzupełnić i upiększyć zeszyt (choćby na sejmikowy konkurs) i nie spóźnić się po raz pierwszy na lekcję o 7.10?! :)