BIEGITen bieg to tradycja. Zawody pojawiają się w hetmańskim kalendarzu organizacji roku szkolnego już od ponad dwudziestu lat. Zawsze na przełomie maja i czerwca szkolny korytarz wypełnia się dziećmi i młodzieżą z tarnobrzeskich szkół. Ku naszej uciesze z każdym rokiem przybywa młodych entuzjastów biegania, zarówno tych co posiadają już pewne doświadczenia sportowe jak i tych co zaczynają przygodę z bieganiem. Od pierwszej edycji, zawodom przyświeca ten sam cel - popularyzacja i upowszechnianie biegania wśród dzieci i młodzieży.

 

Jako ogólnodostępna i najprostsza forma aktywności ruchowej przynosi wiele korzyści dla zdrowia, wzmacnia organizm człowieka (jakże ważne w dzisiejszej rzeczywistości). Przede wszystkim likwiduje nadmierne napięcie, poprawia samopoczucie, wycisza nadmiar myśli, ale nade wszystko skutecznie uwalnia endorfiny i jak żaden inny lek dostępny bez recepty pomaga odzyskać wiarę we własne siły i nabrać pewności siebie. Bieganie to świetny sposób na przyjemne zakończenie dnia, mimo że prawdopodobnie okaże się trudne.

Wiele osób zaczyna biegać, ponieważ uważa to za konieczne. Po pewnym czasie okazuje się jednak, że nie mogą bez tego żyć. Specjalista w dziedzinie medycyny fizykalnej i rehabilitacji - dr Pascal Edouard mówił ciepło o bieganiu: „Nasze ciała mogą ulec uszkodzeniu, jeśli nie będą poddawane odpowiednim obciążeniom lub przeciwnie, będą narażone na zbyt duże obciążenia. Tak samo jest z bieganiem. Musimy zatem zachować właściwą równowagę pomiędzy ilością i intensywnością, aby nie nabawić się kontuzji. Podobnie jak w przypadku innych sportów Twoje ciało musi przyzwyczaić się do biegania. Na początku koniecznie stopniowo zwiększaj intensywność treningu, aby za bardzo i za wcześnie nie przeciążyć swojego organizmu. Aby pomóc swojemu ciału się dostosować, przy planowaniu sesji treningowych postaw na konsekwencję, a nie na ilość. Gdy ta równowaga jest zachowana, bieganie wzmacnia mięśnie i stawy, a nawet zmniejsza ryzyko niektórych chorób. Ponieważ w każdym kroku zaangażowane są kości, bieganie wzmacnia szkielet i zapobiega rozwojowi różnych chorób takich jak osteoporoza”. W takim ujęciu trudno przekonywać kogokolwiek do słuszności organizowania biegów. I choć w tym roku szkolnym nie udało nam się przeprowadzić XXI Tarnobrzeskiego Biegu na Orientację nie tracimy wiary w sukces organizacyjny kolejnych edycji, na które już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych młodych biegaczy.