Kwiecień2018 kalCóż tam, panie, w… Hetmanie? Kto śledzi stronę internetową szkoły, ten dobrze wie, że w kwietniu, pełnym edukacyjnych zawirowań, u nas nie było nudno. Lekcje odbywały się planowo, ale do nudnych nie należały. Egzaminy gimnazjalistów udało się przeprowadzić dzięki życzliwości zaprzyjaźnionych osób. Atmosfera na pewno sprzyjała temu, by nasi gimnazjaliści pokonali egzaminacyjny stres i spokojnie rozwiązywali zadania. Zadowolone miny i komentarze po wyjściu z sal mogą świadczyć o tym, iż zdający stanęli na wysokości zadania. Uczniowie klas pierwszych i drugich sprawdzali swoją wiedzę podczas semestralnych egzaminów. Najintensywniej zaś pracowali maturzyści, poświęcając ostatni miesiąc przed maturą na konieczne powtórki, rozwiązywanie wielu arkuszy maturalnych.

 Niektórzy uczyli się wrażliwości, odwiedzając psy w Ogrodzie Świętego Franciszka, inni zaś przeżywając wielkopostne rekolekcje. Dla tych, którzy mieli okazję naocznie się przekonać, jak zbudowany jest organizm świni, na całe życie w pamięci pozostanie doświadczalna lekcja biologii. Wielu ciekawostek można się też było dowiedzieć podczas Dnia Otwartego, podróżując z Hetmanem i po Hetmanie. Młodzi przewodnicy zabrali na wędrówkę licznie przybyłych uczniów gimnazjów i szkół podstawowych. Wydaje się, że nie trzeba było nikogo zbytnio przekonywać do tego, że w naszej szkole można świetnie połączyć zdobywanie wiedzy z realizacją zainteresowań, że jest to dobry początek dla tych, którzy chcą czegoś więcej w życiu.

Uczestnicy olimpiad ministerialnych wracali w kwietniu z finałowych etapów, przywożąc najwyższe laury i tym samym zapewniając sobie maksymalne noty na egzaminach maturalnych z chemii, geografii, języka polskiego, historii, matematyki a także wejścia na prestiżowe studia prawnicze czy medyczne. Hetman jest z nich dumny, bo dzięki takim osiągnięciom może się poszczycić też tytułem Złotej Szkoły Praworządności.

Potwierdzeniem umiejętności godzenia nauki z rozwijaniem pasji są sukcesy naszych uczniów odniesione w wielu różnorodnych konkursach wiedzy, m.in. z zakresu chemii, historii, matematyki, psychologii, w zawodach tanecznych, muzycznych, recytatorskich i sportowych. Słowa uznania kierujemy do młodych chemików, biorącym udział w Podkarpackim Konkursie Chemicznym im. prof. I. Łukasiewicza, zwycięzców w Podkarpackim Konkursie Matematycznym im. prof. F. Leji i w I Hetmańskim Konkursie Nauk Społecznych, finalistek Turnieju Wiedzy Psychologicznej. Brawa należą się tancerzom salsy, śpiewającym artystkom i recytatorkom oraz naszym koszykarzom, którzy wywalczyli brązowy medal w wojewódzkich rozgrywkach Licealiady. Warto też wspomnieć o pasjonatce maratońskich biegów i pogratulować jej super kondycji i niezwykłej pasji.

Co poza tym? Fascynujący się fizyką cząstek elementarnych wzięli udział w międzynarodowych warsztatach w Rzeszowie. Maturzyści z kolei pielgrzymowali do Kalwarii Zebrzydowskiej, by wyprosić sobie szczególne łaski nie tylko na czas egzaminów maturalnych, ale też by znaleźć światło co do dalszej życiowej drogi. Skorzystali również z okazji i zwiedzili w Nowej Hucie wystawę poświęconą twórczości Zbigniewa Beksińskiego (może niektóre motywy przydadzą się na egzaminie ustnym z języka polskiego?). Trudno było się rozstać z tegorocznymi abiturientami podczas uroczystego pożegnania w ostatni kwietniowy piątek. Życzymy im powodzenia w maturalnych zmaganiach i szczęścia w życiu. Chcielibyśmy, by mile wspominali czas spędzony w murach na Dominikańskiej ( i nie tylko tu), chętnie wracali do szkoły i dzielili się swoimi doświadczeniami.

Sejmik osłodził nam życie, organizując Dzień Czekolady, a pewnie też zainspirował się do dalszych działań podczas integracyjnego wyjazdu do Krakowa.

W przedostatni dzień miesiąca Hiszpania zagościła w Hetmanie ze swoją muzyką, wyśmienitą kuchnią, barwnymi strojami i radosną atmosferą. Ta żywa lekcja języka, zwyczajów i kultury dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Wszystkie wydarzenia uwieczniała ekipa Hetmaniak TV. Jej redaktorzy przeprowadzili też wywiady z ciekawymi ludźmi (m.in. o kolarstwie górskim, kibicowaniu tenisistkom). Członkowie kółka fotograficznego sukcesywnie prezentują swoje prace i upamiętniają to, co dzieje się w szkole.

Jako pomysł na ciekawe spędzenie majówki polecamy udział w Finale Europejskiej Ligi Mistrzyń, który odbędzie się 3 maja o godz. 18.00 w hali MOSiR. Zapraszamy do wspólnego kibicowania naszej drużynie KTS. Będzie to też dobra okazja, by usłyszeć w przerwie między meczami Dianę Ciecierską (absolwentkę naszej szkoły, półfinalistkę tegorocznej edycji The Voice of Poland),  która swoim singlem "Żyj z tym sam" trafiła do polskich stacji radiowych.