Buenos dias2019pop!Buenos días! Hetman - takimi słowami przywitał uczniów naszej szkoły baner przygotowany przez koleżanki i kolegów z klas uczących się języka hiszpańskiego. Na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty ze słówkami, ciekawymi miejscami w Hiszpanii, informacje nt. piłkarskich klubów w La Liga, znanymi Hiszpanami, polecanymi filmami i serialami hiszpańskimi oraz typowymi potrawami z regionu Półwyspu Iberyjskiego. Wzrok przyciągały również symbole i flagi hiszpańskie. Od samego rana słychać było na przerwach piosenki m.in. „Bailando”, „Despacito”, „Waka Waka”, „La bamba”, „La calma”... Szkoła przygotowywała się do dwóch konkursów, które przyciągnęły na hol główny tłumy uczniów w trakcie lekcji wychowawczej.

Natalia Kukuła w dwóch językach - po hiszpańsku i po polsku - przywitała zgromadzonych, a następnie zaprosiła uczestników pierwszego konkursu pt. „Najlepsze magdalenas i tapas” do zajęcia miejsc przy stole konkursowym i przedstawiła jury. Do rywalizacji kulinarnej zgłosiło się 15 uczestników. Uczniowie biorący udział w konkursie przyrządzili samodzielnie potrawy w kategoriach: najlepsze hiszpańskie przekąski (las tapas) oraz udowodnili, że świetnie sobie radzą z wykonaniem hiszpańskich wypieków (las magdalenas). Jury doceniło walory estetyczne, smakowe, a przede wszystkim indywidualne zaangażowanie uczestników w przygotowanie i zaprezentowanie konkursowych potraw. Dzięki profesjonalnemu wsparciu Pana Piotra Łępy, kucharza w restauracji Gustum w Tarnobrzegu, jury mogło ogłosić werdykt, choć jak wspomniał jego przewodniczący, Pan Dyrektor Paweł Dobrowolski, zadanie to nie było wcale łatwe. Główną nagrodę - kolację w klimacie kuchni śródziemnomorskiej w restauracji Gustum w Tarnobrzegu - otrzymał Michał Juryś, który częstował nas coca - płaskim chlebkiem, pochodzącym z Katalonii, nazywanym hiszpańską pizzą, oraz polecał wersję bezalkoholowej sangrii (napoju na bazie owoców i soków). Michał też bardzo ciekawie opowiadał o swoich potrawach konkursowych. Drugie miejsce zajęli: Julita Bartyzel za najlepsze magdalenki wśród magdalenek, miękkie, aromatyczne i bardzo hiszpańskie J oraz Maciek Kurzyński za świetną tapenadę (pastę z czarnych oliwek) i tortillę – typowe danie hiszpańskie, przygotowywane m.in. z jajek, ziemniaków, cebuli i oliwy. Każdy z laureatów za zajęcie drugiego miejsca otrzymał kosz produktów hiszpańskich. Upominki za zajęcie trzecich miejsc otrzymali: Julia Bednarska (las tapas w stylu andaluzyjskim), Aleksandra Jadach (las tapas z owocami morza) i Olaf Tarnowski (las magdalenas). Podczas prezentacji potraw uczniowie i nauczyciele zgromadzeni w holu mieli możliwość degustowania konkursowych przysmaków przygotowanych również przez: Julię Ambroziak, Michała Kędzię, Julię Lewczyk, Alicję Nowak, Igora Rokosza, Weronikę Skitał, Jakuba Tomczyka, Julię Śliwińską i Klaudię Śliwińską oraz Panią Katarzynę Łazowską. Dziękujemy również tym osobom, które ubogaciły „hiszpański stół” poczęstunkiem poza konkursem. Odwagi, Kochani, w kolejnych współzawodnictwach kulinarnych.

Nasyceni klimatem kuchni hiszpańskiej patrzyliśmy na przygotowujących się do drugiego w tym dniu konkursu na najlepszy strój „Pokaż swój hiszpański temperament”. Pani Renata Kozdra-Laba, uczącą języka hiszpańskiego w naszej szkole, zaprosiła na scenę uczestników i przedstawiła zasady głosowania na najlepszą „Hiszpankę” lub najlepszego „Hiszpana”. Do konkursu zgłosiło się 6 osób. Mogliśmy oglądać kreacje dziewczyn przebranych w stylu flamenco oraz Michała Jurysia, który za strój Salvadora Dalí otrzymał po raz drugi w tym dniu pierwszą nagrodę. Drugie miejsce zajęła Michalina Baran, a trzecie Martyna Kmuk. Serdecznie gratulujemy odwagi, pomysłowości i hiszpańskiego temperamentu wszystkim uczestnikom konkursu. Igo, Kornelio i Natalio - Wasze kreacje też nam się bardzo podobały.

Na zakończenie Dnia hiszpańskiego jednym wielkim chórem wraz z Alvaro Solerem odśpiewaliśmy „Sofię”. To był dzień intensywnych wrażeń kulinarnych, przeżyć estetycznych, a przede wszystkim żywej lekcji języka, zwyczajów i kultury pięknej Hiszpanii.

A od organizatorów I Dnia języka hiszpańskiego w naszej szkole otrzymaliśmy takie przesłanie:

„Za każdy uśmiech tego dnia, czerwone usta dziewczyn i kwiaty we włosach, pomocną dłoń oferowaną przez życzliwych jak zawsze uczniów z różnych klas oraz sympatię okazaną przez dyrekcję i grono pedagogiczne, muzyczną pomoc Błażeja Kwaśnika, cenne uwagi Natalii Ciecierskiej w jury i zdjęcia robione przez fantastycznych fotografów oraz wszystkie serdeczne gesty i słowa wsparcia - mówimy po hiszpańsku Muchas gracias :).”