70394008 377962182847599 2797875965882007552 nW dniach od 4 do 5 września uczniowie klas drugich wzięli udział w wyjeździe edukacyjno- integracyjnym. Licealiści opuścili mury Hetmana aby odwiedzić miasto królów gdzie czekał na nich szereg emocjonalnych wyzwań. Głównym celem wyjazdu była „żywa lekcja historii” w trakcie której uczestnicy mieli okazję poznać mniej znane bo okupacyjne oblicze Krakowa.

Na początku uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili Żydowskie Muzeum Galicja, które powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta a jego celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.

Następnie młodzież miała okazję spotkać się z panią Lidią Maksymowicz świadkiem historii, osobą, która jako małe dziecko, wraz z dziadkami i mamą trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Była więźniarka opowiedziała uczniom o swojej tragicznej historii. Pani Lidia wspominała, jak mama dawała jej warzywa, znalezione w czasie wyjść do pracy poza obóz. Jak wieczorami narażając się, czołgała się pod barak, aby zobaczyć swoje kilkuletnie dziecko. Pani Lidia pamięta jak chowała się w najciemniejsze zakamarki przed zbliżającymi się krokami „anioła śmierci”. Do dziś ma ślady po szczepionkach i zastrzykach. To pamiątki nieludzkich eksperymentów doktora Josefa Mengele. Wreszcie Mała Lidia została oddzielona od matki, którą ewakuowano z obozu w Marszu Śmierci, czyli w transporcie więźniów na teren Rzeszy Niemieckiej. Dziewczynka pozostała w KL Auschwitz do czasu wkroczenia do obozu Armii Czerwonej, 27 stycznia 1945 r. Historia pani Lidii wzbudziła we wszystkich zebranych ogromne wzruszenie i oburzenie jak „ludzie ludziom mogli zgotować taki los”.

Kolejnym punktem w programie było zwiedzanie dzielnicy Podgórze. Ta mniej popularna dzielnica Krakowa otwiera przez zwiedzającymi wiele historycznych perełek. Historia Podgórza jest nierozerwalnie związana z historią krakowskich Żydów. To właśnie tutaj od 1941 roku mieściło się żydowskie getto, działający w latach 1942 - 45 hitlerowski obóz koncentracyjny „Płaszów”, czy Fabryka Naczyń Emaliowanych, kierowana przez Oskara Schindlera, którego historia, opisana przez Thomasa Keneally'ego, zainspirowała Stevena Spielberga do stworzenia filmu „Lista Schindlera”. Dzisiaj w Podgórzu odwiedzić można wiele interesujących miejsc przypominających losy żydowskiej społeczności Krakowa. W trakcie spaceru młodzież przeszła na dzisiejszy Plac Bohaterów Getta gdzie niegdyś gromadzili się czekający na transport do obozów koncentracyjnych Żydzi. Ofiary hitlerowców upamiętniają dziś umieszczone na całym placu pomniki w kształcie pustych krzeseł, przypominające o oczekujących tu niegdyś na śmierć ludziach. Uczniowie mogli również zwiedzić mieszczącą się Przy Placu Aptekę „Pod Orłem”. Prowadzona podczas okupacji hitlerowskiej przez jedynego Polaka zamieszkującego w getcie, Tadeusza Pankiewicza, apteka stanowiła konspiracyjne centrum aprowizacji, pomocy i kontaktów dla tutejszych Żydów. Obecnie aptekę zajmuje oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa a umieszczona wewnątrz wystawa upamiętnia postać Pankiewicza i znaczenie apteki dla ówczesnych mieszkańców getta. Na koniec tego intensywnego dnia uczestnicy wyjazdu przeszli na teren dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Płaszów, który był również obozem przejściowym dla Żydów ze Słowacji i Węgier kierowanych do KL Auschwitz. Przetrzymywano i rozstrzeliwano w nim mieszkańców Krakowa oraz ofiary pacyfikacji miejscowości podkrakowskich. Pierwszy dzień wyjazdu był dla wszystkich uczestników niezwykle wyczerpujący ale i obfitujący w wiele wrażeń.

Kolejny dzień wycieczki miał przynieść ze sobą nowe emocje a że młodzież najbardziej lubi takie wypady, podczas których może przeżyć wspaniałą przygodę, dlatego też we czwartek licealiści odwiedzili park rozrywki Energylandia. Przejażdżka najszybszym w Europie Środkowo-Wschodniej rollercoasterem albo zabawa na huśtawce Aztec Swing to coś, co bez wątpienia pozostanie w pamięci uczestników wyprawy na całe życie.

Wszystkie atrakcje, sprawiły uczestnikom ogromną przyjemność a początek roku szkolnego pokazał, że powrót do szkoły nie musi kojarzyć się jedynie z obowiązkiem ale może z głębokimi przeżyciami czy dobrą zabawą. (MS)

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg 23.jpg 24.jpg 25.jpg 26.jpg 27.jpg 28.jpg 29.jpg 30.jpg 31.jpg 32.jpg 33.jpg 34.jpg 35.jpg 36.jpg 37.jpg