święto zmarłychEl Día de los Muertos to najstarsze meksykańskie święto zmarłych. Obchodzi się je 1 i 2 listopada. Dzień Zmarłych przybiera wtedy formę wesołej zabawy, ma na celu oddanie czci tym, którzy odeszli i więziom rodzinnym. W tradycji meksykańskiej ten dzień jest radosną okazją, bowiem zmarli nadal egzystują, a ich dusze, wywołane, współucztują, ciesząc się w towarzystwie swoich świętujących rodzin. Nastrój święta jest niezwykle pogodny, na ulicach miast odbywają się barwne parady, w których biorą udział przebierańcy np. kościotrupy czy kolorowe, kwiatowe postacie.Nie brakuje przy tym tańca oraz poczęstunku.

Z tej właśnie okazji uczniowie Hetmana, którzy uczęszczają na lekcje języka hiszpańskiego, również świętowali Dzień Zmarłych w meksykańskim stylu. Szkolne korytarze wypełniły się barwnymi postaciami symbolizującymi śmierć, przebranymi za tzw. ,,la Catriny". Młodzież bardzo zaangażowała się w oryginalny projekt. Poznawanie nowych kultur zdecydowanie przybrało formę świetnej zabawy. (Ania Bąk)

Fiesta de los MuertasW ostatnich dniach października w naszej szkole zaroiło się od pomalowanych w niezwykły sposób uczniów. Były to osoby uczące się języka hiszpańskiego, które świętowały meksykański Dzień Zmarłych, czyli Fiesta de las Muertos. Początki tej uroczystości wywodzą się z czasów, kiedy Amerykę Centralną zamieszkiwali Aztekowie i Majowie. Jednak swoją datę zyskała dopiero po przybyciu hiszpańskich konkwistadorów, którzy pragnąc nawrócić ludność nowo podbitych terenów na katolicyzm, przesunęli letnie święto na początek listopada, aby pokrywało się z katolickim Dniem Zadusznym. Jednak meksykańska odsłona w dalszym ciągu pozostała wesołym festiwalem.

Dziewczęta z naszej szkoły pomalowały swoje twarze w taki sposób, żeby przypominać La Catrina, czyli elegancką, wysoko postawioną kobietę, która zamiast twarzy ma nagą czaszkę i jest symbolem śmierci. Na lekcjach języka hiszpańskiego młodzież dowiedziała się o symbolice święta, które według mieszkańców Meksyku jest radosnym wydarzeniem, gdyż zmarli dalej egzystują po śmierci. (Julia Teter)

Fiesta_de_los_Muertas.jpg HETMAN_001.JPG HETMAN_002.JPG HETMAN_003.JPG HETMAN_004.JPG HETMAN_005.JPG HETMAN_006.JPG HETMAN_007.JPG HETMAN_008.JPG HETMAN_009.JPG _Fiesta_de_las_Muertas_2_1.jpg _Fiesta_de_las_Muertas_2_2.jpg