Pan TadeuszOd soboty (23 marca) do poniedziałku (25 marca) Zamek Dzikowski przeżywał turystyczne oblężenie, a to za sprawą nadzwyczajnego wydarzenia kulturalnego: prezentacji w komnatach dawnej rezydencji rodu Tarnowskich jednego ze skarbów Kolekcji Dzikowskiej – rękopisu „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza.

Rękopis PANA TADEUSZATen bibliofilski rarytas w rękach rodziny Tarnowskich znajdował się od lat 70. XIX wieku (sprzedany przez Władysława Mickiewicza profesorowi Stanisławowi Tarnowskiemu), włączony został do zbiorów dzikowskich w 1929 roku przez Jana Zdzisława Tarnowskiego. Dziś przechowywany jest w Ossolineum we Wrocławiu i niezwykle rzadko opuszcza to miejsce. Tym większe znaczenie należy przypisać faktowi, że przez trzy dni gościł w naszym mieście. Uświetnił swoją obecnością otwarcie przepięknej wystawy ilustracji do Mickiewiczowskiej epopei wykonanych przez wybitnego współczesnego artystę, Józefa Wilkonia.

Nasza szkoła, szczycąc się wspaniałym patronem, nawiązała do przedwojennej tradycji Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego, wedle której najlepsi uczniowie zapraszani byli przez hrabiostwo Tarnowskich do zamku i mogli pokłonić się narodowej relikwii – „Panu Tadeuszowi”. My na zamkowe podwoje zaprosiliśmy się sami, różne były też motywacje wizyty: od intelektualnej fascynacji, patriotyzmu lokalnego, miłości do literatury, poczucia uczestniczenia w arcyważnym wydarzeniu kulturalnym, po zwykłą ciekawość, jakie pismo miał wieszcz (Czy gorsze niż moje?), lub chęć zobaczenia książki, którą znawcy wyceniają na jakieś 600 tys. dolarów… (nan)

Pan Tadeusz 2 1Pan Tadeusz 2 2