z24431145VNajnowsza wersja ukladu okresowego pierwiastkow 150 lat temu Dymitr Mendelejew dokonał epokowego odkrycia. Światu przedstawił prawo okresowości i tablicę z poukładanymi pierwiastkami. W 1869 roku znane mu były 63 pierwiastki. Mendelejew zebrał je i poukładał zgodnie ze wzrastającymi masami atomowymi. Choć nie był pierwszym, który tak je szeregował, to dodatkowo zaczął układać jedne pod drugimi o podobnych właściwościach. Zostawił też w swojej tabeli luki na pierwiastki, które miały zostać dopiero odkryte. Eksperci z dziedziny chemii, którzy o układzie okresowym wiedzą niemal wszystko przekonują, że jeśli kosmici pojawiliby się na Ziemi, to z pewnością zwróciliby uwagę na Tablicę Mendelejewa.

Hetmaniacy również wiedzą, że układ okresowy pierwiastków to nieocenione źródło informacji z którego zawsze można korzystać na lekcji i sprawdzianach (taka legalna ściąga:)) Obecny układ jest jego najdoskonalsza formą. Układ jest piękny i kompletny. Pojawienie się pierwiastka o liczbie atomowej 119 i zapisanie go pod fransem niestety zakłóci jego formę. UNESCO i IUPAC (Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej) ogłosiły rok 2019 rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych.

Postanowiliśmy w Hetmanie uczcić tak ważną rocznicę jaką jest 150-lecie odkrycia układu. Zrobimy nasz hetmański układ okresowy pierwiastków chemicznych! Zapraszamy wszystkich, którzy chcą znaleźć się w takim układzie w poniedziałek na hol szkolny tj, 20 maja (lekcja wychowawcza i długa przerwa) na zrobienia sobie zdjęcia ze swoim ulubionym pierwiastkiem. O jakość zdjęć zadba opiekun i uczniowie z koła fotograficznego. Zapraszamy!