HETMAN 068W piątkowy wieczór, gdy światła latarni na dworze rozświetliły drogi i całe miasto ucichło, nasza szkoła zamieniła się w magiczną pracownię naukową.  VIII Noc Chemików, Biologów i Fizyków rozpoczął Dyrektor Szkoły, Pan Paweł Dobrowolski, ciepło witając przybyłych gości. Na holu można było dostrzec dzieci, młodzież oraz dorosłych z Tarnobrzega i okolic.

Początkowy wykład z chemii poprowadziła Pani Magdalena Ciach, dzięki której dowiedzieliśmy się, czym są oraz gdzie leżą w układzie okresowym gazy szlachetne. Poznaliśmy także Williama Ramsaya – chemika, odkrywcę gazów szlachetnych i laureata Nagrody Nobla. Hel, neon, argon, krypton, ksenon, radon i oganesson to właśnie pierwiastki z grupy 18, których właściwości po dzisiejszej nocy są nam już dobrze znane.

plakat10W najbliższy piątek będziemy mieli szansę uczestniczyć w wydarzeniu publicznym przygotowanym dla mieszkańców naszego miasta przez hetmański team (Weronika Rębacz, Gabriela Kasprowicz, Klaudia Śliwińska, Marianna Zych oraz Natalia Rębacz, Hubert Koryciński) w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej "Zwolnieni z Teorii". W imieniu organizatorów imprezy zapraszamy wszystkich na EkoRajd: piątek, 8 listopada, godzina 13:00, Park Dzikowski.

Plakat reklamujący to wydarzenie zaprojektowała Oliwia Groszek.

Dzień Krajobrazu 2„Niech twoje serce podróżuje bez bagażu, ponieważ to, co ze sobą przyniesiesz, stanie się częścią krajobrazu” (Anne Bishop). Można powiedzieć, że słowa te dobrze oddają przesłanie Dnia Krajobrazu, który odbył się w Hetmanie 21 października. Spotkanie miało miejsce na lekcji wychowawczej, na holu szkoły, a rozpoczęła je p.Małgorzata Chabel, a następnie p.Przemysław Zamojski wprowadził nas w tematykę krajobrazu przez pryzmat sztuki, widzianego jako wyjątkowe zestawienie barw formy i wielu emocji. Swoje wystąpienie podsumował słowami, iż dobrze byłoby, gdyby człowiek umiejętnie odnalazł swoje miejsce w krajobrazie, a krajobraz miejsce w sercu każdego człowieka. Profesor Zamojski przygotował wraz z uczniami wyjątkową wystawę prac interpretujących tematykę krajobrazu bardzo klasycznie, jak i wyjątkowo nietypowo, np. w ujęciu samych barw natury.

16Dzień Języka Niemieckiego obchodziliśmy w naszej szkole już po raz drugi. W tym roku tematem przewodnim były sławne osoby z obszaru niemieckojęzycznego (DACHL). Ich krótkie biogramy ze zdjęciami oraz plakaty pojawiły się na ścianach korytarzy, drzwiach sal i sztalugach. Ponadto widoczne były słowa i podstawowe zwroty ułatwiające kontakty z Muttersprachlerami. Obecna była również muzyka niemiecka, którą na przerwach puszczalł Bartosz Prysak. Językowe święto poprowadzili Aleksandra Ciżyńska i Bartosz Bereski a nad całością czuwała Barbara Szewerniak. Na początku uczniowie mogli uczestniczyć w quizie "Czy znasz tę postać?" i wykazać się wiedzą.

Młodzi Głosują 20199 października (środa) na terenie naszej szkoły odbyła się symulacja tegorocznych wyborów do polskiego parlamentu. Uczniowie mieli okazję oddać swoje głosy na realnie startujące w wyborach komitety wyborcze... i zrobili to ochoczo! Frekwencja przy wyborczej urnie wyniosła, aż 82,3% (!). To wynik bardzo wysoki, zważywszy na fakt, iż w ostatnich wyborach do Europarlamentu młodzi Polacy (w wieku 18-29 lat) wykazali się bardzo niską frekwencją wyborczą i tylko 27,6% osób z tego przedziału wiekowego stawiło się w obwodowych komisjach wyborczych.

Inicjatywa przeprowadzona została w ramach programu Młodzi Głosują, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jego celem jest zwiększanie świadomości wyborczej młodych Polek i Polaków oraz umożliwienie wypowiedzenia się w kwestiach politycznych tym, którzy nie mogą jeszcze głosować lub tym dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z procesem wyborczym.