marzec2019Marzec obfitował w różnego rodzaju niespodzianki. Wraz z budzącą się wiosną zwiększył się zapał uczniów Hetmana do życia i uczestnictwa w kulturze, co widać już było podczas minikoncertu zorganizowanego przez panów dla pań z okazji 8 marca.

Grupa wiernych kibiców podbiła Austrię, zwiedzając Wiedeń i Linz, skutecznie wsparła ulubioną drużynę KTS Enea Siarka Tarnobrzeg podczas meczu z AG Froschberg. Ta niespodzianka to głównie dla Austriaków, bo Hetmaniacy działali planowo, tak jak i nasze wspaniałe zawodniczki. Współpraca mistrzowskiego duetu zaowocowała też zwycięstwem drużyny podczas rewanżowego meczu w Tarnobrzegu i awansem do finału Ligi Mistrzyń. Miłym newsem jest także zwycięstwo szkolnej drużyny koszykarzy i awans do finału Licealiady.

Nasi uczniowie niespodziewanie odwiedzili w marcu Rzeszów i wzięli udział w wykładach na UR z zakresu historii i literatury polskiej. Grupa humanistów gościła ponadto na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Była to dobra okazja, by rozwikłać kilka zawiłości prawniczych i poznać warunki studiowania w sąsiednim województwie. Matematycy i informatycy wybrali się z kolei do Krakowa na Dni Otwarte UJ, by przekonać się, jakie możliwości studiowania i dalszej pracy daje ta najstarsza polska uczelnia.

Nie możemy zapomnieć o miłych informacjach dotyczących finałów olimpiad przedmiotowych. Nasi uczniowie będą w najbliższym czasie walczyć o zdobycie tytułów laureatów i finalistów z chemii, geografii, historii, języka polskiego, matematyki oraz wiedzy o prawie. To jednak nauki ścisłe królowały w tym miesiącu, o czym świadczy duża ilość biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, awans 8 uczniów do eliminacji rejonowych Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Prof. F. Leji oraz uczestnictwo w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko”. Nie brakuje też zdolnych uczniów, którym dopisuje poetycka wena, ani tych, którzy rozwijają swe pasje chemiczne, informatyczne, biorąc udział w finałach konkursów z wybranej dziedziny. Humaniści mogli jeszcze bawić się w salonie artystycznym 23 i pokłonić się oryginałowi „Pana Tadeusza” w Muzeum Historycznym.

Niespodzianką z pewnością była ilość cyfr – 1010 - rozwinięcia liczby Pi, którą zapamiętał i zapisał uczeń z klasy drugiej.

Nikogo chyba już nie dziwi, że angielski to dla współczesnego pokolenia drugi język, którym płynnie i skutecznie się posługuje każdy młody człowiek. Można się było o tym przekonać, realizując różnego rodzaju zadania podczas Dnia Języka Angielskiego oraz oglądając film „Duma i uprzedzenie” w oryginalnym brzmieniu językowym, w ramach projektu „35 mm literatury”. A ile było zabawy i przyjemności przy wykonywaniu dekoracji, czy w konkurencjach typu: „Jeopardy", „Scrabble", „Maps" oraz „Festivals", zwłaszcza zaś przy konsumpcji angielskich specjałów, to już tylko mogą opowiedzieć uczestnicy... Gimnazjaliści również potwierdzili swe talenty językowe w konkursie na Wydziale Zamiejscowym UJK w Sandomierzu.

Sejmik działa bardzo aktywnie - zorganizował w tym miesiącu Dzień Liczby Pi oraz Dzień Wody, angażując uczniów do udziału w quizie, częstując szarlotkami i pysznymi wodami. Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze konkurs na najfajniejsze zdjęcie klasowe. I tu mogą być kolejne niespodzianki…