prelekcje1W środę, tj. 20 listopada na lekcji EdB, uczniowie klas 1A i 1C mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.

Na początku strażacy sklasyfikowali wszystkie rodzaje pożarów i omówili przyczyny ich powstawania oraz prawidłowe sposoby gaszenia. Jak wiemy, wybranie właściwego środka gaśniczego jest kluczowe w skutecznej walce z ogniem. Zapewne większość z Nas gaszenie pożaru kojarzy z wodą, jednak warto pamiętać, że czasami ten wybór może być fatalny w skutkach. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z palącym się tłuszczem. Czy pamiętacie jak nauczyciel na lekcji przyrody w podstawówce mówił o tym, że olej jest lżejszy od wody i zawsze unosi się na jej powierzchni? Może nawet zobrazował to za pomocą bardzo skomplikowanego eksperymentu, wlewając wodę i olej do jednego naczynia? W tym przypadku dzieje się zupełnie tak samo - woda dostaje się pod tłuszcz, szybko się nagrzewa i potęguje siłę płomieni. Jeśli planujecie usmażyć frytki na patelni, pamiętajcie, aby pilnować swoich ziemniaków, a gdy sytuacja wymknie się spod kontroli - wyłączcie kuchenkę i przykryjcie patelnię pokrywką, co skutecznie odetnie płomieniom dopływ tlenu. Niestety z frytkami możecie sie już pożegnać :(

W międzyczasie licealiści mogli się dowiedzieć, jak działa mechanizm alarmowania straży pożarnej, pod który numer dzwonić, aby jak najszybciej wezwać jednostkę, a także przyswoić sobie, jakie poważne konsekwencje wywołują niepoważne żarty typu dzwonienie na numer alarmowy, aby zapytać się, która jest godzina.

Lekcja zakończyła się pokazem krótkej symulacji o bardzo wymownym przekazie. Pokazywała proces powstawania pożaru w zamkniętych pomieszczeniach. Gdy pojawi się płomień, ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko. Temperatura w pomieszczeniu rośnie i już po niespełna pięciu minutach może wynosić ok. 800°C, bo w tym czasie gwałtownie zapalają się gazy pożarowe, które powstały w wyniku dotychczasowego pożaru. Daje nam to charakterystyczny obraz języków ognia wyłaniających się z kłębów czarnego gęstego dymu. Jeśli pomieszczenie nie ma dostępu do tlenu, pożar może ugasić się samoistnie, jednak istnieje duża szansa, że wcześniej zdoła rozprzestrzenić się dalej. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie pożaru we wczesnym stadium i szybka interwencja.

Dzięki takim spotkaniom możemy zdobyć niezbędną wiedzę, która pomoże nam efektownie ugasić pożar lub bezpiecznie ewakuować się i wezwać potrzebną pomoc.

                                                                                                                                                             Julia Krzeszowska

prelekcje2