dwudziestolecie 1W czwartek, 25 października, grupy humanistyczne z I oraz II klasy liceum odbyły podróż w przeszłość. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładzie historycznym „Życie obyczajowe w okresie dwudziestolecia międzywojennego” organizowanym przez Miejską Bibliotekę im. Marczaka – Filia nr 1 w Tarnobrzegu. Prowadzącą prelekcję i warsztaty była Katarzyna Kyc, pracownik rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Prezentacja dotyczyła historii Polski w latach 1918-1939. Okres ten zwany jest II Rzeczypospolitą.

Podczas wykładu przenieśliśmy się myślami do czasów po pierwszej wojnie światowej. Polska powstała wtedy z trzech różnych zaborów: pruskiego, rosyjskiego oraz austro - węgierskiego. Przedstawienie sytuacji gospodarczej i narodowościowej zjednoczonych ziem polskich unaoczniło nam, z jakimi problemami musieli wówczas zmagać się nasi rodacy. Poza tym poznaliśmy ich mentalność w zależności od poszczególnych zaborów. Uświadomiliśmy sobie, że wiele stereotypów z tamtego okresu funkcjonuje do dziś. Poznaliśmy również specyfikę miast II RP. Pod względem społecznym w Polsce powojennej ważnym elementem okazała się emancypacja kobiet, które jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały prawa wyborcze.

dwudziestolecie 2Prowadząca przedstawiła również elementy życia codziennego Polaków. Należały do nich m.in. bale i tzw. „fajfy” (miały być one wzorowane na angielskich, jednak te polskie zwykle nieco się wydłużały…). Rozrywką był teatr, jak również kino. Podczas prelekcji nie zabrakło także opisu wyglądu Polaków w okresie międzywojennym. Pojawiły się ciekawostki modowe, np. informacje o stylu „na chłopczycę” czy wyszukanych kreacjach i wyzywającym makijażu ówczesnych kobiet.

Wykład w bibliotece był spotkaniem z niesamowitą i wartą uwagi rzeczywistością II Rzeczypospolitej. Z pewnością ta przyjemna lekcja zainspirowała uczniów do jeszcze szerszego zainteresowania się tym okresem, zwłaszcza w przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Ola Tomczak