Ustroń 2018W dniach od 28 do 30 maja uczniowie klas II i klasa III gimnazjum, wraz z opiekunami, zainaugurowali tegoroczny, letni sezon wycieczkowy i udali się do Ustronia, popularnej górskiej miejscowości, malowniczo położonej w Beskidzie Śląskim. Z Tarnobrzega wyjechaliśmy w poniedziałek o godzinie 7:30, aby już w południe zjeść obiad w naszym hotelu – Montebello. Po posiłku udaliśmy się na jedną z głównych atrakcji Ustronia - Czantorię (995 m n.p.m.) górująca ponad ośrodkiem. Na górę wjechaliśmy koleją linową. Na szczycie czekał na nas letni tor saneczkowy oraz hodowla dzikich ptaków tzw. Sokolarnia. Odważniejsi pozowali do zdjęć z sokołem na ręce, oczywiście w specjalnej rękawicy. Wieczorem mieliśmy czas na integrację przy ognisku, wspólne zabawy i opowiadanie ciekawych historii.

Kolejny dzień rozpoczął się od pysznego śniadania, po którym wyruszyliśmy do Istebnej, gdzie punktem docelowym była zabytkowa Chata Kawuloka. Ta góralska izba powstała w 1863 roku. Należała kiedyś do Jana Kawuloka, wybitnego propagatora kultury regionalnej, twórcy instrumentów ludowych i gawędziarza. Młodzież miała okazję zobaczyć jak kiedyś wyglądał góralski dom z dwiema izbami i sienią na środku. Uczniowie podziwiali tradycyjny wystrój wnętrz i archaiczne sprzęty codziennego użytku, np. żarna służące do wyrobu mąki. Dzięki kustoszowi, który w niezwykle barwny sposób opowiadał o życiu w dawnych czasach oraz wygrywał wyjątkowe melodie na pasterskich instrumentach, przenieśliśmy się w minione wieki. Prosto z ludowej chatki udaliśmy się na tradycyjny góralski obiad w karczmie Ochodzita. Podziwialiśmy piękne krajobrazy delektując się pysznym jedzeniem. Codziennie w naszym ośrodku, mieliśmy do dyspozycji basen, gdzie pod czujnym okiem p. Doroty Skórskiej wspólnym zabawom i harcom nie było końca. Wieczorem był czas na rozmowy i zajęcia integracyjne przygotowane przez p. Małgorzatę Chabel. Las, natura i wspaniała pogoda sprzyjały zabawie. Śmiechu było co niemiara, wspólnie spędzony czas pozwolił nam bliżej się poznać i zintegrować. Integracja trwała do późna. Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy zwiedzając Wisłę. Najważniejszym punktem dnia była skocznia Malinka im. Adama Małysza, na którą wyjechaliśmy wyciągiem. Następnie weszliśmy na taras widokowy, gdzie mogliśmy poczuć się jak skoczkowie przed startem. W drodze powrotnej zahaczyliśmy także o galerię trofeów Małysza, gdzie podziwialiśmy puchary, medale, kryształowe kule oraz wiele innych pamiątek związanych z karierą zawodową sportowca. Młodzież mogła również obejrzeć kolekcję sprzętu narciarskiego skoczka. Ustroń i jego okolice urzekły nas pięknymi widokami. Do Tarnobrzega wróciliśmy w środę wieczorem, w doskonałych humorach, wypoczęci i bardzo zadowoleni. (AN)

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg 23.jpg 24.jpg 25.jpg 26.jpg 27.jpg 28.jpg 29.jpg 30.jpg 31.jpg 32.jpg 33.jpg 34.jpg