Buenos dias2019pop!Buenos días! Hetman - takimi słowami przywitał uczniów naszej szkoły baner przygotowany przez koleżanki i kolegów z klas uczących się języka hiszpańskiego. Na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty ze słówkami, ciekawymi miejscami w Hiszpanii, informacje nt. piłkarskich klubów w La Liga, znanymi Hiszpanami, polecanymi filmami i serialami hiszpańskimi oraz typowymi potrawami z regionu Półwyspu Iberyjskiego. Wzrok przyciągały również symbole i flagi hiszpańskie. Od samego rana słychać było na przerwach piosenki m.in. „Bailando”, „Despacito”, „Waka Waka”, „La bamba”, „La calma”... Szkoła przygotowywała się do dwóch konkursów, które przyciągnęły na hol główny tłumy uczniów w trakcie lekcji wychowawczej.

Natalia Kukuła w dwóch językach - po hiszpańsku i po polsku - przywitała zgromadzonych, a następnie zaprosiła uczestników pierwszego konkursu pt. „Najlepsze magdalenas i tapas” do zajęcia miejsc przy stole konkursowym i przedstawiła jury. Do rywalizacji kulinarnej zgłosiło się 15 uczestników. Uczniowie biorący udział w konkursie przyrządzili samodzielnie potrawy w kategoriach: najlepsze hiszpańskie przekąski (las tapas) oraz udowodnili, że świetnie sobie radzą z wykonaniem hiszpańskich wypieków (las magdalenas). Jury doceniło walory estetyczne, smakowe, a przede wszystkim indywidualne zaangażowanie uczestników w przygotowanie i zaprezentowanie konkursowych potraw. Dzięki profesjonalnemu wsparciu Pana Piotra Łępy, kucharza w restauracji Gustum w Tarnobrzegu, jury mogło ogłosić werdykt, choć jak wspomniał jego przewodniczący, Pan Dyrektor Paweł Dobrowolski, zadanie to nie było wcale łatwe. Główną nagrodę - kolację w klimacie kuchni śródziemnomorskiej w restauracji Gustum w Tarnobrzegu - otrzymał Michał Juryś, który częstował nas coca - płaskim chlebkiem, pochodzącym z Katalonii, nazywanym hiszpańską pizzą, oraz polecał wersję bezalkoholowej sangrii (napoju na bazie owoców i soków). Michał też bardzo ciekawie opowiadał o swoich potrawach konkursowych. Drugie miejsce zajęli: Julita Bartyzel za najlepsze magdalenki wśród magdalenek, miękkie, aromatyczne i bardzo hiszpańskie J oraz Maciek Kurzyński za świetną tapenadę (pastę z czarnych oliwek) i tortillę – typowe danie hiszpańskie, przygotowywane m.in. z jajek, ziemniaków, cebuli i oliwy. Każdy z laureatów za zajęcie drugiego miejsca otrzymał kosz produktów hiszpańskich. Upominki za zajęcie trzecich miejsc otrzymali: Julia Bednarska (las tapas w stylu andaluzyjskim), Aleksandra Jadach (las tapas z owocami morza) i Olaf Tarnowski (las magdalenas). Podczas prezentacji potraw uczniowie i nauczyciele zgromadzeni w holu mieli możliwość degustowania konkursowych przysmaków przygotowanych również przez: Julię Ambroziak, Michała Kędzię, Julię Lewczyk, Alicję Nowak, Igora Rokosza, Weronikę Skitał, Jakuba Tomczyka, Julię Śliwińską i Klaudię Śliwińską oraz Panią Katarzynę Łazowską. Dziękujemy również tym osobom, które ubogaciły „hiszpański stół” poczęstunkiem poza konkursem. Odwagi, Kochani, w kolejnych współzawodnictwach kulinarnych.

Nasyceni klimatem kuchni hiszpańskiej patrzyliśmy na przygotowujących się do drugiego w tym dniu konkursu na najlepszy strój „Pokaż swój hiszpański temperament”. Pani Renata Kozdra-Laba, uczącą języka hiszpańskiego w naszej szkole, zaprosiła na scenę uczestników i przedstawiła zasady głosowania na najlepszą „Hiszpankę” lub najlepszego „Hiszpana”. Do konkursu zgłosiło się 6 osób. Mogliśmy oglądać kreacje dziewczyn przebranych w stylu flamenco oraz Michała Jurysia, który za strój Salvadora Dalí otrzymał po raz drugi w tym dniu pierwszą nagrodę. Drugie miejsce zajęła Michalina Baran, a trzecie Martyna Kmuk. Serdecznie gratulujemy odwagi, pomysłowości i hiszpańskiego temperamentu wszystkim uczestnikom konkursu. Igo, Kornelio i Natalio - Wasze kreacje też nam się bardzo podobały.

Na zakończenie Dnia hiszpańskiego jednym wielkim chórem wraz z Alvaro Solerem odśpiewaliśmy „Sofię”. To był dzień intensywnych wrażeń kulinarnych, przeżyć estetycznych, a przede wszystkim żywej lekcji języka, zwyczajów i kultury pięknej Hiszpanii.

A od organizatorów I Dnia języka hiszpańskiego w naszej szkole otrzymaliśmy takie przesłanie:

„Za każdy uśmiech tego dnia, czerwone usta dziewczyn i kwiaty we włosach, pomocną dłoń oferowaną przez życzliwych jak zawsze uczniów z różnych klas oraz sympatię okazaną przez dyrekcję i grono pedagogiczne, muzyczną pomoc Błażeja Kwaśnika, cenne uwagi Natalii Ciecierskiej w jury i zdjęcia robione przez fantastycznych fotografów oraz wszystkie serdeczne gesty i słowa wsparcia - mówimy po hiszpańsku Muchas gracias :).”

001.JPG 002.JPG 003.JPG 004.JPG 005.JPG 006.JPG 007.JPG 008.JPG 009.JPG 010.JPG 011.JPG 012.JPG 013.JPG 014.JPG 015.JPG 016.JPG 017.JPG 018.JPG 019.JPG 020.JPG 021.JPG 022.JPG 023.JPG 024.JPG 025.JPG 026.JPG 027.JPG 028.JPG 029.JPG 030.JPG 031.JPG 032.JPG 033.JPG 034.JPG 035.JPG 036.JPG 037.JPG 038.JPG 039.JPG 040.JPG 041.JPG 042.JPG 043.JPG 044.JPG 045.JPG 046.JPG 047.JPG 048.JPG 049.JPG 050.JPG 051.JPG AK_01.JPG AK_02.JPG AK_03.JPG AK_04.JPG AK_05.JPG AK_06.JPG AK_07.JPG AK_08.JPG AK_09.JPG AK_10.JPG AK_11.JPG AK_12.JPG AK_13.JPG AK_14.JPG AK_15.JPG AK_16.JPG AK_17.JPG AK_18.JPG AK_19.JPG AK_20.JPG AK_21.JPG AK_22.JPG AK_23.JPG AK_24.JPG AK_25.JPG AK_26.JPG AK_27.JPG AK_28.JPG AK_29.JPG AK_30.JPG AK_31.JPG AK_32.JPG AK_33.JPG AK_34.JPG AK_35.JPG AK_36.JPG AK_37.JPG AK_38.JPG AK_39.JPG AK_40.JPG AK_41.JPG AK_42.JPG AK_43.JPG AK_44.JPG AK_45.JPG AK_46.JPG AK_47.JPG AK_48.JPG