zaruski 2017.10.26 GOS 06 1024Drewniany, tradycyjny, zachwycający i niepowtarzalny kecz gaflowy. Jest ostatnią istniejącą jednostką tego typu w Polsce i jedna z niewielu w Europie. Mowa o jachcie „Generał Zaruski”. Zamówiny w 1938 roku przez Ligę Morską i Kolonialną, z inicjatywy gen. Mariusza Zaruskiego, jako jeden z 10 bliźniaczych jednostek stanowiących polską flotę edukacji żeglarskiej. Wodowany w 1940 roku na wodach szwedzkich kiedy to rozpoczęto pracę nad ożaglowaniem i zabudową wnętrz. Ambitne plany przerwał jednak wybuch II wojny światowej.

Wojnę jednostka spędziła w Szwecji.W styczniu 1946 roku została sprowadzona do Polski i przez ponad 60 lat morskiej służby przez jego pokład przewinęły się tysiące młodych żeglarzy, a wśród nich również znakomite postaci polskiego jachtingu. W 2011 roku jacht przeszedł szeroko zakrojony remont. Po przywróceniu do eksploatacji „Generał Zaruski” ponownie służy wychowaniu i edukacji morskiej do czego świetnie się nadaje dzięki swoim tradycyjnym osprzętem, wymagającym zbiorowego skoordynowanego wysiłku. Jednostka służy także programom młodzieżowej wymiany europejskiej oraz utrwalaniu pamięci o wybitnych dokonaniach gen. Mariusza Zaruskiego. HETMANIAKU - entuzjasto wyzwań i niezapomnianych przygód, zapraszamy Cię na trzydniowy rejs na pokładzie „Generała Zaruskiego” w dniach 23-25 czerwca 2020 roku. Koszt rejsu 450 zł. Zapisy i informacje o programie u Pana Łukasza Zasuwy i Pana Tomasza Ciacha. Ilość miejsc ograniczona.