helikopterW piątkowe popołudnie (16:00) delektować się będziemy filmem Ridleya Scotta Helikopter w ogniu.

Ekranizacja ukazuje historię państwa upadłego i procesy do tego wiodące.

Film wojenny produkcji amerykańskiej z 2002 r. oparty na faktach opisanych w książce Marka Bowdena Helikopter w ogniu o bitwie w Mogadiszu – stolicy Somalii. Film otrzymał dwa Oscary – za dźwięk i montaż, a także nominację za zdjęcia. Autorem zdjęć do filmu jest polski operator Sławomir Idziak.

 

Trwającą wojnę domową w Somalii, o wielu przyczynach postanowiła zakończyć społeczność międzynarodowa, dlatego z końcem listopada 1992 roku Boutros Boutros-Ghali zaproponował rozwiązanie sytuacji poprzez wysłanie do Somali sił pokojowych pod przywództwem USA.

9 grudnia 1992 roku rozpoczęła się w Somalii operacja „Przywrócić Nadzieję”. W stolicy kraju, Mogadiszu, wylądowało 38 tys. żołnierzy. Po kilku dniach od rozpoczęcia operacji udało się zaprowadzić porządek na ulicach miasta. Kłopotliwa pozostawała nadal sytuacja na prowincji, dokąd nie docierała pomoc humanitarna. Kolejna faza operacji miała na celu przywrócenie sprawnego funkcjonowania państwa somalijskiego. Dzięki temu możliwe było utworzenie rządu tymczasowego, wycofanie większości jednostek amerykańskich i zastąpienie ich jednostkami międzynarodowymi UNOSOM I.

Misja ta trwała od listopada 1992 do marca 1993 roku. Wraz z wygaśnięciem mandatu misja została zastąpiona przez misję UNOSOM II. W jej toku doszło do walk między somalijskimi gangami a wojskami ONZ, w czasie których ginęli zarówno wojskowi po obu stronach, jak i cywile. Celem wojsk amerykańskich było w szczególności ujęcie łamiącego warunki zawieszenia broni generała Mohameda Aidida. Próba aresztowania go doprowadziła do regularnej bitwy na ulicach Mogadiszu, stoczonej 3 października 1993 i zakończonej porażką sił amerykańskich. Ten fragment wojny stał się podstawą do napisania książki a następnie jej ekranizacji. Pod osłoną wojsk amerykańskich i włoskich ostatnie siły ONZ opuściły Somalię 2 marca 1995 roku. Po wyjeździe sił pokojowych kraj pogrążył się w kolejnej fazie wojny domowej. 

Dzisiaj symbolem braku państwa i jego struktur są piraci somalijscy.

Projekcja filmu zostanie poprzedzona krótkim wstępem historycznym a zakończona komentarzem podsumowującym.

GK